Platini kërkon presidencën e FIFA-s

30.04.2016 11:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Platini kërkon presidencën e FIFA-s

Michel Platini nuk heq dorë nga posti i presidentit të FIFA-s. Në momentin që paraqiti apelimin e tij në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë për përjashtimin nga futbolli për një periudhë 6-vjecare, ish presidenti i UEFA-s bëri të ditur se posti i presidentit të FIFA-s është objektivi i tij në një të ardhme shumë të afërt.

“Mendoj se do të jem president i FIFA-s duke filluar që prej muajit Qershor”.

Një deklarat e guximshme nga Platini, që duket se mbështetet pikërisht te siguria e tij se do të arrijë të fitojë cështjen në Gjykatën e Lozanës.

“Unë kam qenë gjithmonë shumë i qartë sa i përket cështjes sime. Është e vërtetë që unë kam punuar për Fifën dhe kam marrë një pagesë për punën e bërë, por njëkohësisht kam paguajtur të gjitha taksat. Pas tetë vjetësh u përmendën shumë gjëra, dhe detaje që nuk kanë shumë lidhje me cështje. U akuzova se kam patur konflikt interesi por përsa më përket mua unë besoj se kam qenë i pastër dhe konkret në gjithcka që kam deklaruar dhe se nuk ka patur kurrfarë konflikti interesi në këtë cështje.”

Në zgjedhjet e mbajtura pak muaj më parë, Gianni Infantino u zgjodh presidenti i ri i Fifa-s, por Platini shpreson që në rast pafajësie të kërkojë një tjetër proces zgjedhor nga ana e qeverisë së futbollit botëror.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Njeriu që dyshohet se dëshmitë e tij çuanë Man Cityn drejt përjashtimit nga Liga e Kampionëve, hakeri Rui Pinto

Njeriu që dyshohet se dëshmitë e tij çuanë Man Cityn drejt përjashtimit nga Liga e Kampionëve, hakeri Rui Pinto

Përjashtohet për dy vite ‘Qytetarët’ nga Liga e Kampionëve

Përjashtohet për dy vite ‘Qytetarët’ nga Liga e Kampionëve

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali

Bordi i Juventusit kërkon shkarkimin e Sarrit

Bordi i Juventusit kërkon shkarkimin e Sarrit

Pele në depresion dhe i turpëruar

Pele në depresion dhe i turpëruar

Dha tre asiste, por mesi vendosi një rekord negativ në ndeshjen ndaj Betis

Dha tre asiste, por mesi vendosi një rekord negativ në ndeshjen ndaj Betis

Reali dëfrehet me Osasunan, konfirmohet lider në Spanjë

Reali dëfrehet me Osasunan, konfirmohet lider në Spanjë

Gjakova e fiton betejën e parë në Paris, kalon në rundin e tretë

Gjakova e fiton betejën e parë në Paris, kalon në rundin e tretë