Platforma për të drejtat e njeriut u paraqit para gjyqtarëve

16.01.2020 16:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Platforma për të drejtat e njeriut u paraqit para gjyqtarëve

– Institucioni i Avokatit të Popullit ka mbajtur një sesion informues të enjten para gjyqtarëve kosovarë mbi përdorimin e Platformës për të Drejtat e Njeriut dhe Objektivave për Zhvillim të Qëndrueshëm.
Platforma online ka për qëllim promovimin e zbatimit të të drejtave dhe të lirive themelore të njeriut, siç garantohen me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, me aktet ndërkombëtare për të drejtat e njeriut dhe me ligjet e zbatuara në Republikën e Kosovë dhe si e tillë do t’u shërbejë edhe gjyqtarëve të Republikës së Kosovës në punën e tyre. Gjyqtarët dhe stafi tjetër profesional i gjykatave theksuan se platforma del të jetë një mjet i dobishëm për punën e tyre.
Platforma ofron informacion të dobishëm për të gjitha subjektet e ligjit, përfshirë qytetarët, organet e zbatimit të ligjit, gjyqtarët, prokurorët, institucionet kombëtare për të drejtat e njeriut, institucionet arsimore, organizatat e shoqërisë civile, bizneset, studentët dhe të gjitha palët e interesuara.
Platforma ofron dy udhëzues që do të shërbejnë për të siguruar qasje më të lehtë dhe praktike në juridiksionin vendor dhe në atë ndërkombëtar përmes lidhjeve të strukturuara mes instrumenteve juridike dhe gjyqësore (praktika e Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut), të cilat zbatohen drejtpërsëdrejti në sistemin juridik të Republikës së Kosovës, si dhe për të demonstruar lidhjet e Objektivave për Zhvillim të Qëndrueshëm dhe për të drejtat e liritë themelore të njeriut.
Më 10 dhjetor 2019, Institucioni i Avokatit të Popullit, në bashkëpunim me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), me mbështetje financiare të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Norvegjisë, lansoi Platformën për të Drejtat e Njeriut./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Hoti: Rajoni është i ndarë, ekziston vullneti i udhëheqësve për ta ndryshuar atë

​Hoti: Rajoni është i ndarë, ekziston vullneti i udhëheqësve për ta ndryshuar atë

Hashim Thaçi dekoron Halil Kastratin me medaljen “Shën Tereza” për humanizëm

Hashim Thaçi dekoron Halil Kastratin me medaljen “Shën Tereza” për humanizëm

Arrestohet një i dyshuar për fajde në Gjilan

Arrestohet një i dyshuar për fajde në Gjilan

Infektologu Sadiku: Nuk është mirë të falet Bajrami në xhami

Infektologu Sadiku: Nuk është mirë të falet Bajrami në xhami

​Shkencëtarët: Covid-19 ka ekzistuar te lakuriqët e natës që 70 vjet

​Shkencëtarët: Covid-19 ka ekzistuar te lakuriqët e natës që 70 vjet

Qeveria mbulon shpenzimet e Kartonit të Gjelbër nga 1 gushti deri 31 dhjetor

Qeveria mbulon shpenzimet e Kartonit të Gjelbër nga 1 gushti deri 31 dhjetor

Hyseni: Në negociata do të preken elemente të veçanta, por ato rezultojnë me njohje reciproke

Hyseni: Në negociata do të preken elemente të veçanta, por ato rezultojnë me njohje reciproke

​Bajrami tregon nëse do të ekzekutohen pagat 170 euro gjatë kësaj jave

​Bajrami tregon nëse do të ekzekutohen pagat 170 euro gjatë kësaj jave

Statistikat gjermane: Kosovarët më të infektuarit me Covid 19 nga të kthyerit në Gjermani

Statistikat gjermane: Kosovarët më të infektuarit me Covid 19 nga të kthyerit në Gjermani

Selimi mban takimin e parë me grupin punues për vetingun

Selimi mban takimin e parë me grupin punues për vetingun

​BQK vendos për uljen e përkohshme të tarifave të sigurimit kufitar të auto-përgjegjësisë

​BQK vendos për uljen e përkohshme të tarifave të sigurimit kufitar të auto-përgjegjësisë

Ambasada e SHBA-së del kundër ligjit për vlerat e UÇK-së të përkrahur nga Qeveria Hoti

Ambasada e SHBA-së del kundër ligjit për vlerat e UÇK-së të përkrahur nga Qeveria Hoti

Vjosa Osmani priti në takim lamtumirës ambasadorin zviceran në Kosovë

Vjosa Osmani priti në takim lamtumirës ambasadorin zviceran në Kosovë

Sonte fillojnë inspektimet në katër komuna, kush nuk respekton masat anti-COVID do të gjobitet

Sonte fillojnë inspektimet në katër komuna, kush nuk respekton masat anti-COVID do të gjobitet

Policia e Kosovës sekuestron mbi 40 armë gjatë një operacioni policor

Policia e Kosovës sekuestron mbi 40 armë gjatë një operacioni policor

​Kosova dhe Holanda me marrëveshje për eliminimin e tatimit të dyfishtë

​Kosova dhe Holanda me marrëveshje për eliminimin e tatimit të dyfishtë