Piratët kibernetikë zbulojnë si të vjedhin gjurmët e gishtave nga telefonat Android

09.08.2015 20:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Piratët kibernetikë zbulojnë si të vjedhin gjurmët e gishtave nga telefonat Android

Pjesa më e madhe e telefonave inteligjentë kërkojnë fjalëkalime për t’u aktivizuar, disa kanë njohjen e zërit, dhe shumë pak, si iPhone 5S i Apple-it apo Galaxy S5 i Samsung-ut, përdorin shenjat e gishtërinjve. Informacionet biometrike prej kohësh janë vlerësuar si zgjidhje më e mirë për të mbajtur telefonin të sigurt, megjithatë, një studim i ri tregon se edhe kjo mënyrë nuk është aq e sigurt sa duket.

Piratët kibernetikë mendojnë se gjurmët e gishtërinjve nuk janë 100% të sigurt. Dy ekspertë të sigurisë tek kompania FireEye, Tao Wei dhe Yulong Zhang, zbuluan se mungesa e sigurisë tek gjurmët e gishtërinjve i atribuohet më shumë pajisjeve Android, të cilat kanë sensorë për gjurmët e gishtave.

Ata testuan pajisje të tilla si HTC One Max dhe Samsung Galaxy S5, dhe panë që kompanitë nuk i kanë siguruar shumë mirë sensorët, duke iu dhënë mundësi piratëve kibernetikë të aksesojnë informacionet e gjurmëve të gishtave.

Piratët kibernetikë janë në gjendje të klonojnë gjurmët e gishtërinjve dhe të mund të qasen tek telefonat, si tek softueri i Samsung Galaxy S5, për shembull. Ata mund të vjedhin të dhënat biometrike, sidomos gjurmët e gishtave, para se të arrijnë një zonë të sigurt dhe të koduar, dhe të klonojnë gjurmët e gishtave të njerëzve për të aksesuar pastaj telefonat e tyre lehtësisht.

Ekspertët mendojnë se Samsung Galaxy S5 është telefoni më i pambrojtur, pasi ka shumë të ulët nivelin e identifikimit të gishtave. Ndërsa teknologjia Touch ID e Apple-it, sipas tyre, është më e sigurt, pasi sistemi kodon të dhënat e gjurmëve të gishtave nga vetë skaneri.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Uber, Airbnb, Lyft largojnë mijëra të punësuar pasi Silicon Valley është në krizë nga virusi

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Google prezanton “fondin e ndihmës për gazetari”

Google prezanton “fondin e ndihmës për gazetari”

Twitter fshin 8,558 llogari të lidhura me Partinë Përparimtare në Serbi

Twitter fshin 8,558 llogari të lidhura me Partinë Përparimtare në Serbi

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Si të kontrollosh nëse dikush po të spiunon në Facebook?

Si të kontrollosh nëse dikush po të spiunon në Facebook?

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Lëvizja e radhës nga Mark Zuckerberg! Synohen pagesa online me WhatsApp Pay

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Jeff Bezos është bërë më i pasur për 13,5 miliardë dollarë, për vetëm 15 minuta

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Tesla mund të sjellë përditësime harduerike

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Mund ta keni edhe ju në kompjuter, ky antivirusi shiti të dhënat e 435 milionë përdoruesve tek kompanitë e tjera

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Përleshje mes vëllait dhe motrës për kodin e WIFI, ndodh vrasja

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale

Shefi i Google-it bën thirrje për rregullore mbi inteligjencën artificiale