Petritsch: Zgjidhje evropiane për Kosovën – Kurti të mos e rrezikoj dialogun

06.11.2019 15:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Petritsch: Zgjidhje evropiane për Kosovën – Kurti të mos e rrezikoj dialogun

Ish i dërguar BE-së për Kosovën, Wolfgang Petritsch ka vlerësuar se zgjidhja për Kosovën duhet të jetë evropiane.

Në dritën e përfshirjes në mënyrë të dukshme të Amerikës në zgjidhjen e çështjes së Kosovës, Petritsch vlerëson se është e rëndësishme që Washingtoni, si fuqia numër një në botë, të tregojë interes për problemin, por tha se zgjidhja duhet të negociohet me Bashkimin Evropian.

“Zgjidhja në atë rajon duhet të jetë evropiane. Jam i shqetësuar që nisma amerikane po ndodh në një kohë të vakuumit, përderisa Komisioni i vjetër Evropian ende ekziston, dhe i riu do të duhej të niste punën”, tha ai në një prononcim për Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Ish i dërguar BE-së për Kosovën thekson poashtu unioni duhet të jetë më aktiv për çështjen e Kosovës sa më shpejt që të jetë e mundur si dhe të arrijë që SHBA-në ta përfshijë në aktivitetet e saj, sepse pa Washingtonin sipas tij, është e vështirë të arrihet një zgjidhje.

Duke vepruar kështu, ai beson se BE-ja duhet të tregojë lidershipin e saj, transmeton Klan Kosova.

Petritsch gjithashtu tha se ishte i befasuar që blloku kishte qenë joaktiv për një kohë të gjatë, dhe çka çështja e Kosovës duhej të shpallet një çështje e rëndësishme evropiane.

“Unë nuk do të thosha që është një çështje e politikës së jashtme, por një çështje brenda-evropiane. Kjo duhet të dërgojë një sinjal se zgjidhja duhet të jetë evropiane, dhe ai sinjal ka munguar “, kritikoi ish-i dërguari i Bashkimit Evropian për Kosovën.

Në të njëjtën kohë, udhëheqësi i Vetëvendosjes Albin Kurti duhet të jetë i kujdesshëm që siç tha Petritsch të mos “shkatërrojë” dialogun me Beogradin me deklaratat e tij, transmeton Klan Kosova.

Ai shtoi se deklaratat e Kurtit janë kryesisht për përdorim të brendshëm, por ai duhet të jetë i kujdesshëm për të mos prishur dialogun, apo edhe për regresin e këtij procesi.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj e emëron ministër në detyrë Lulëzim Rafunën pas largimit të Bedri Hamzës

Haradinaj e emëron ministër në detyrë Lulëzim Rafunën pas largimit të Bedri Hamzës

Dy trupa të pajetë gjenden në një shtëpi në Prizren

Dy trupa të pajetë gjenden në një shtëpi në Prizren

Jashari që tentoi vrasjen e Vllasit, për shkak të gjendjes shëndetësore dërgohet në mbajtje prej 10 vjetësh në Psikiatri

Jashari që tentoi vrasjen e Vllasit, për shkak të gjendjes shëndetësore dërgohet në mbajtje prej 10 vjetësh në Psikiatri

PDK: Vetëvendosja krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet

PDK: Vetëvendosja krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet

Haradinaj: Familja Jashari gjithmonë u nda me lavdi, e armiku gjithëherë u kthye prapa me turp

Haradinaj: Familja Jashari gjithmonë u nda me lavdi, e armiku gjithëherë u kthye prapa me turp

Njohësit e çështjeve ekonomike: Kosova pranë krizës së thellë ekonomike

Njohësit e çështjeve ekonomike: Kosova pranë krizës së thellë ekonomike

Ish deputeti LDK-së nuk po e kupton këtë parti!

Ish deputeti LDK-së nuk po e kupton këtë parti!

Trump: Jam optimist për bisedimet tregtare ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian

Trump: Jam optimist për bisedimet tregtare ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian

Prokuroria heton BQK-në për hapësirën që ua ka krijuar “Monegos” dhe “IuteCreditit”

Prokuroria heton BQK-në për hapësirën që ua ka krijuar “Monegos” dhe “IuteCreditit”

Policia e Krimeve Ekonomike po e heton rregulloren për kompetencat civile për këshilltarët e Pal Lekajt

Policia e Krimeve Ekonomike po e heton rregulloren për kompetencat civile për këshilltarët e Pal Lekajt

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive nga AgroWeb më 21 Janar 2020

Roli i SHBA-së në dialogun Kosovë-Serbi, Thaҫi flet për këtë me Këshilltarin e Trumpit

Roli i SHBA-së në dialogun Kosovë-Serbi, Thaҫi flet për këtë me Këshilltarin e Trumpit

Vrasjet e bujshme, padrino të rinj po marrin Lushnjen nën kontroll

Vrasjet e bujshme, padrino të rinj po marrin Lushnjen nën kontroll

Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

Shkencës: Qeshni me partnerin, marrëdhënia juaj bëhet më e fortë

Vrasja e të vëllait në mënyrë barbare, e shndërroi Aldo Baren në një personazh të pamëshirshëm (Video)

Vrasja e të vëllait në mënyrë barbare, e shndërroi Aldo Baren në një personazh të pamëshirshëm (Video)

Pesë të lënduar nga aksidenti që ndodhi në rrugën Prishtinë-Gjilan

Pesë të lënduar nga aksidenti që ndodhi në rrugën Prishtinë-Gjilan