Peter Navarro: Kina lejoi qindra mijëra banorë të Wuhanit, të hipnin në aeroplan dhe të infektonin tërë botën

22.04.2020 12:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Peter Navarro: Kina lejoi qindra mijëra banorë të Wuhanit, të hipnin në aeroplan dhe të infektonin tërë botën

Drejtori i Zyrës së Politikës së Tregtisë në Shtëpinë e Bardhë, Peter Navarro iu bashkua qëndrimeve të vazhdueshme të SHBA’ve se Kina keqpërdori pandeminë e koronavirusit, e sipas tij me këtë pandemie u kryen ‘’katër vrasje nga Kina’’

“Ata krijuan virusin, me siguri në atë … laborator pikërisht atje në Kinë dhe më pas ata e fshehën pas mburojës së Organizatës Botërore të Shëndetit”, filloi Navarro.

‘’Ajo që bënë atë ishte që të lejonin qindra mijëra banorë të Wuhanit, të hipnin në aeroplan dhe të infektonin tërë botën’’, vazhdoi Navarro.

“Ndërsa ata po e bënin këtë, dhe kjo është thjesht e neveritshme – ajo që bën ata shkaktoj mungesë në tërë botën për maska, doreza, syze, pajisje mbrojtëse personale’’, vazhdoi ai. “Kjo është arsyeja pse në Milano, Nju Jork dhe vende të tjera, njerëzit tanë nuk i kishin ato. Dhe tani, a e dini se çfarë janë duke bërë ata? Ata po përfitojnë nga kjo krizë, pasi po shesin maska prej 50 cent, dhe po dërgojnë teste të falsifikuara.’’

‘’Kjo nënkupton katër vrasje, vrasje ndaj amerikanëve dhe njerëzve në tërë botën.’’

Navarro më vonë iu përgjigj një sondazhi të ri nga Qendra Kërkimore Pew e cila zbuloi se dy të tretat e amerikanëve thonë se kanë një pamje të pafavorshme për Kinën.

“Mbi 90 përqind e amerikanëve e shohin Kinën si një kërcënim të madh, mbi 70 përqind kanë një pamje të pafavorshme për Kinën,” vazhdoi ai.

Navarro shtoi, “Ajo që unë do t’i thosha popullit amerikan është, ju e morët atë në atë sondazh. Ne do të duhet ta mbajmë Kinën përgjegjëse kur të mbarojë kjo”.

Për momentin, megjithatë, Navarro tha se përpjekjet e tij mbeten të përqendruara në “zinxhirin e furnizimit për t’u siguruar që amerikanët në vijat e para kanë ilaçet që u duhen”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë