Pesë mënyra si të reduktoni dëshirën për ushqim

30.04.2016 11:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pesë mënyra si të reduktoni dëshirën për ushqim

Shpeshherë keni oreks për ushqime, të cilat i keni të ndaluara, gjatë kohës së jeni në dietë.

Heqja dorë nga ushqimet e ndaluara, si ëmbëlsirat apo ushqimet e yndyrshme, përveç që u ndihmon të humbni peshë, ju ndihmon edhe për t’u larguar nga sheqernat dhe gjërat e yndyrshme, të cilat përveç që u shtojnë peshën, nuk janë as të shëndetshme.

Disa nga mënyrat për të hequr dorë nga ushqimet që ua shtojnë peshën janë:

Konsumoni ushqim të shëndetshëm të përgatitur në mënyrë natyrale

Ushqimet e përgatitura nga shtëpia janë më të shëndetshme dhe ju mund të përzgjidhni vetë përmbajtjen e ushqimit tuaj. Ushqimet e shpejta si hamburgerët apo picat, përveç që janë të dëmshme për shëndetin, ato ndikojnë edhe në shtimin e peshës.

Konsumoni shumëllojshmëri të ushqimeve

Llojllojshmëria e ushqimeve ju ndihmon edhe gjatë kohës sa jeni në dietë. është mirë që Brenda ditës së konsumoni deri në 20 lloje të ushqimeve, të cilat nuk përmbajnë kalori.

Zgjidhni ushqime që treten lehtë

Sipas studimeve është e preferueshme, që brenda ditës të hani pesë racione të vogla që përfshijnë dy fruta në ditë dhe drithëra, gjë që bën që ju të ndiheni të ngopur pas ngrënies së tyre.

Bëni një orar të konsumimit

Është mirë që të filloni ditën me ushqime të lehta si supë, për të vazhduar pastaj me sallata të shëndetshme, apo më vonë edhe fruta të ndryshme. Nëse e organizoni orarin e ushqimit, atëherë do të ndiheni vazhdimisht të ngopur.

Çdo herë hani në mëngjes

Në mëngjes është e preferueshme të konsumoni vezë të ziera dhe bukë thekre. Nuk është mirë e as e shëndetshme që mëngjesin ta zëvendësoni me ëmbëlsira.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mjeku ‘popullor’ shqiptar që shëron me të prekur, 5 mijë € për të ngelur me shtatzanë

Mjeku ‘popullor’ shqiptar që shëron me të prekur, 5 mijë € për të ngelur me shtatzanë

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

INSEMINIMI INTRAUTERIN (IUI)

INSEMINIMI INTRAUTERIN (IUI)

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)