Personat e lindur në dhjetor jetojnë më së gjati

05.12.2019 16:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Personat e lindur në dhjetor jetojnë më së gjati

Shumica e njerëzve besojnë se jetëgjatësia kryesisht përcaktohet nga stili i jetesës dhe gjenetika.

Por ndonëse këto janë faktorë për t’i shmangur shumë sëmundje, duket se ekziston edhe një faktor tjetër i pazakonshëm që mund të ndikojë në atë se sa gjatë do të jetoni.

Studime të shumta i kanë analizuar njerëzit që jetojnë mbi 100 vjet dhe ata që nuk jetojnë aq gjatë, dhe një studim i tillë ka sugjeruar se personat e lindur në një muaj të caktuar mund të jetojnë më gjatë dhe të jenë më të lumtur.

Siç kanë thënë ekspertët, personat e lindur në dhjetor e kanë më së vështiri. Kjo për shkak se planifikimi i festës së ditëlindjes është pak e vështirë kur janë edhe shumë festa tjera të fundvitit.

Megjithatë, ata i kanë disa përfitime për faktin që kanë lindur në të njëjtin muaj sikurse festat e fundvitit.

Studimet e shumta kanë theksuar se personat e lindur në dhjetor jetojnë më gjatë sesa personat e lindur gjatë muajve tjerë.

Hulumtimet po ashtu kanë zbuluar se bebe te lindura në dhjetor kanë tendenca të jenë më të sjellshme dhe më të shëndetshme.

Vlen të ceket se ky studim është publikuar në revistën “Journal of Ageing Research”.

BOTASOT

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Ashley Young tek Interi, Solskjaer zgjedh kapitenin e ri të “Djave të Kuq”

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Klopp: Kupa e Afrikës në janar? Katastrofë për Liverpoolin

Selena Gomez lut fansat për vendin e parë

Selena Gomez lut fansat për vendin e parë

Kate Upton flet për jetën pas lindjes së vajzës

Kate Upton flet për jetën pas lindjes së vajzës

Si e paramendojnë meshkujt femrën ideale

Si e paramendojnë meshkujt femrën ideale

“Ti je inspirim”, Rita zgjedh fjalët më të ëmbla për nënën

“Ti je inspirim”, Rita zgjedh fjalët më të ëmbla për nënën

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Klubi i David Beckhamit, në garë me kohën për stadiumin e ri

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Kompania si motër e “Google” bën namin, mbërrin vlerën një trilionë dollarë!

Makina ku u vra Tupac Shakur shitet 1.7 milionë dollarë, ende ka plumbin në derë (Foto)

Makina ku u vra Tupac Shakur shitet 1.7 milionë dollarë, ende ka plumbin në derë (Foto)

Nëse i heqni qimet e hundës mikrobet dhe grimcat pranë folikulave mund të futen brenda dhe të shkaktojnë infeksion

Nëse i heqni qimet e hundës mikrobet dhe grimcat pranë folikulave mund të futen brenda dhe të shkaktojnë infeksion

8 të vdekur në 10 ditë, Greqia në alarm nga gripi

8 të vdekur në 10 ditë, Greqia në alarm nga gripi

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Pellegrini mposht i vetëm Parmën, Roma është çerekfinalistja e fundit

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Martinez: Me Lukakun ndihem mirë, te Interi më duan shumë

Pedofili meksikan lidhet dhe rrihet para se t’i vendosin flakën

Pedofili meksikan lidhet dhe rrihet para se t’i vendosin flakën

Sportistja më seksi në botë që s’ka fituar asnjë trofe në sport

Sportistja më seksi në botë që s’ka fituar asnjë trofe në sport

Kanye West ndalon veturën e tij 200 mijë euroshe për të ndihmuar një të pastrehë

Kanye West ndalon veturën e tij 200 mijë euroshe për të ndihmuar një të pastrehë