Përplasje të ashpra mes kandidatëve të LDK-LVV-PDK

20.02.2020 22:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përplasje të ashpra mes kandidatëve të LDK-LVV-PDK

Në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini është mbajtur debati i parë me tre kandidatët në garë për kryetar të Podujevës.

Akuza e kundër akuza ka pasur mes kandidatit të LDK-së dhe atij të Vetëvendosjes për të kaluarën e tyre të përbashkët në politikë, përcjell Telegrafi.

Nexhmi Rudari i LDK-së ka akuzuar Shpejtim Bulliqin e LVV-së për parime të dyfishta sa i përket vlerësimit të punës së qeverisjes së LDK-së në Podujevë.

Rudari ka thënë se Bulliqi nuk mund ta akuzojë qeverisjen e LDK-së kur vet ai për shumë vite ka qenë Drejtor komunal nga radhët e LDK-së.

Kandidati i LDK-së madje ka akuzuar Bulliqin se po mashtron votuesit dukë u thënë atyre se “posa t’i fitojë zgjedhjet do të kthehem në LDK e ta pastrojë partinë”.

Bulliqi thotë se ndjehet krenar që ka qenë pjesë e LDK-së se Ibrahim Rugovës.

Ai thotë se është larguar nga LDK për shkak se kjo e fundit e ka devijuar rrugën e Ibrahim Rugovës.

“Sot iu them qytetarëve se Shpejtim Bulliqi është 500 herë më rugovistë se nënkryetari aktual i Komunës”, tha Shpejtim Bulliqi.

Kandidati i LDK-së ka akuzuar atë të Vetëvendosjes për uzurpim pronash ndërsa ky i fundit ka mohuar në mënyrë kategorike gjithçka.

Nga ana tjetër kandidati i PDK-së, Naim Fetahu thotë se vetëm ai është kandidatë që mund të bëjë ndryshimin.

“Të dy kandidatët tjerë kanë qeverisur me LDK-në dhe vijnë nga ajo parti. Të dy janë përgjegjës për atë periudhë kohore për gjërat e këqija që kanë ndodhur. Nuk do të thotë se zoti Bulliqi ka kaluar në një parti tjetër nuk mban përgjegjësi për atë periudhë të qeverisjes”.

Duke komentuar akuzat e LDK-së ndaj Bulliqit për uzurpim tokash, Fetahu thotë se është i prirur t’iu besoj dokumenteve zyrtare por sipas tij këto dokumente është dashur të publikohen më herët.

Kandidati i PDK-së thotë se rivaliteti LVV-LDK në qeveri po vërehen edhe në nivelin lokal në Podujevë e që sipas tij nuk do të duhej të ndodhte.

“Bulliqi po ka frikë të përmend emrin e Agim Veliut sepse kjo reflekton në nivelin qendrorë”, tha ndër të tjera Naim Fetahu.

Shepjtim Bulliqi thotë se LDK po bënë propagandë se gjoja ai po e çrrënjos rugovizmin dhe po promovn Rexhep Qosjen.

Kandidati i LVV-së thotë se nuk ka asnjë konsideratë për Rexhep Qosjen.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koha në Kosovë

Koha në Kosovë

Qeveria nuk duhet të flejë, t’i eliminojë taksat për lëndën e parë

Qeveria nuk duhet të flejë, t’i eliminojë taksat për lëndën e parë

Tensione Itali-Gjermani, koronavirusi fut në krizë Bashkimin Evropian

Tensione Itali-Gjermani, koronavirusi fut në krizë Bashkimin Evropian

Shkon në shtatë numri i viktimave në Kosovë nga virusi korona

Shkon në shtatë numri i viktimave në Kosovë nga virusi korona

Kryeministri Kurti: Ka një ujdi të fshehur ndërmjet Thaçit dhe Vuçiqit

Kryeministri Kurti: Ka një ujdi të fshehur ndërmjet Thaçit dhe Vuçiqit

Mjeku i njohur jep lajmin e shumëpritur: Ditët më të vështira…

Mjeku i njohur jep lajmin e shumëpritur: Ditët më të vështira…

Kurti: Thaçi shkeli Kushtëtutën kur i ftoi të gjithë liderët e partive, Gjykata Kushtetuese do të ketë punë në pranverë

Kurti: Thaçi shkeli Kushtëtutën kur i ftoi të gjithë liderët e partive, Gjykata Kushtetuese do të ketë punë në pranverë

Kurti: Situatën në Veri të vendit e trashëguam, rrëzimini Qeverisë i vështirësoi punët për ta bërë më të mirën

Kurti: Situatën në Veri të vendit e trashëguam, rrëzimini Qeverisë i vështirësoi punët për ta bërë më të mirën

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurti do ta luajë rolin e tij kushtetues deri në zgjedhjen e kryeministrit të ri

Zëdhënësi i Qeverisë: Kurti do ta luajë rolin e tij kushtetues deri në zgjedhjen e kryeministrit të ri

Thaçi: Kjo betejë e lavdishme rriti vetëbesimin e sprovuar të UÇK-së, duke bërë që për herë të parë të thyhej me forcë kufirin

Thaçi: Kjo betejë e lavdishme rriti vetëbesimin e sprovuar të UÇK-së, duke bërë që për herë të parë të thyhej me forcë kufirin

Gjuriqi njofton për 2 të infektuar të rinj në komunat serbe

Gjuriqi njofton për 2 të infektuar të rinj në komunat serbe

Kreu i PDK-së Kadri Veseli, diskutoi online me strukturat e PDK-së për pakon emergjente prej 320 milionë euro ndihmë qytetarëve e bizneseve

Kreu i PDK-së Kadri Veseli, diskutoi online me strukturat e PDK-së për pakon emergjente prej 320 milionë euro ndihmë qytetarëve e bizneseve

Reagim i ashpër nga Pro Open: Qeveria Kurti t’i ndalojë menjë herë punimet e hidrocentralit nga kompania private në degën e lumit Lepenc, në komunën e Shtërpcës

Reagim i ashpër nga Pro Open: Qeveria Kurti t’i ndalojë menjë herë punimet e hidrocentralit nga kompania private në degën e lumit Lepenc, në komunën e Shtërpcës

Rexhep Selimi: Po shoh e po dëgjoj burra që po i shesin trimëri virusit, se s’ka pasë çka m’ban plumbi në luftë e s’ka çka m’ban as Coronavirusi mu…

Rexhep Selimi: Po shoh e po dëgjoj burra që po i shesin trimëri virusit, se s’ka pasë çka m’ban plumbi në luftë e s’ka çka m’ban as Coronavirusi mu…

Ish-komandanti i Koshares: Amaneti i dëshmorëve nuk u përmbush

Ish-komandanti i Koshares: Amaneti i dëshmorëve nuk u përmbush

Dua Lipa e fotografon dhe e hedh në rrjetet sociale

Dua Lipa e fotografon dhe e hedh në rrjetet sociale