Përplasja mes Xhavit Halitit dhe Anton Qunit për 8 milionë marka

17.04.2018 11:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përplasja mes Xhavit Halitit dhe Anton Qunit për 8 milionë marka

Në fillimin e seancës së sotme të kuvendit të Kosovës, Deputeti i PDK-së Xhavit Haliti dhe deputeti i LDK-së Anton Quni, kanë replikuar lidhur me një shumë prej 8 milionë markave që sipas Anton Qunit, Haliti i ka marrë nga kolonel Ahmet Krasniqi.

Deputeti i PDK-së Xhavit Haliti që ka qenë edhe kryesues i seancës ka thënë se deklarata e deputetit të LDK-se e dhënë në një emision mbrëmë, është gënjeshtër.

Sipas Halitit, nëse Anton Quni e dëshmon se ai ka marrë 8 milionë marka nga Ahmeti, është i gatshëm të jap dorëheqje nga Kuvendi.

“Nesë ke argumente që i kam marrë 8 milionë duhet ta kesh parasysh se në struktura politike dhe ushtarake ka pas bashkëpunim të ngushtë mes qeverisë së Kosovës dhe UCK-së. Por këto struktura nuk janë merrë me kalamajt që kanë nejt nëpër therra. Unë për të bisedu dhe marrë vesh kam pas veç një njeri Bujar Bukoshi juve s`ju kam njofto ty të kam njofto mas luftës. Nuk është mirë me gënjy se ti s`ke qenë prezent as si ke të dhënat e asaj pune. Nesë ti ke fakte me ja dhanë publikut që unë i kam marrë 8 milion unë jam i gatshëm të jap dorëheqje por a je i gatshëm që të japësh dorëheqje”, tha Haliti.

Pas kësaj ka aplikuar deputetit Anton Quni, i cili tha se është i gatshëm të dëshmoj dhe të siguroj fakte se Haliti i ka marrë ato para nga Ahmet Krasniqi.

“Mbrëmë e kam thënë saktësisht nuk e di çka ka të keq nëse ky fond është ndarë për nevoja urgjente të UCK, nuk është asgjë sekrete nuk jam i vetmi që e kam thënë ka edhe persona të tjerë edhe shokë tuaj të idealeve dhe të partisë. Por nëse ju doni fakte edhe më shumë unë do ti siguroj, tani nuk e di a janë në pyetje 6-7-8 por mundem me i siguru edhe dëshmitarët edhe protagonistët që të saktësojnë me ditë me datë me vend ngjarjen që ju këtë shumë + – e keni pranuar personalisht prej kolonel Ahmet Krasniqit”, tha Quni.

Ndaj kësaj replikoi edhe një herë Xhavit Haliti. Ai i tha Qunit se ka gënjyer dhe se për ngjarjen të cilën fol nuk ka qenë prezent as ai as shokët e tij.

“Ti ke rrejt ti nuk din kurgja as ata shokt e tu s`janë kanë prezent. Ka qenë prezent Agim Mehmeti është bisedu me Bujar Bukoshin e din edhe Isa Mustafa ju tjerët krejt keni qenë ushtar a keni luftu a jo problem tjetër. Sepse ju ju konvenon me fol për njerëz të vdekur të UCK-së e për të gjallët nuk ju intereson ky është problemi juve”, tha ai

“Këtu mundet me fol dy vet janë gjallë Bujar Bukoshi sa i përket cështjeve politike dhe Isa Mustafa sa i përket financave dhe gjallë është Hilmi Nebihu ai ka qenë në të gjitha takimet. Unë se mohoj atë por shuma nuk është e vërtet. Unë nuk e mohoj asnjëherë as bashkëpunimin me Bujar Bukoshin as me Ahmet Krasniqin as ndihmën që e ka dhënë Bukoshi, as gatishmërinë të cilën e kanë penguar strukturat politike të atëhershme Ahmet Krasniqin që ka një proces të caktuar për tu bashku”, tha Haliti.

Krejt në fund Haliti i tha deputetit Quni se “Kur ti çelim letrat i çelim taman” duke shtuar se po e përfundon këtë bisedë se se nuk i jep ma të drejtën e fjalës.

“Për qefi, bash për qef temin ska me fol”, i tha Haliti Qunit./insajderi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kosova pranohet në Asamblenë Parlamentare të Frankofonisë

Kosova pranohet në Asamblenë Parlamentare të Frankofonisë

Erdogan bën betimin për mandatin e ri presidencial

Erdogan bën betimin për mandatin e ri presidencial

Amnisti në këmbim të referendumit?

Amnisti në këmbim të referendumit?

Pas deklaratave të Hahn, sqarohet afati për publikimin e raportit të vizave

Pas deklaratave të Hahn, sqarohet afati për publikimin e raportit të vizave

Samiti i Londrës një hap tjetër drejt evropianizimit të Ballkanit Perëndimor

Samiti i Londrës një hap tjetër drejt evropianizimit të Ballkanit Perëndimor

Thaçi zbulon bisedën me komisionerin Hahn

Thaçi zbulon bisedën me komisionerin Hahn

Shpëtohet edhe një nga djemtë e ngecur në një shpellë në Tajlandë

Shpëtohet edhe një nga djemtë e ngecur në një shpellë në Tajlandë

Drashkoviq: Kosovën e humbëm kur kapitulluam në Kumanovë

Drashkoviq: Kosovën e humbëm kur kapitulluam në Kumanovë

Seanca e Kuvendit nis me përplasje, Veseli thotë se opozitë më të dobët kurrë nuk ka pasur

Seanca e Kuvendit nis me përplasje, Veseli thotë se opozitë më të dobët kurrë nuk ka pasur

Të paktën 100 të vdekur nga shirat e rrëmbyeshëm dhe rrëshqitjet e dheut

Të paktën 100 të vdekur nga shirat e rrëmbyeshëm dhe rrëshqitjet e dheut

Haradinaj dhe Pacolli, takime në Samitin Ekonomik në Londër

Haradinaj dhe Pacolli, takime në Samitin Ekonomik në Londër

Samiti në mes Trump dhe Putin, kthim i Luftës së Ftohtë në Helsinki

Samiti në mes Trump dhe Putin, kthim i Luftës së Ftohtë në Helsinki

Haradinaj: S’ka amnisti, duhet të ndodhë e kundërta

Haradinaj: S’ka amnisti, duhet të ndodhë e kundërta

Thaçi e Rama në ceremoninë e inaugurimit të Erdoganit, aty do të jetë edhe Vuçiqi

Thaçi e Rama në ceremoninë e inaugurimit të Erdoganit, aty do të jetë edhe Vuçiqi

Salvini: Mbyllim portet për anijet e misioneve ndërkombëtare që sjellin emigrantë

Salvini: Mbyllim portet për anijet e misioneve ndërkombëtare që sjellin emigrantë

Opozita në Maqedoni kërkon amnisti për dhunën në Kuvend

Opozita në Maqedoni kërkon amnisti për dhunën në Kuvend