Përpjekja e fundit e Kim Dotcom për ti shpëtuar burgut

11.06.2019 14:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përpjekja e fundit e Kim Dotcom për ti shpëtuar burgut

Sipërmarrësi kontrovers i internet Kim Dotcom ka filluar apelimin e fundit të tij nga Zelanda e Re në SHBA.

FBI pretendon se sajti Megaupload i Kim Dotcom ka fituar miliona dollarë në mënyrë të jashtëligjshme.

Por avokatët e tij thonë pranë Gjykatës Supreme të Zelandës së Re se puna e tij nuk ka pasur kurrë për qëllim që të abuzojë me të drejtat autoriale.

Dotcom ka mohuar vazhdimisht akuzat megjithatë ai rrezikon të përballet me burg nëse shpallet fajtor dhe ekstradohet në SHBA.

Departamenti Amerikan i Shtetit ka që prej 2012 që përpiqet ta ekstradojë atë dhe në 2015-ën një gjykatë e ulët në Zelandën e Re tha se do ta mundësonte ekstradimin.

Dotcom themeloi Megaupload në 2005 dhe vijoi për të bërë miliona dollarë nga reklamimi dhe abonimet premium në sajt. Në kulmin e tij, sajti renditej i 13-ti në botë për nga popullariteti duke zënë 4% të trafikut botëror.

Në 2012-ën FBI akuzoi pronarët e sajtit se ka shkelur të drejtat autoriale të shumë filmave, muzikave dhe softuerëve me dijeni.

Ata thanë se producentëve të filmave dhe muzikës mund tu ketë kushtuar 500 milionë dollarë humbje. Dotcom i lindur në Gjermani jetonte prej kohësh në Zelandën e Re së bashku me bashkëpunëtorin tjetër Kim Tim Jim Vestor. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve