Përpiu tri bretkosa për ‘shërim’, i nxjerrin nga gjoksi parazitin e gjatë 13 centimetra (Foto)

13.03.2018 09:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përpiu tri bretkosa për ‘shërim’, i nxjerrin nga gjoksi parazitin e gjatë 13 centimetra (Foto)

Mjekët në Zheijang të Kinës, janë habitur kur i nxorën një gruaje shiritin e gjatë 13 centimetra, derisa po e operonin për t’ia larguar një xhungë në gjoks.

Pacientja 59-vjeçare, që njihet vetëm me mbiemrin Yao, para pesë vitesh, i kishte përpirë tri bretkosa, si rekomandim i mjekësisë popullore, transmeton Telegrafi.

Përmes këtij procesi, ajo kishte besuar se do të lehtësonte dhimbjet e mëdha trupore, por i shkaktoi infeksion të rëndë parazitar.

Shiriti që i nxorën nga gjoksi

“Gjeta diçka që më ngjau si koka e krimbi dhe nisa ta nxjerrë. Nuk i besoja syve, kur doli shiriti me gjatësi enorme”, ka thënë mjeku, që ishte në krye të ekipit operues.

Raportohet se ajo vuante nga reuma dhe kishte dhimbe të vazhdueshme, andaj i besoi një këshille mjekësore, ku duke përpirë tri bretkosa dhe të mos i tregonte askujt. Të afërmit e saj, e kishin mësuar këtë, vetëm pasi ajo u shtri në spital dhe u detyrua të rrëfente mjekëve, për shkak të gjendjes shëndetësore.

Nuk është bërë e ditur, nëse ajo është shëruar në tërësi, apo vuan edhe nga ndonjë infeksion tjetër, si pasojë e përhapjes së larvave të mundshme. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Barça 2-0 Inter: Notat e lojtarëve, Rakitic më i miri

Barça 2-0 Inter: Notat e lojtarëve, Rakitic më i miri

Zbatimi i kodit shtetëror telefonik të Kosovës, operatorët nuk përmbushin afatet

Zbatimi i kodit shtetëror telefonik të Kosovës, operatorët nuk përmbushin afatet

Dilema e një jete: Të hamë apo jo banane në mëngjes? Jepet përgjigja 1 milionëshe

Dilema e një jete: Të hamë apo jo banane në mëngjes? Jepet përgjigja 1 milionëshe

Spalletti i pakënaqur me qasjen e lojtarëve të Interit në ndeshjen ndaj Barcës

Spalletti i pakënaqur me qasjen e lojtarëve të Interit në ndeshjen ndaj Barcës

Industria e monedhave kriptografike fiton statusin “vetërregullues” në Japoni

Industria e monedhave kriptografike fiton statusin “vetërregullues” në Japoni

Shpenzuan mbi 500 mijë euro për ta përfunduar shtëpinë tërësisht prej betoni, hedhin poshtë kritikat se duket si bunker nuklear (Foto)

Shpenzuan mbi 500 mijë euro për ta përfunduar shtëpinë tërësisht prej betoni, hedhin poshtë kritikat se duket si bunker nuklear (Foto)

Gomari njohu mirëmbajtësin, edhe pse nuk e kishte parë për 12 vjet (Video)

Gomari njohu mirëmbajtësin, edhe pse nuk e kishte parë për 12 vjet (Video)

Rafinha: I lumtur për fitoren dhe golin

Rafinha: I lumtur për fitoren dhe golin

Bëni vitaminë C pluhur në shtëpi

Bëni vitaminë C pluhur në shtëpi

Përdoruesit e SoundCloud mund të shpërndajnë muzikë në Instagram

Përdoruesit e SoundCloud mund të shpërndajnë muzikë në Instagram

PSG i merr Napolit një pikë me shumë vështirësi

PSG i merr Napolit një pikë me shumë vështirësi

Shaqiri asiston te goli i Salah ndaj Crvena Zvezdas

Shaqiri asiston te goli i Salah ndaj Crvena Zvezdas

Bosi i Apple bën thirrje për ligje më të forta për mbrojtjen e privatësisë së përdoruesve

Bosi i Apple bën thirrje për ligje më të forta për mbrojtjen e privatësisë së përdoruesve

​Art nga mbeturinat (Foto)

​Art nga mbeturinat (Foto)

Z Mobile Prishtina nënshtron Steaua Bucurestin në udhëtim

Z Mobile Prishtina nënshtron Steaua Bucurestin në udhëtim

Mënyra efektive për të ulur temperaturën

Mënyra efektive për të ulur temperaturën