Përkujtohet masakra e Burimit

31.03.2017 14:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përkujtohet masakra e Burimit

Përmes homazheve në vendin e vrasjes dhe në varrezat e martirëve, sot është përkujtuar masakra më e madhe në Malishevë, ajo e Burimit, ku u vranë e u masakruan 42 civil, kryesisht të fshatrave Dragobil dhe Astrazup, si dhe banorë te fshatrave të Suharekës.

Me këtë rast, homazhe kanë bërë, familjarët dhe të afërmit e të vrarëve, Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj, kryesuesi i KK të Malishevës, Aziz Thaci, zyrtarë të qeverisë komunale, anëtarë të Kuvendit të Komunës dhe zyrtarët të të gjitha subjekteve politike në Malishevë.

Kuvendi i Komunës së Malishevës, në mbledhjen e sotme të rregullt, ka mbajtur një minutë heshtje, në nderim të të gjithë të vrarëve në këtë masakër.

Masakra e Burimit,është masakra më e madhe në Komunën e Malishevës. Më 31 mars të vitit 1999, janë vrarë, janë djegur, e më pas janë masakruar 42 civil, disa prej tyre edhe sot e kësaj dite nuk janë identifikuar.

Për këtë krim të organizuar, edhe sot pas tetëmbëdhjetë viteve nuk është dënuar askush dhe nuk është ngritur asnjë padi.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiqit banorët e Reçakut ia kujtojnë krimet që bëri shteti i tij

Vuçiqit banorët e Reçakut ia kujtojnë krimet që bëri shteti i tij

Vjosa Osmani: Jam e bindur se koalicioni VV-LDK do të ndodhë

Vjosa Osmani: Jam e bindur se koalicioni VV-LDK do të ndodhë

Tahiri: Përpjekjet për shfuqizimin apo shtyrjen e Ligjit të pagave ka për qëllim rikthimin e kaosit

Tahiri: Përpjekjet për shfuqizimin apo shtyrjen e Ligjit të pagave ka për qëllim rikthimin e kaosit

Serbi ktheu në private tokën shoqërore në vlerë të rreth 5 milionë eurove (Video)

Serbi ktheu në private tokën shoqërore në vlerë të rreth 5 milionë eurove (Video)

Ish-ambasadori Walker e quan propagandë të Serbisë deklaratën e Vuçiqit për Reçakun

Ish-ambasadori Walker e quan propagandë të Serbisë deklaratën e Vuçiqit për Reçakun

Lista e votuesve, e papërditësuar dhe me shumë pikëpyetje

Lista e votuesve, e papërditësuar dhe me shumë pikëpyetje

BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë gjatë 1999-ës

BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë gjatë 1999-ës

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik

Behgjet Pacolli sjell dhëndrin e Trumpit në Kosovë

Behgjet Pacolli sjell dhëndrin e Trumpit në Kosovë

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë për krime lufte ndaj ish-policit serb

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë për krime lufte ndaj ish-policit serb

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

35 familje në Gjilan përfitojnë nga një lopë qumështore

35 familje në Gjilan përfitojnë nga një lopë qumështore

Thaçi në Berlin i kërkon Vetëvendosjes ta formojë Qeverinë

Thaçi në Berlin i kërkon Vetëvendosjes ta formojë Qeverinë

Shpenzimeve e Qeverisë për tre muaj mbi 500 milionë euro

Shpenzimeve e Qeverisë për tre muaj mbi 500 milionë euro

Aktakuzë kundër dy shtetasve të Shqipërisë për kontrabandim me migrantë

Aktakuzë kundër dy shtetasve të Shqipërisë për kontrabandim me migrantë

Korab Sejdiu: VV e LDK-ja nuk  meritojnë spektakle dhe fyerje publike të ndërsjellta të nivelit adoleshent, mbi 400 mijë persona besuan

Korab Sejdiu: VV e LDK-ja nuk meritojnë spektakle dhe fyerje publike të ndërsjellta të nivelit adoleshent, mbi 400 mijë persona besuan