Përjashtohet për dy vite ‘Qytetarët’ nga Liga e Kampionëve

14.02.2020 20:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përjashtohet për dy vite ‘Qytetarët’ nga Liga e Kampionëve

Manchester City është dënuar nga UEFA me mospjesëmarrje në Ligën e Kampionëve për dy sezonet e ardhshme dhe është gjobitur 30 milionë euro.

Kjo pasi që klubi anglez është shpallur fajtorë për mashtrime serioze të organit drejtues të futbollit evropian (UEFA) dhe shkeljen e rregullave të Financial Fair Play.

City u shpall fajtor nga Organi i Kontrollit Financiar (CFCB) i UEFA-s se kishte fryrë të ardhurat e sponsorizimit, duke bërë paraqitje të të ardhurave me mospajtim me rregullat e FFP-së Financial Fair Play.

The Guardian@guardian

Manchester City banned from Champions League for two seasons over FFP https://www.theguardian.com/football/2020/feb/14/manchester-city-banned-from-champions-league-two-seasons-ffp-uefa?CMP=twt_gu&utm_source=Twitter#Echobox=1581705164 …Manchester City banned from Champions League for two seasons over FFPManchester City have been banned from the Champions League for two seasons, from 2020-21, and fined €30m by Uefa after being found to have broken financial fair play rulestheguardian.com3177:32 PM – Feb 14, 2020Twitter Ads info and privacy194 people are talking about this

Kishte qenë revista gjermane Der Spiegel që në nëntor të vitit 2018 kishte postuar dokumente dhe email që lidheshin me këto shkelje.

E-mailet dhe dokumentet “e rrjedhura” shfaqën ato që kishte bërë pronari i Cityt, Sheik Mansour bin Zayed Al Nahyan, ku po financonte klubin me 67,5 milionë funte në vit, duke vënë emrin e kompanisë së tij në fanellën e klubit, pastaj edhe stadiumin dhe akademi.

GoalsTV@goalstv3

😱

BREAKING:
Man city have been banned from the UEFA Champions League for the next 2 seasons and pay a fine of € 30m!!#ManCity

View image on Twitter

827:54 PM – Feb 14, 2020Twitter Ads info and privacy41 people are talking about this

FFP (Financial Fair Play) ishte prezantuar në vitin 2011 me qëllim të inkurajimit të klubeve të futbollit në të gjithë Evropën të mos mbingarkojnë pagat e lojtarëve, duke e kufizuar edhe shumën financiare që pronarët e klubeve mund të japin në klub për të mbuluar humbjet.

I pari i Cytyt, Mansour kishte financuar vetë klubin, duke bërë marrëveshje me Etihad (kompani e tij), dhe kjo çoi në pretendime serioz se City kishte mashtruar Organin e Kontrollit Financiar (CFCB) të UEFA-s, e cila është përgjegjëse për sigurimin e pajtueshmërisë me FFP. City nuk ka të drejtë të luajë në asnjë garë evropiane për sezonet 2020/21 dhe 2021/2022.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Real Madridi me ndryshime të mëdha kundër Getafes, formacionet

Real Madridi me ndryshime të mëdha kundër Getafes, formacionet

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar