Përhapet një sëmundje e re në Sudan? Ethet e panjohura vdekjeprurëse vrasin 8 persona

23.09.2020 23:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përhapet një sëmundje e re në Sudan? Ethet e panjohura vdekjeprurëse vrasin 8 persona

Ndërsa bota vazhdon të luftojë kundër COVID-19, studiuesit po punojnë me një ritëm të shpejtë për të gjetur një kurë për sëmundjen. Tani, tetë persona kanë humbur jetën në shtetin verior të Sudanit për shkak të një etheve të panjohura, ka zbuluar Ministria e Shëndetësisë e Sudanit.

“Ministria mori një raport të shtunën në lidhje me 41 raste të etheve në shtetin verior, përfshirë tetë vdekje,” thuhet në deklaratë.

Një ekip mjekësor është dërguar për hetimin e rasteve dhe përpjekjen për të identifikuar sëmundjen, e cila ka shkaktuar ethet vdekjeprurëse.

“Mostrat u morën për ekzaminim laboratorik për të konfirmuar diagnozën dhe për të forcuar ndërhyrjet për të parandaluar dhe kontrolluar sëmundjen,” thuhet më tej në deklaratë.

Mjekët dhe ekspertët e Sudanit presin që shkaku i etheve të gjendet në ujërat e ndotura të përmbytjeve që zhytën pjesë të mëdha të vendit në javët e fundit. Uji i ndenjur ka aftësinë të fillojë shpërthime të sëmundjeve vdekjeprurëse si kolera, malaria ose ethet deng.

Sëmundja vdekjeprurëse tashmë ka infektuar mbi 13,000 njerëz në vendin e Afrikës Veriore pasi më shumë se 830 njerëz kanë humbur jetën, sipas raporteve të fundit.

Tani, ardhja e një sëmundjeje të re të panjohur mund të shkaktojë vështirësi të mëdha për vendin. Do të jetë interesante të shohim se çfarë ndodhë në të ardhmen e afërt. Një vaksinë efektive për koronavirusin e ri pritet nga tremujori i parë 2021.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përhapet një sëmundje e re në Sudan? Ethet e panjohura vdekjeprurëse vrasin 8 persona

Përhapet një sëmundje e re në Sudan? Ethet e panjohura vdekjeprurëse vrasin 8 persona

Tahiri: Hoti nuk i jep ‘pesë para’ nëse dalim nga koalicioni

Tahiri: Hoti nuk i jep ‘pesë para’ nëse dalim nga koalicioni

Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

Tahiri: Serbia bën drama rreth Kosovës, shantazhon BE-në përmes Rusisë

Tahiri: Serbia bën drama rreth Kosovës, shantazhon BE-në përmes Rusisë

Thaçi kërkon të mos publikohen dosjet e Speciales

Thaçi kërkon të mos publikohen dosjet e Speciales

Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Zemaj kërkon nga deputetët ta votojnë pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Zemaj kërkon nga deputetët ta votojnë pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu

Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu

Policia e Kosovës shkatërron plantacione me bimë narkotike në zonën e Koshares

Policia e Kosovës shkatërron plantacione me bimë narkotike në zonën e Koshares

Deputetët kërkojnë llogari nga Vitia për Agon Musliun dhe testet nga Serbia

Deputetët kërkojnë llogari nga Vitia për Agon Musliun dhe testet nga Serbia

Arrestohet një person, përgatiti 50 mijë euro fals për t’i hedhur në treg

Arrestohet një person, përgatiti 50 mijë euro fals për t’i hedhur në treg

Qëndron Kastrati u thotë në Kuvend se nuk tërhiqet nga vendimet e tij, kapet me Shpejtim Bulliqin

Qëndron Kastrati u thotë në Kuvend se nuk tërhiqet nga vendimet e tij, kapet me Shpejtim Bulliqin

Hoti: Nuk jam kryeministër për t’u konfrontuar, por për t’i kryer obligimet

Hoti: Nuk jam kryeministër për t’u konfrontuar, por për t’i kryer obligimet

Gjendja e pacientëve që po trajtohen për COVID-19 në spitalet e Kosovës

Gjendja e pacientëve që po trajtohen për COVID-19 në spitalet e Kosovës

Zaev dhe Geer: Sundimi i ligjit, kriter kryesor për integrimin evropian

Zaev dhe Geer: Sundimi i ligjit, kriter kryesor për integrimin evropian

Një i vdekur dhe 62 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Një i vdekur dhe 62 raste të reja me koronavirus në Kosovë