Përfundon takimi grupeve punuese të LDK-së dhe VV-së, dakordohen për reformat në fushën e ekonomisë

28.10.2019 18:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përfundon takimi grupeve punuese të LDK-së dhe VV-së, dakordohen për reformat në fushën e ekonomisë

Ka përfunduar takimi i tretë i grupeve punuese të LDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje. Pas përfundimit të takimit, i cili është zhvilluar në selinë kryesore të LDK-së, Glauk Konjufca, ka thënë se kanë biseduar rreth programit për ekonominë, ku janë dakorduar në rreth 90 për qind të këtij programi me LDK-në.

“Ky takim ka qenë vetëm për ekonominë dhe masat që duhet t’i marrim në zhvillimin ekonomik. Për tri orë kemi pasur diskutime mjaft intensive vetëm për këtë fushë. Janë ngritur mbi 40 tema, ku është folur për 40 çështje të ekonomisë. Mbi 90 për qind të tyre jemi pajtuar se çfarë reforma do të duhej të merrte qeveria e ardhëshme. Për 10 për qind që nuk kemi gjetur dakordime do t’oi kurorzojmë në takimet e ardhëshme”, ka thënë Konjufca, përcjell Telegrafi.
Ai ka thënë që duan të dakordohen që më vonë të mos kenë mospajtime.

“Edhe ato 10 për qind do të zgjidhen, nuk janë temat më të rëndësishme. Ne duam të dakordohemi që të mos jetë asgjë e pasqaruar. Në qeverinë e ardhëshme duam që diskutimet të jenë më të thella që në mënyrë kur të filloj funksionimi i qeverisë të mos na dalin mospajtime gjatë rrugës. Nuk është folur asgjë për minsitritë, vetëm për ekonominë, reformat, masat konkrete. Ka qenë përballje e programit të nivelit ekonomik të LVV-së me atë të LDK-së”, ka thënë ai, duke shtuar që do të dakordohennga dy propragmet me të cilat i kanë fituar zgjedhjet.

“Diskutimet do të vazhdojnë edhe për çështje tjera si drejtësi, çështje sociale, arsim, dhe shëndetësi. Për katër takime të ardhëshme jemi pajtuar, nëse na duhen më shumë do të dakordohemi prapë. Por për katër takime jemi dakorduar që mund të vijmë në një pajtim për qeverinë e ardhëshme”, ka thënë Konjufca.

Ndryshe në të njëjtën kohë ambasadori amerikan, Philip Kosnett, ka takuar dy nënkryetarët e LDK-së, Vjosa Osmanin dhe Lutfi Hazirin, me të cilin ka diskutuar për situatën aktuale politike në vend dhe bisedimet me Vetëvendosjen për formimin e institucioneve të dala nga zgjedhjet e tetorit 2019.
Në njoftimin e bërë nga LDK thuhet se, Osmani gjatë takimit ka diskutuar për prioritetet e LDK-së, në institucionet e ardhshme, në veçanti për zhvillimin ekonomik, procesin e dialogut Kosovë-Serbi dhe sundimin e ligjit dhe ka potencuar rëndësinë e bashkërendimit të qëndrimeve me partnerët tanë, SHBA-të dhe Bashkimin Evropian.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haxhi Shala pritet të aderoj në AAK

Haxhi Shala pritet të aderoj në AAK

Kjo është marrëveshja e plotë në mes të Listës Serbe dhe LDK’s (dokument)

Kjo është marrëveshja e plotë në mes të Listës Serbe dhe LDK’s (dokument)

Kuvendi voton qeverinë e re të Kosovës të drejtuar nga Avdullah Hoti i LDK-së

Kuvendi voton qeverinë e re të Kosovës të drejtuar nga Avdullah Hoti i LDK-së

Veseli: Kurti po ik prej vetes, ishte qyqar ndaj Serbisë dhe antiamerikan

Veseli: Kurti po ik prej vetes, ishte qyqar ndaj Serbisë dhe antiamerikan

Me votimin e Qeverisë Hoti, Mitrovica e Veriut shkon në zgjedhje

Me votimin e Qeverisë Hoti, Mitrovica e Veriut shkon në zgjedhje

Selimi para deputetëve: Kjo është Qeveri e Thaçit, qëllimet i keni të cekëta por të rrezikshme

Selimi para deputetëve: Kjo është Qeveri e Thaçit, qëllimet i keni të cekëta por të rrezikshme

LIVE – Hoti: Qeveria e re do t’i ketë dy prioritete; luftën kundër pandemisë dhe rimëkëmbjen ekonomike

LIVE – Hoti: Qeveria e re do t’i ketë dy prioritete; luftën kundër pandemisë dhe rimëkëmbjen ekonomike

Seanca nis me një minutë heshtje për minatorët e Artanës

Seanca nis me një minutë heshtje për minatorët e Artanës

Hoti është nisur për në Kuvend

Hoti është nisur për në Kuvend

Haki Rugova: I kemi numrat, sot do ta kemi qeverinë Hoti

Haki Rugova: I kemi numrat, sot do ta kemi qeverinë Hoti

“Vota për qeverinë e re, votë për Kosovën”

“Vota për qeverinë e re, votë për Kosovën”

Kurtit nuk i bën përshtypje seanca e Kuvendit, e thirrur për të votuar Hotin për Kryeministër

Kurtit nuk i bën përshtypje seanca e Kuvendit, e thirrur për të votuar Hotin për Kryeministër

Qeveria e Kosovës: Marrim përsipër mbulimin e Kartonit të Gjelbër për diasporën për vitin 2020

Qeveria e Kosovës: Marrim përsipër mbulimin e Kartonit të Gjelbër për diasporën për vitin 2020

Donika Kadaj-Bujupi nuk kallxon se a do ta votoj Qeverinë Hoti

Donika Kadaj-Bujupi nuk kallxon se a do ta votoj Qeverinë Hoti

Nxirren trupat e pajetë të minatorëve në Artanë – dërgohen për obduksion

Nxirren trupat e pajetë të minatorëve në Artanë – dërgohen për obduksion

Mikrobiologu britanik: Nuk ka asnjë provë që të vërtetojë një valë të dytë të koronavirusit

Mikrobiologu britanik: Nuk ka asnjë provë që të vërtetojë një valë të dytë të koronavirusit