Përfitimet shëndetësore nga qershitë

11.07.2018 04:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përfitimet shëndetësore nga qershitë

Mike të linjave – Qershitë të japin ndjesinë e ngopjes, e mbi të gjitha kanë pak kalori. Janë një vakti i mirë rifreskues për pasditet e nxehta të verës. Për më tepër, bishtat e qershisë të ziera me ujë, me pak kanellë dhe murriz krijojnë një çaj dezintoksikues, diuretik dhe qetësues, dhe shumë të nevojshme për të luftuar celulitin.

Luftojnë plakjen– Këto fruta të vogla dhe të parezistueshme përmbajnë vitaminë A, C dhe ato të grupit B. Janë një burim i fortë oligoelementesh dhe mineralesh, mes të cilave, hekuri, kaliumi, magnezi. Të pasura me antioksidantë, të nevojshme për të neutralizuar radikalet e lira dhe të luftojë plakjen.

Të japin energji – Sipas disa studimeve të fundit, qershitë janë një ushqim i rëndësishëm për ata që bëjnë sport apo një jetë aktive. Avantazhet më të mira merren duke pirë lëngun e tyre dhe disa kokrra në mëngjes.

Lëkurë e bukur – Qershitë na bëjnë dhe ne të bukur, sidomos lëkurën, shkruan noa.al. Me 6 qershi të pjekura, një fetë kastraveci dhe një lugë kos natyral, i përzien bashkë në mikser, e lë të pushojë 10 minuta, përgatit një maskë rifreskuese dhe rivitalizuese për tu aplikuar në zonën përreth syve. Në këtë mënyrë largoni qeset që formohen, rrudhat dhe shikimin e lodhur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ibrahimovic: Liga Premier e mbivlerësuar, jam krenar që luajta te Manchester United

Ibrahimovic: Liga Premier e mbivlerësuar, jam krenar që luajta te Manchester United

Antilopa që po kalonte lumin shpëtoi prej sulmit të krokodilit (Foto)

Antilopa që po kalonte lumin shpëtoi prej sulmit të krokodilit (Foto)

Pajisja që ndihmon personat të përqendrohen në punë dhe lexim në një ambient të zhurmshëm (Video)

Pajisja që ndihmon personat të përqendrohen në punë dhe lexim në një ambient të zhurmshëm (Video)

Ja pse Apple ka vendosur të mos publikojë numrin e iPhone të shitur

Ja pse Apple ka vendosur të mos publikojë numrin e iPhone të shitur

Ancelotti: E vështirë përballja me PSG-në, do të bëjmë më të mirën  

Ancelotti: E vështirë përballja me PSG-në, do të bëjmë më të mirën  

Kida sjell fotosesion mahnitës me ngjyra vjeshte

Kida sjell fotosesion mahnitës me ngjyra vjeshte

Jonida Maliqi provokuese e shtrirë në shtrat

Jonida Maliqi provokuese e shtrirë në shtrat

Projektorët mbi Itali, yjet e futbollit zbresin në stadiumet e këtij vendi për Ligën e Kampionëve

Projektorët mbi Itali, yjet e futbollit zbresin në stadiumet e këtij vendi për Ligën e Kampionëve

Me këto poza ish e dashura i tregon Neymarit çfarë ka humbur

Me këto poza ish e dashura i tregon Neymarit çfarë ka humbur

Destiny 2 falas për tu shkarkuar deri në 18 Nëntor

Destiny 2 falas për tu shkarkuar deri në 18 Nëntor

Festoi 20-vjetorin e lindjes, i kacavjerrë në kranin e lartë afro 200 metra (Foto)

Festoi 20-vjetorin e lindjes, i kacavjerrë në kranin e lartë afro 200 metra (Foto)

Dhjetë mbrojtësit anësor më të vlefshëm në botë, Hysaj i shtati

Dhjetë mbrojtësit anësor më të vlefshëm në botë, Hysaj i shtati

Banorët e mesjetës shfrytëzonin gjethet e fierit për të trajtuar zbokthin, zbulon studimi i bërë në një trup që i përket shekullit të IX-të (Foto)

Banorët e mesjetës shfrytëzonin gjethet e fierit për të trajtuar zbokthin, zbulon studimi i bërë në një trup që i përket shekullit të IX-të (Foto)

Apple do të shesë modelet të riparuara të iPhone 8

Apple do të shesë modelet të riparuara të iPhone 8

Milani konsideron transferimin e Baillyt gjatë janarit

Milani konsideron transferimin e Baillyt gjatë janarit

Peshkaqeni i bardhë sulmon rrjetën e peshkimit, peshkatari rrezikon të filmojë ngjarjen (Video)

Peshkaqeni i bardhë sulmon rrjetën e peshkimit, peshkatari rrezikon të filmojë ngjarjen (Video)