Përdoruesi i Airbnb tmerrohet pasi gjen një kamër në routerin e një apartamenti

10.05.2019 16:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përdoruesi i Airbnb tmerrohet pasi gjen një kamër në routerin e një apartamenti

Një burrë i cili mori me qira një apartament në Airbnb në Kinë u shokua kur pa se një kamër fshihej në routerin e internetit në dhomën e gjumit.

Njeriu i cili kishte punuar si eksperti sigurie në IT, kishte qëndruar në banesë një natë së bashku me miqtë përpara se të zbulonte diçka të pazakontë.

Ai gjeti një sensor lëvizjesh instaluar në hyrje të banesës dhe dy të tjerë në secilën prej dhomave të gjumit. Pasi kontrolloi detektorët e duhan pirjes dhe të televizorit kërkoi për routerin dhe gjeti një lente kamere të fshehur në të sikur të ishte një prej llampave të tij.

Duke parë fotot të routerit origjinal online, njeriu dyshoi se routeri Wi-Fi ishte modifikuar. Ai e hapi pajisjen dhe brenda routerit jo vetëm që ishte fshehur një kamër por edhe një kartë memorie. Ai menjëherë telefonoi policinë.

Ai tha se nuk e kishte takuar kurrë pronarin e apartamentit dhe kishte komunikuar me të vetëm në median sociale. Kishte paguar 200 dollarë për tre netë që kishte qëndruar.

Pronari i apartamentit u dënua me gjobë prej 50 dollarë dhe 20 ditë burg për shkelje të privatësisë. Airbnb ka kërkuar falje për incidentin dhe përjashtuar apartamentit e tij nga platforma online. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përdoruesi i Airbnb tmerrohet pasi gjen një kamër në routerin e një apartamenti

Përdoruesi i Airbnb tmerrohet pasi gjen një kamër në routerin e një apartamenti

Fitbit lançon një rrip fitnesi për fëmijët

Fitbit lançon një rrip fitnesi për fëmijët

Me versionin e fundit të Windows 10-ës Microsoft një hap më pranë eliminimit të fjalëkalimeve

Me versionin e fundit të Windows 10-ës Microsoft një hap më pranë eliminimit të fjalëkalimeve

Busulla.com: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Kosovë në edicionin e 7-të të ICT Awards

Busulla.com: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Kosovë në edicionin e 7-të të ICT Awards

Fiona Meqa: Intervistë me Yllin në Ngritje të edicionit të 7-të të ICT Awards

Fiona Meqa: Intervistë me Yllin në Ngritje të edicionit të 7-të të ICT Awards

Facebook zbut qëndrimin nga blockchain dhe kriptomonedhave

Facebook zbut qëndrimin nga blockchain dhe kriptomonedhave

ICTSlab pjesë e Institutit Python, një qendër laboratorike e certifikuar për trajnimet në gjuhën e programimit Python

ICTSlab pjesë e Institutit Python, një qendër laboratorike e certifikuar për trajnimet në gjuhën e programimit Python

Raiffeisen Bank në Shqipëri dhe Kosovë hapin raundin e dytë të programit “Sfida Elevator Lab”

Raiffeisen Bank në Shqipëri dhe Kosovë hapin raundin e dytë të programit “Sfida Elevator Lab”

“Qëndron po fitove Champions?” Pochettino “shtang” tifozët e Tottenhamit

“Qëndron po fitove Champions?” Pochettino “shtang” tifozët e Tottenhamit

Sensori i ri i Samsung i hap rrugë kamerave 64-megapiksel tek smartfonët

Sensori i ri i Samsung i hap rrugë kamerave 64-megapiksel tek smartfonët

Çfarë tha Mozzik në Aerportin e Baselit? Gazeta zvicerane jep detaje të reja për largimin e Loredanës

Çfarë tha Mozzik në Aerportin e Baselit? Gazeta zvicerane jep detaje të reja për largimin e Loredanës

Në krye të Telekom Albania vihet një bullgar

Në krye të Telekom Albania vihet një bullgar

Vlera e bitcoin në pikën më të lartë që prej 8 muajsh

Vlera e bitcoin në pikën më të lartë që prej 8 muajsh

Samsung zbulon nesër datën e ri-debutimit të Galaxy Fold

Samsung zbulon nesër datën e ri-debutimit të Galaxy Fold

Vodafone kërkon me çdo kusht të blejë Liberty Global

Vodafone kërkon me çdo kusht të blejë Liberty Global

Mourinho: Edhe Klopp, edhe Pochettino meritojnë trofe

Mourinho: Edhe Klopp, edhe Pochettino meritojnë trofe