Përçmim ndaj medias/ Gazetari i ‘Telegraph’ thotë se ‘eliminimi i të moshuarve nga koronavirusi rrit ekonominë’

13.03.2020 23:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përçmim ndaj medias/ Gazetari i ‘Telegraph’ thotë se ‘eliminimi i të moshuarve nga koronavirusi rrit ekonominë’

Një gazetar i të përditshmes pro-qeveritare britanike Telegraph ka sugjeruar në një editorial se koronavirusi ‘mund të jetë disi avantazhues për ekonominënë Britani’ duke vrarë të moshuarit.

Jeremy Warner po analizonte masën e SHBA për uljen e ratave të interesit në mbrojtje të ekonomisë nga epidemia e koronavirusit, dhe bëri komentin skadaloz duke ditur që ‘Telegraph’është një nga gazetat më të vjetra në vend dhe mosha mesatare e lexuesve të saj është 61.

Warner e krahasoi koronavirusin me gripin spanjoll në fund të Luftës së I Botërore, i cili vrau më shumë se 50 milionë njerëz pa bërë dallim mes të rinjve apo të vjetërve, dhe arsyetoi se epidemia aktuale nuk do të ketë efektet ekonomike të asaj kohe për arsye se nuk po vret forcën aktive të ekonomisë.

Lexuesit i quajtën komentet e tij ‘të përëmueshme’ e ‘thellësisht djallëzore’. Një tjetër shkruante: ‘Është e tmerrshme që nëna ime 85 vjeçe lexon këtë gazetë ëdo ditë dhe ka një vit që ka humbur burrin e 60 vjetëve’.

Në reagimin e tij Warner tha se nuk duhet të kishte përdorur fjalën ‘cull’ (eliminim, zakonisht për kafshët e semura), por nuk pendohej për arsyetimin ekonomik që kishte bërë./tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dumnica në protestë

Dumnica në protestë

Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

​Vetëm për 24 orë në Serbi, 111 raste të reja me coronavirus

​Vetëm për 24 orë në Serbi, 111 raste të reja me coronavirus

Kollçaku: Letra e presidentit për mandatarin në kundërshtim me Kushtetutën, është grabitje e pushtetit

Kollçaku: Letra e presidentit për mandatarin në kundërshtim me Kushtetutën, është grabitje e pushtetit

Ministria e Financave: Kanë të drejtë mediet në “Pakon Emergjente Fiskale” nëse operojnë si biznese

Ministria e Financave: Kanë të drejtë mediet në “Pakon Emergjente Fiskale” nëse operojnë si biznese

Qeveria Rama: Pezullohen pagesat e qirave për biznesin dhe individët që kanë ndaluar punën nga Coronavirusi në Shqipëri

Qeveria Rama: Pezullohen pagesat e qirave për biznesin dhe individët që kanë ndaluar punën nga Coronavirusi në Shqipëri

Thaçi: LVV, propozoje mandatarin e ri për formimin e Qeverisë

Thaçi: LVV, propozoje mandatarin e ri për formimin e Qeverisë

Të prekurit me koronavirus nga Miradia e Ulët janë në gjendje të mirë shëndetësore

Të prekurit me koronavirus nga Miradia e Ulët janë në gjendje të mirë shëndetësore

Rrëzimi i qeverisë, Thaçi flet për hapat që do t’i ndërmarrë

Rrëzimi i qeverisë, Thaçi flet për hapat që do t’i ndërmarrë

Kurti sulmon amerikanët nëpërmjet këshilltares së tij: Pse po e mbani anën e Serbisë

Kurti sulmon amerikanët nëpërmjet këshilltares së tij: Pse po e mbani anën e Serbisë

Thaçi: Kosova po rrezikohet shkaku i pandemisë dhe rrëzimit të Qeverisë

Thaçi: Kosova po rrezikohet shkaku i pandemisë dhe rrëzimit të Qeverisë

Konjufca liron nga detyra Teuta Sahatqiun, e rikthen në MPJ

Konjufca liron nga detyra Teuta Sahatqiun, e rikthen në MPJ