Përçarja e vërtetë në Kosovë!

30.03.2017 18:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përçarja e vërtetë në Kosovë!

Nga Sali Kabashi

Përçarjet asnjëherë nuk janë të mira, përkundrazi, ato i sjellin shumë dëme vendit dhe qytetarëve, por ja që ndodhin dhe janë prezente tek ne si shoqëri! Jemi mësuar që përçarjen shqiptare ta lidhim gjithmonë me ndasitë dhe dallimet fetare, katolik e mysliman, por në të vërtetë, kjo është e pabazë, përçarja është diku tjetër edhe pse nuk thuhet, ajo shihet shumë qartë!
Më e theksuar kjo përçarje, që për mendimin tim ka filluar të kthehet në urrejtje, është në aspektin e ndasisë regjionale, si shembull më konkret është inati ndërmjet Dukagjinit dhe Drenicës! Në shumë raste mund të hasim që, shprehet kjo urrejtje hapur, ku një dukagjinas e ofendon rënd Drenicën dhe drenicasit, sa që në rrjetin social Facebook, kam has në shprehje të dëshirave publikisht, se:“Millosheviçi i ka fajet që nuk e ka ba rrafsh Drenicën”! Po ashtu edhe anasjelltas, drenicasit ofendojnë dhe përçmojnë rënd Dukagjinin dhe dukagjinasit duke i quajtur edhe si serb të natyralizuar në shqiptarë!
Një shoqëri me defekte të tilla, asnjëherë nuk mund të ecë përpara, ngase armiku më i madh është vetvetja.
Një “sëmundje” tjetër e cila është duke shkatërruar shoqërinë tonë, është edhe dallimet që bëhen ndërmjet “qytetarëve” dhe “fshatarëve”! Këtu kemi më shumë përçmime që bëhen nga “qytetarët” drejtuar “fshatarëve”, se sa anasjelltas! Fatkeqësisht, këto dallime po ndikojnë edhe në avancimin e të rinjëve në shoqëri dhe në tregun e punës, sepse të qenurit fshatarë po iu kushton me cenim të te drejtave! Rasti më i freskët është në Komunën e Gjakovës, ku fshatarët e fshatrave përreth të kësaj Komune,e akuzojnë Kryetaren Mimoza Kusari – Lila, se ajo i favorizon qytetarët e Gjakovës, duke ua privuar të drejtën e fshatarëve, si në punësim ashtu edhe në fusha të tjera.
Këto përçarje dhe ndasi injorante, nuk sjellin asnjë dobi për shoqërinë tonë! Andaj, mos ti fajësojmë dallimet fetare si përçarëse ndërmjet shqiptarëve, sepse asnjëherë nuk ka pas armiqësi ndërmjet myslimanëve e katolikëve, lufta e fundit e dëshmon këtë gjë, ku krah për krah mysliman e katolik luftuan në mbrojtjen e Kosovës nga agresioni serb.
Shpresoj, që tu vij fundi këtyre përçarjeve e të bashkohemi në avancimin e Shtetit tonë në arenën ndërkombëtare, si dhe ta bëjmë faktorë në Evropën Juglindore (Ballkan).

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

Nga Lirim Gashi: Pse duhet të Rimëkëmbet Social Demokracia?

Nga Lirim Gashi: Pse duhet të Rimëkëmbet Social Demokracia?

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Stadi i trendëve ekonomike post covid, dhe rendi i krijuar në të ardhmen

Stadi i trendëve ekonomike post covid, dhe rendi i krijuar në të ardhmen

Në negociatat me Serbinë rreziku kryesor për Kosovën e ka emrin Hashim Thaçi

Në negociatat me Serbinë rreziku kryesor për Kosovën e ka emrin Hashim Thaçi

Nga Driton Smakaj: Një politikë në dakordim të plotë me SHBA-të nuk përbën servilizëm!

Nga Driton Smakaj: Një politikë në dakordim të plotë me SHBA-të nuk përbën servilizëm!

Nga Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët

Nga Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët

Në prag të Luftës së Ftohtë!

Në prag të Luftës së Ftohtë!

Berisha: Po, cili, intelektual?

Berisha: Po, cili, intelektual?

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Çka jeni hallakatë?

Çka jeni hallakatë?

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!