Për Zvicrën kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm, zotohet për vazhdimin e investimeve në veri

22.05.2020 19:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për Zvicrën kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm, zotohet për vazhdimin e investimeve në veri

Ambasada e Zvicrës në Kosovë i ka quajtur spekulime informacionet se shteti helvetik ka ndërprerë investimet në Mitrovicën e Veriut, “pasi që nuk dëshiron të shpenzojë mjete në një territor që diskutohet se do t’i bashkëngjitet një shteti tjetër, në këtë rast Serbisë”.

Në një përgjigje për KOHËN, ambasada e Zvicrës ka thënë po ashtu se spekulimet për ndryshimin e kufijve të Kosovës nuk merren parasysh për projektet e saja.

Në përgjigjen e ambasadës zvicerane të cilën e kanë dhënë për gazetën “Koha Ditore” thuhet se diskutimi për kufijtë e Kosovës është i pavlefshëm.

“Shteti i Zvicrës implementon projektet e saj në Kosovë me partnerët e saj serioz duke u bazuar në marrëveshjet dhe rregullat. Sovraniteti i Kosovës dhe integriteti i saj territorial është i padiskutueshëm. Spekulimet për shkëmbim të territorit, lëvizje të kufirit etj, nuk kanë fuqi ligjore dhe nuk mund të merren parasysh për zbatimin e projekteve tona”, thuhet në përgjigjen e ambasadës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Për Zvicrën kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm, zotohet për vazhdimin e investimeve në veri

Për Zvicrën kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm, zotohet për vazhdimin e investimeve në veri

Maqedonia e Veriut shqyrton mundësinë e izolimit gjatë Bajramit

Maqedonia e Veriut shqyrton mundësinë e izolimit gjatë Bajramit

Limaj kërkon të ndëshkohen kryesit e masakrës së Dubravës, në mesin e të mbijetuarve ishte edhe vëllai i tij

Limaj kërkon të ndëshkohen kryesit e masakrës së Dubravës, në mesin e të mbijetuarve ishte edhe vëllai i tij

40 policë nga Prizreni do të testohen sot e nesër për COVID-19

40 policë nga Prizreni do të testohen sot e nesër për COVID-19

Aktakuzë ndaj dy personave që luftuan në Siri përkrah ISIS-it

Aktakuzë ndaj dy personave që luftuan në Siri përkrah ISIS-it

“Më del djali në ëndërr dhe më thotë: O ba ç’a bëre për mua”/ Rrëfimi prekës i babait që humbi djalin në aksident

“Më del djali në ëndërr dhe më thotë: O ba ç’a bëre për mua”/ Rrëfimi prekës i babait që humbi djalin në aksident

Kurti i kërkon Prokurorisë së Shtetit të intervistojë Thaçin

Kurti i kërkon Prokurorisë së Shtetit të intervistojë Thaçin

Haziri kërkon nga të prekurit që t’i respektojnë rregullat e karantinës

Haziri kërkon nga të prekurit që t’i respektojnë rregullat e karantinës

BIK: Mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar Bajramin

BIK: Mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar Bajramin

Kurti: Do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Kurti: Do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Serwer: Arritja e marrëveshjes shumë e vështirë, Thaçi e Vuçiq s’pajtohen pa e marrë atë që duan

Serwer: Arritja e marrëveshjes shumë e vështirë, Thaçi e Vuçiq s’pajtohen pa e marrë atë që duan

HULUMTIM | Serbia shfrytëzon koronavirusin, nisë ndërtimet multi-milionëshe në veri

HULUMTIM | Serbia shfrytëzon koronavirusin, nisë ndërtimet multi-milionëshe në veri

Shpallet konkurs për 8 prokurorë të Shtetit në Kosovë

Shpallet konkurs për 8 prokurorë të Shtetit në Kosovë

Jep dorëheqje një zyrtar nga kabineti i Kurtit

Jep dorëheqje një zyrtar nga kabineti i Kurtit

Aktakuzë për armëmbajtje pa leje

Aktakuzë për armëmbajtje pa leje

Rrëzohet aeroplani pakistanez me më shumë se 100 persona në bord

Rrëzohet aeroplani pakistanez me më shumë se 100 persona në bord