Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

05.06.2020 23:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Saktësisht 53 raste aktive me koronavirus janë shtuar për një javë në Kosovë. Nga 199 sa ishin të shtunën e 30 majit, e shtuna e 6 qershorit do ta gjejë Kosovën me 252 raste aktive me COVID-19.

Rritja e numrit të rasteve pozitive me koronavirus në ditët e fundit ka mposhtur atë të të shëruarve. Të shtunën e shkuar ishin gjashtë raste të reja me infeksion e 12 të shëruar. Atë ditë numri i të infektuarve ishte 1070, derisa i të shëruarve 841. Nga ajo ditë deri më 5 qershor janë shtuar 88 raste të reja me koronavirus, e vetëm 35 të shëruar, duke i çuar shifrat në total në 1158 për të infektuarit e 876 për të shëruarit.

Në javën e fundit, e hëna e 1 qershorit ishte më e rënda. Në ditën kur nisi faza e tretë e lehtësimit të masave ndaj koronavirusit u regjistruan 27 raste pozitive e asnjë i shëruar. Në javën e fundit, vetëm të enjten ka pasur më shumë të shëruar se raste me infeksion. Më 3 qershor u regjistruan 24 raste të të shëruarve e 19 raste pozitive me koronavirus.

Të premten, Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë përsëritën thirrjet për kujdes të shtuar, sidomos pas rritjes së rasteve pozitive në vend. U paralajmërua se mund të rikthehen masat nëse vazhdon rritja e rasteve të prekura me koronavirus. Vushtrria, Prizreni, Prishtina e Fushë-Kosova ishin komunat që regjistruan më së shumti raste në javën e fundit.

Në Kosovë, nga koronavirusi kanë vdekur 30 persona.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar