Për nëntë muaj arrestohen 152 persona për trafikim me qenie njerëzore

18.10.2019 12:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për nëntë muaj arrestohen 152 persona për trafikim me qenie njerëzore

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka organizuar konferencë për medie me rastin e Ditës së Bashkimit Evropian Kundër Trafikimit me Njerëz dhe hapjes së fushatës kundër trafikimit me njerëz, njofton Klan Kosova.

Ekrem Mustafa, ministri në detyrë i Punëve të Brendshme, ka thënë autoriteti kombëtar anti-trafikim ka bërë mjaft punë dinamike dhe domethënëse.

“ Ka qenë një vit shumë me punë dhe dominues. I falënderoj donatorët si ata vendor dhe ndërkombëtar që nuk hezituan të na mbështesin dhe të na bëjnë më të fuqishëm në performancën tonë në të gjitha aktivitete anti-trafikim me njerëz”.

“Motoja e fushatës që do të zgjasë një muaj është “Mos hesht” kjo është thirrje për qytetar aktiv që do të ndihmoj institucionet e Kosovës. Ne synojmë fuqizimi i mekanizmave për parandalimin, identifikimin dhe luftën ndaj trafikantëve, ngritja e efikasitetit në zbatimin dhe zbulimin e ndjekjes së trafikantëve, fuqizimi i bashkëpunimit vendor dhe ndërkombëtar për një partneritet të fuqizuar ndaj trafikimit me njerëz”, ka thënë Mustafa.

Samedin Mehmeti, zëvendësdrejtor i Policisë së Kosovës gjatë kësaj konferencë ka deklaruar se ata e kanë paraparë si një nga objektivat e veçanta luftën kundër trafikimit me njerëz.

“Ndër faktorët kryesor të trafikimit me njerëz në Kosovë janë gjendja ekonomik e rëndë, mos kujdesi i duhur prindor dhe familjarë, braktisja e shkollimit, mungesa e njohurive dhe pasojat e trafikimit si dhe faktorë të tjerë social”.

“Duke iu referuar periudhës janar – shtator të vitit 2019 Policia e Kosovës ka iniciuar 106 raste për hetim të trafikimit me qenie njerëzore gjithashtu janë arrestuar 152 persona dhe janë identifikuar 15 viktima të trafikimit”, ka thënë Mehmeti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Kosova merr pjesë në Forumin ndërkombëtarë “E- Apostile Programme” në Fortaleza të Brazilit

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Forca e Sigurisë e Kosovës zuri vendin e dytë në garën ndërkombëtare “Cambrian Patrol 19”

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Merkel: Gjermania pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por disa vende kanë rezerva

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtij personi, dyshohet për pesë vepra penale

Operacion i rrallë në QKUK: Mjekët ia heqin pacientes tumorin 8 kilogramësh

Operacion i rrallë në QKUK: Mjekët ia heqin pacientes tumorin 8 kilogramësh

Një hap më afër koalicionit, VV e LDK dakordohen për marrëveshjen e bashkëqeverisjes

Një hap më afër koalicionit, VV e LDK dakordohen për marrëveshjen e bashkëqeverisjes

Hahn: Zhgënjim ekstrem mos dakordimi për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Hahn: Zhgënjim ekstrem mos dakordimi për hapjen e negociatave me Shqipërinë

Dështojnë përfundimisht negociatat për zgjerimin e BE-së

Dështojnë përfundimisht negociatat për zgjerimin e BE-së

Vuçiq i shkruan letër BE-së: Tregoni nëse i kemi helmuar shqiptarët

Vuçiq i shkruan letër BE-së: Tregoni nëse i kemi helmuar shqiptarët