Për kë bie këmbana e Rupert Neudeck-ut?

31.03.2015 22:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Nga Sadri RAMABAJA

Serbia, sipas Nojdekit “do të provojë ta marrë Kosovën me grusht shteti. Më pas, mund të imagjinojmë sesi edhe presidenti rus Vladimir Putini, Beogradit do t’i japë mbështetjen vëllazërore ortodokse. Pastaj, Kosova brenda disa ditësh, do të shuhej së qeni shtet i pavarur.”

Humanisti gjerman Rupert Neudeck në një intervistë dhënë ditores së qytetit të Këlnit (Koelner Stad Anzeiger), përveç tjerash, ka tërhequr paralele mes segmenteve të tëra të politikës dhe krimit, duke i cilësuar shumë politikanë në Kosovë si kriminel.

Duke e njohur begraundin e tij prej humanisti, por edhe si personalitet me ndikim në qarqe akademike (autor i zërave të veçantë për Kosovën në Enciklopedinë 24 vëllimshe gjermane) dhe të politikës, kjo akuzë e tij publike gjithësesi se do të ketë efektet e veta, sidomos tashti kur ndodhemi në prag të vendimeve të ndieshme që kanë të bëjnë me Gjykatën Speciale, Asociacionin e Komunave serbe etj.

Ajo që më bëri përshtypje në intervistën e Tij ishte gjithësesi konstatimi pa dorashka i rrezikut permanent që ka Kosova nga Serbia. Serbia do të vazhdojë “të mbajë të gjallë kartën e kthimit në “lojën” e Kosovës”, potencoi ai fare hapur dhe me guximin që ka një njohës i mirë i politikave në Ballkan.. Si mundësi reale për këtë kthim të supozuar të Serbisë në Kosovë, ai vë theksin te një lloj grushtshteti i mundshëm!
Ky konstatim i Nojdekut vije pikërisht në kohën kur në Prishtinë po zhvillonte punimet samiti “Western Balkans 6″ dhe dy zëvendëskryemiministrat dhe ministrat e jashtëm, ai i Republikës sonë, Hashim Thaçi, dhe ai serb, Ivica Daciq, po shpërfaqnin afrin më të madhe të mundshme!

Serbia, sipas Nojdekit, “do të provojë ta marrë Kosovën me grusht shteti. Më pas, mund të imagjinojmë sesi edhe presidenti rus Vladimir Putin, Beogradit do t’i japë mbështetjen vëllazërore ortodokse. Pastaj, Kosova, brenda disa ditësh, do të shuhej së qeni shtet i pavarur.”
Ky përfundim i humanistit gjerman, do të mund të cilësohej si një alarm i llojit të vetë, nëse kemi parasysh atë që po ndodhë sot në Ukrainë dhe mënyrën si po reagon Evropa.

Por ajo që prisja të gjeja, qoftë edhe në fund të intervistës, derisa po e lexoja atë në origjinal, më mungoj. As edhe një fjalë të vetme për Brukselin dhe Berlinin, respektivisht kontributin e këtyre dy qendrave vendimmarrëse të Evropës, në inkriminimin e politikës në Kosovë! Konstatimi se EULEX-i ka dështuar nuk mjafton!

Nojdek nuk thotë, madje as edhe një fjalë, se si Brukseli dhe Berlini kontribuan ndjeshëm për konservimin e kësaj kaste të inkriminuar! Ardhjen në pushtet të dyshes kriminale Mustafa-Thaçi, edhe atëherë kur opozita ishte përcaktuar për ndryshim dhe kishte pamundësuar riciklimin e qeverisë Thaçi 3 për gjashtë muaj rresht, e rrjedhimisht vazhdimin e kriminalizimit të politikës, e kishte mundësuar Brukseli, duke pasur një lloj mbështetje edhe nga Berlini. Vala e refugjatëve që vërshuan Gjermaninë ishte, përveç tjerash, produkt i këtyre politikave, që vranë shpresën e një pjese të qytetarëve të Kosovës për një ndryshim të mundshëm.
Neudeck do të ishte më mirë që ta potencoi këtë fakt, por nuk e bën dot, meqë edhe ai personalisht ka investuar gjatë në ringjalljen e nusproduktit jugosllav të quajtur LDK, si shumica e jugonostalgjikëve të majtë evropianë.

Kosova mund dhe do të çlirohet nga politika e inkriminuar edhe duke u ndihmuar nga familja e madhe evropiane, pjesë e së cilës definitivisht heret a vonë, do të jetë. Kontribues për këtë janë titanikët e UÇK-së, ata qindra e mijëra luftëtarë idealistë, por edhe qytetarët e Kosovës, që si lumenjç biblik, fill pas 12 qershorit 1999, u kthyen në vatrat e veta, ndërkaq sot po rikëndellen politikisht, duke krijuar bërthama politike që për bazament kanë ato ideale që bën histori në Evropë që nga Revolucioni francez e deri tek akti i shembjes së Murit të Berlinit. E kjo do të ndodhë atëherë kur një lagje e së majtës evropiane do të çlirohet nga nostalgjia për Jugosllavinë e Titos.
Në këtë marrsh drejt Lirisë dhe demokracisë me plot autenticitet shqiptar, Kosova do të përballet me një mision të vështirë dhe me akrakter të dyfishtë: të çlirojë vetëveten nga politika e inkriminuar dhe njëkohësisht të kontribuojëedhe në çlirimin e një pjese të Evropës politike nga sindromi antiamerikanë dhe jugonostalgjia.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Individët që punuan që 20 vite kundër shtetit janë sot kundër Albinit

Individët që punuan që 20 vite kundër shtetit janë sot kundër Albinit

Që islamofobia prodhon krishterofobi këtë duhet ta ketë të qartë, madje çdo fëmijë

Që islamofobia prodhon krishterofobi këtë duhet ta ketë të qartë, madje çdo fëmijë

Egoja e Isa Mustafes dhe bllokimi i ndryshimeve ne LDK dhe Kosove

Egoja e Isa Mustafes dhe bllokimi i ndryshimeve ne LDK dhe Kosove

Lojërat e pushtetit të Putinit mund të dalin jashtë kontrollit

Lojërat e pushtetit të Putinit mund të dalin jashtë kontrollit

Katër momente që e kanë ndryshuar negativisht botën pas luftës së ftohtë

Katër momente që e kanë ndryshuar negativisht botën pas luftës së ftohtë

Politika âsht art i kompromisit

Politika âsht art i kompromisit

3 vjet pa Ramiz Kelmendin

3 vjet pa Ramiz Kelmendin

Farsa ideologjike si maskë e politikës amatore

Farsa ideologjike si maskë e politikës amatore

Doni shtet, apo Republikë Fajront?

Doni shtet, apo Republikë Fajront?

Dreka e darka festive për fund vit

Dreka e darka festive për fund vit

A do të lindë Evropa kontinentale më 2020?

A do të lindë Evropa kontinentale më 2020?

Problemi kryesor te Fertilizimi in Vitro: pagesa e tretmanit edhe kur nuk keni sukses

Problemi kryesor te Fertilizimi in Vitro: pagesa e tretmanit edhe kur nuk keni sukses

Degën e PDK-së në Gjilan, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar

Degën e PDK-së në Gjilan, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar

Evropa duhet të shmangë pesimizmin

Evropa duhet të shmangë pesimizmin

Ramë Lahaj – Ramës: Ti ‘kryeministri im’, respektove mikun tënd, e vrasësin tim

Ramë Lahaj – Ramës: Ti ‘kryeministri im’, respektove mikun tënd, e vrasësin tim