Për herë të parë transplanti i plotë i kokës, 36 orë operacion

09.04.2015 16:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Një 30 vjeçarë rus është treguar i gatshëm që të jetë ai njeriu i parë në botë që ti bëhet transplant i plotë i kokës. Ky operacion i cili mendohet se do të zgjasë 36 orë, do të kryhet nga Dr Sergio Canavero, ku do të marin pjesë edhe 150 mjekë dhe infermierë.

30 vjeçari, i cili ka pësuar djegie të shkallës së rëndë në fytyrë, mendon se kjo është mundësia e artë për të , ndaj dhe është treguar menjëherë i gatshëm, duke theksuar se do ta kryej operacionin edhe nëse ai nuk do të rezultojë i suksesshëm dhe do të sjellë humjen e jetës së tij.
Por, mjekë, kolegë të Dr Sergio Canavero, shprehen skeptikë rrth këtij operacioni duke u shprehur se rrezikshmëria e tij është shumë e madhe dhe se nuk do tja sugjeronin askujt që ta kryente.

“Nuk do të lejoja kurrë të më aplikohej një gjë e tillë , duke qenë se ka gjëra edhe më të këqija se vdekja që mund të rrjedhin pastaj”, ka thënë Hunt Batjer, Drejtori i Asociacionit Amerikan për Operime Neurologjike për The Independent.
Probleme më i madh është lidhja e kokës së një trupi tjetër me trupin e një pacioenti tjetër pasi këtu përfshihet korda spinale, vena kryesore që e furnizon trurin me gjak etj çka mund të çojnë deri tek një çmenduri e tmerrshme.

Një tjetër mjek, thotë se një rrezik tjetër janë përbërësit kimikë, pasi transplanti mund të refuzohet në atë mënyrë saqë edhe nëse shpëton, pacienti do të zgjohej i çmendur. Ndërsa, Dr Canaveros, e ka quajtur Canavero të çmëndur që po bën një gjë të tillë.

Një transplantim i tillë ishte bërë në një majmun para 45 viteve. Majmuni pati jetuar vetëm 8 ditë pas operacionit, sepse korda spinale dhe pjesë të tjera nuk ishin lidhur mirë, duke ia bërë të pamundur majmunit frymëmarrjen dhe lëvizjen e trupit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Bota pas 250 milionë vjetësh – Video

Bota pas 250 milionë vjetësh – Video

E fejuan që në moshën 10-vjeçare, vajza e sëmurë me kancer kërkon të pajtohet me familjen pas 7 vitesh

E fejuan që në moshën 10-vjeçare, vajza e sëmurë me kancer kërkon të pajtohet me familjen pas 7 vitesh

Ishte lodhur duke u kujdesur për të, vajza tenton të mbysë mamanë e sëmurë (Video)

Ishte lodhur duke u kujdesur për të, vajza tenton të mbysë mamanë e sëmurë (Video)

Aksidenti që i ndryshoi jetën/ Burri i verbër i pretendon se iu rikthye shikimi pasi u përplas nga një makinë

Aksidenti që i ndryshoi jetën/ Burri i verbër i pretendon se iu rikthye shikimi pasi u përplas nga një makinë

Rrugët e Kinës mbushen me qen e mace të hedhura nga ballkoni pas lajmeve se po përhapin koronavirusin

Rrugët e Kinës mbushen me qen e mace të hedhura nga ballkoni pas lajmeve se po përhapin koronavirusin

Fotografi shqiptar heq dorë nga VIP-at: Kanë komplekse, duan shumë fotoshop

Fotografi shqiptar heq dorë nga VIP-at: Kanë komplekse, duan shumë fotoshop

Përdorin koronavirusin për “like”, fotot që postojnë “yjet” e Instagramit

Përdorin koronavirusin për “like”, fotot që postojnë “yjet” e Instagramit

Njerëzit “e thjeshtë” që u bënë sundimtarë

Njerëzit “e thjeshtë” që u bënë sundimtarë

Shkencëtarët më në fund zbulojnë shkakun e flokëve gri: Stresi nuk është fajtor, por…

Shkencëtarët më në fund zbulojnë shkakun e flokëve gri: Stresi nuk është fajtor, por…

Loredana ka publikuar një video mjaft të ëmbël ku Hana shihet duke hedhur hapat e parë

Loredana ka publikuar një video mjaft të ëmbël ku Hana shihet duke hedhur hapat e parë

Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

Vdes legjenda e basketbollit Kobe Bryant se bashku me vajzën e tij

‘Nuk ishte për mua’: Brad Pitt refuzon rolin në filmin e famshëm

‘Nuk ishte për mua’: Brad Pitt refuzon rolin në filmin e famshëm

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify