Për herë të parë pas 6 vitesh juria e ICT Awards në Prishtinë, nesër në Tiranë

14.04.2018 23:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për herë të parë pas 6 vitesh juria e ICT Awards në Prishtinë, nesër në Tiranë

Gara mbarëkombëtare në fushën e teknologjisë dhe informacionit, Albanian ICT Awards, po shkon drejt mbylljes së një tjetër viti të suksesshëm dhe me më pak se dy javë nga finalizimi i edicionit të gjashtë, e gjithë vëmendja e komunitetit dhe kandidatëve është drejtuar nga juria.

Për herë të parë nuk do të jenë vetëm përfaqësuesit e garës “në kërkim” të yjeve të teknologjisë, por edhe juria e ICT Awards e cila do tu gjendet pranë kandidatëve në Tiranë dhe Prishtinë.

Edicioni i këtij viti nisi rrugëtimin më 2 Shkurt në Tiranë, dhe popullariteti çdo vit në rritje i ICT Awards afirmon aspiratat e kësaj gare, atë të identifikimit dhe shpërblimit të shqiptarëve të suksesshëm në teknologji.

Ngjarja ICT Awards e cila konsiderohet tashmë si një ndër më të rëndësishmet në Shqipëri e Kosovë në fushën e ICT-së, ka arritur që të gjejë mbështetje të gjerë të mediave më të mëdha në vend, aktorëve më seriozë të fushës së biznesit, komunitetit e qeverisë, nderuar nga Kryeministri i Shqipërisë me Çmimin Bleta e Artë.

Të Premten, 11 anëtarët e jurisë kryesuar nga Anila Hoxha Tollukçi udhëtuan drejt Prishtinës në një darkë të përbashkët me organizatorët e garës, shtëpinë botuese ICTSmedia, dhe partnerë të tjerë ku nderoi me pjesëmarrjen një prej mbështetësve më të fuqishëm të ICT Awards, Ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Luka.

Takimi i parë i ICT Awards me kandidatët zuri vend të Shtunën në Kampusin e UBT-së në Prishtinë.  Secili prej aplikantëve pati shansin e artë, të rrëmbente sa më shumë vëmendjen e jurisë.

E nesërmja sjell takimin e radhës dhe fjalën e tyre e kanë kandidatët nga Shqipëria të cilët do mund të prezantojnë projektet e tyre në Tiranë. Prezantimet do të mbahen pranë Hotel Xheko Carlsberg.

M 2 Prill juria e mblodh për herë të parë dhe firmosi Deklaratën e Konfidencialitetit, u përzgjodh kryesia e jurisë, dhe u njoh me listën e aplikantëve.

Mbi 100 aplikime janë dërguar këtë vit përmes ictawards.org. Përfaqësimi i gjerë i cili kalon kufinjtë e Shqipërisë dhe Kosovës, me aplikantë nga Stambolli, Milanoja, Londra, Kalifornia, Dublini dhe Bilbaoja është një shembull i qartë i përmasave që kjo garë ka marrë.

27 Prill secila prej shtatë kategorive pret fituesin e saj: ICT Inovacioni i Vitit, ICT Mobiliteti i Vitit, ICT Diploma e Vitit, ICT Ylli në Ngritje i Vitit, Femra në ICT, ICT Shërbimi Publik i Vitit dhe Siguri Kibernetike.

Sponsorët tradicionalë Fondacioni Dritan Hoxha, Banka Raiffeisen dhe Albvision vijojnë mbështetjen e tyre të pakushtëzuar ndaj ICT Awards. Një rrjet i gjerë partnerësh dhe mbështetësish janë përkrah kësaj nisme prej disa vitesh.

Për çdo informacion rreth garës, kategorive, kritereve të vlerësimit dhe zhvillimeve më të fundit rreth garës, të interesuarit ftohen të vizitojnë faqen zyrtare ictawards.org.

Rreth ICT Awards VI

Ky eveniment, unik për nga karakteri dhe dedikimi, ka për synim identifikimin, shpërblimin dhe promovimin e profesionistëve të dalluar , udhëheqësve të suksesshëm të bizneseve, novatorëve, akademikëve dhe të rinjve entuziast në fushën e ICT-së, puna e së cilëve përgjatë 2017-tës ka përmirësuar apo ndihmuar pozicionin e TIK-ut Shqiptar në rajon ose botë, si dhe ka kontribuuar drejt zgjerimit të sektorit biznesor të Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit.

Rreth ICTSmedia

ICTSmedia si një shtëpi botuese dhe lider në median e ndërlidhur me Teknologjinë e Informacionit, Komunikimit dhe Sigurisë (ICTS), kësaj radhe prezanton edicionin e 6-të vjetor kombëtar të evenimentit shpërblyes “Albanian ICT Awards VI” (ose “TIK Shpërblimet Shqiptare 6”).

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ekspertët e befasuar me gjarpërin që ka dy koka (Video)

Ekspertët e befasuar me gjarpërin që ka dy koka (Video)

Milan 2-2 Atalanta: Notat e lojtarëve, Suso më i miri

Milan 2-2 Atalanta: Notat e lojtarëve, Suso më i miri

Milani nuk arrin më shumë se një barazim ndaj Atalantas në San Siro

Milani nuk arrin më shumë se një barazim ndaj Atalantas në San Siro

Arsenali vazhdon me fitore, mposht edhe Evertonin

Arsenali vazhdon me fitore, mposht edhe Evertonin

Drita ia shkakton humbjen e parë sezonale Prishtinës, tani sytë nga derbi ndaj Gjilanit

Drita ia shkakton humbjen e parë sezonale Prishtinës, tani sytë nga derbi ndaj Gjilanit

West Hami ndal me barazim Chelsean e Sarrit para derbit kundër Liverpoolit

West Hami ndal me barazim Chelsean e Sarrit para derbit kundër Liverpoolit

Fustanin e kushtueshëm të nusërisë po e shet lirë, i është mërzitur si ish-bashkëshorti (Foto)

Fustanin e kushtueshëm të nusërisë po e shet lirë, i është mërzitur si ish-bashkëshorti (Foto)

Sane objektivi i madh i Juventusit për vitin e ardhshëm

Sane objektivi i madh i Juventusit për vitin e ardhshëm

West Ham – Chelsea, formacionet zyrtare

West Ham – Chelsea, formacionet zyrtare

Luaneshat provuan t’ju tregojnë të vegjëlve si kapet preja, por bufallo u tregua shumë më i fuqishëm (Foto)

Luaneshat provuan t’ju tregojnë të vegjëlve si kapet preja, por bufallo u tregua shumë më i fuqishëm (Foto)

Kovacic nuk e mendon rikthimin te Reali: Dua të luaj gjatë te Chelsea

Kovacic nuk e mendon rikthimin te Reali: Dua të luaj gjatë te Chelsea

Pranon propozimin për martesë gjatë orarit të punës, stjuardesa kineze suspendohet nga puna (Foto)

Pranon propozimin për martesë gjatë orarit të punës, stjuardesa kineze suspendohet nga puna (Foto)

Lirim Kastrati: Dua të luaj për Kroacinë

Lirim Kastrati: Dua të luaj për Kroacinë

Joshua: Povetkin i fortë, më 13 prill dueli i radhës – ndaj Furyt, ose Wilder

Joshua: Povetkin i fortë, më 13 prill dueli i radhës – ndaj Furyt, ose Wilder

Derbi i javës në Gjilan, kampioni në fuqi pret Prishtinën

Derbi i javës në Gjilan, kampioni në fuqi pret Prishtinën

Donar Groningen mposht thellë dhe e eliminon Prishtinën nga kualifikimet e Ligës së Kampionëve

Donar Groningen mposht thellë dhe e eliminon Prishtinën nga kualifikimet e Ligës së Kampionëve