Për herë të parë në Gjilan, zhvillohet aktiviteti sportiv “Kids Athletics” në kuadër të “Java Europiane e Sportit”

27.09.2019 22:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për herë të parë në Gjilan, zhvillohet aktiviteti sportiv “Kids Athletics” në kuadër të “Java Europiane e Sportit”

Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Gjilan, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sportit, ka hapur “Java Evropinë e Sportit – be active”, që zë vend në javën e fundit të muajit shtator e që ka për qëllim mbledhjen e përfaqësuesve dhe dashamirët e sportit.

Java evropiane e sportit  “Be active”  ka karekter zhvillimin e aktiviteteve të ndryshme sportive, por jo garuese. Aktiviteti i llojit të tillë u zhvillua sot për herë të parë në Gjilan, ku mblodhi nxënësit e klasave të pesta me qëllim të argëtimit të tyre përmes  lojrave të ndryshme që u zhvilluan në stadiumin ndihmës.

Koordinatori i Departamentit të Sportit në kuadër të MKRS, Daut Thaqi, tha se Kosova tashmë është pjesë e mekanizmave të ndryshme europiane siç është edhe organizimi I “Java Evropinë e Sportit – be active”, ku për herë të dytë Kosova po merr pjesë si organizatore me të drejta të barabarta me Komisionin Evropian.

“Gjithsesi madhështia e “Java Evropinë e Sportit – be active”, nuk do të kishte krenarinë e saj pa përfshirjen e mbretëreshës së saj që në gjuhën e sportit njihet si Atletika, andaj i përgëzoj të gjithë ata që kanë kontribuar që ky aktivitet të jetë pjesë e saj dhe të jap kontributin e saj që popullariteti dhe aktiviteti i kësaj jave të ndjehet edhe tek të gjithë fëmijët e të gjitha grupmoshave”, u shpreh Thaqi.

Kurse u.d. drejtoresha e Kulturës Rinisë dhe Sportit në Gjilan, Deniza Limani, e ka falënderuar Ministrinë e Kultrës Rinisë dhe Sportit (MKRS) për këtë organizim, derisa ka falënderuar edhe të gjithë pjesmarrësit në aktivitetin fizik në kuadër të javës evropiane të sportit

“Jemi sot këtu bashkë për gjatë dy orëve sa do të zgjas ky aktivitet. Është një aktivitet që është menduar vetëm për ju, jo në cilësinë e garuesve por të bashkëpjesmarrësve me qëllim të zhvillimit të aktiviteteve fizike përmes lojrave të ndryshme për të qenë sa më aktiv të ketë disiplinë, respekt, socializim me njeri tjetrin”, theksoi Limani.

Programi i atletikës për fëmijë është realizuar edhe nëpër vende të ndryshme të botës e që njihet si “Kids Athletics”

Ndryshe “Java Evropinë e Sportit – be active” monitorohet dhe mbështetet nga Komisioni Evropian.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë