Për herë të parë në Gjilan, zhvillohet aktiviteti sportiv “Kids Athletics” në kuadër të “Java Europiane e Sportit”

27.09.2019 22:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për herë të parë në Gjilan, zhvillohet aktiviteti sportiv “Kids Athletics” në kuadër të “Java Europiane e Sportit”

Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Gjilan, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sportit, ka hapur “Java Evropinë e Sportit – be active”, që zë vend në javën e fundit të muajit shtator e që ka për qëllim mbledhjen e përfaqësuesve dhe dashamirët e sportit.

Java evropiane e sportit  “Be active”  ka karekter zhvillimin e aktiviteteve të ndryshme sportive, por jo garuese. Aktiviteti i llojit të tillë u zhvillua sot për herë të parë në Gjilan, ku mblodhi nxënësit e klasave të pesta me qëllim të argëtimit të tyre përmes  lojrave të ndryshme që u zhvilluan në stadiumin ndihmës.

Koordinatori i Departamentit të Sportit në kuadër të MKRS, Daut Thaqi, tha se Kosova tashmë është pjesë e mekanizmave të ndryshme europiane siç është edhe organizimi I “Java Evropinë e Sportit – be active”, ku për herë të dytë Kosova po merr pjesë si organizatore me të drejta të barabarta me Komisionin Evropian.

“Gjithsesi madhështia e “Java Evropinë e Sportit – be active”, nuk do të kishte krenarinë e saj pa përfshirjen e mbretëreshës së saj që në gjuhën e sportit njihet si Atletika, andaj i përgëzoj të gjithë ata që kanë kontribuar që ky aktivitet të jetë pjesë e saj dhe të jap kontributin e saj që popullariteti dhe aktiviteti i kësaj jave të ndjehet edhe tek të gjithë fëmijët e të gjitha grupmoshave”, u shpreh Thaqi.

Kurse u.d. drejtoresha e Kulturës Rinisë dhe Sportit në Gjilan, Deniza Limani, e ka falënderuar Ministrinë e Kultrës Rinisë dhe Sportit (MKRS) për këtë organizim, derisa ka falënderuar edhe të gjithë pjesmarrësit në aktivitetin fizik në kuadër të javës evropiane të sportit

“Jemi sot këtu bashkë për gjatë dy orëve sa do të zgjas ky aktivitet. Është një aktivitet që është menduar vetëm për ju, jo në cilësinë e garuesve por të bashkëpjesmarrësve me qëllim të zhvillimit të aktiviteteve fizike përmes lojrave të ndryshme për të qenë sa më aktiv të ketë disiplinë, respekt, socializim me njeri tjetrin”, theksoi Limani.

Programi i atletikës për fëmijë është realizuar edhe nëpër vende të ndryshme të botës e që njihet si “Kids Athletics”

Ndryshe “Java Evropinë e Sportit – be active” monitorohet dhe mbështetet nga Komisioni Evropian.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Ky është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Ky është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”,   hapi i parë drejt paqes në Libi?

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”, hapi i parë drejt paqes në Libi?

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me  veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të  institucioneve

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve

Në Vetëvendosje po thonë se do të  bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Në Vetëvendosje po thonë se do të bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj