Për botën është ëndërr ndërsa në Korenë e Jugut 260 mijë qytetarë po përdorin 5G

02.05.2019 19:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për botën është ëndërr ndërsa në Korenë e Jugut 260 mijë qytetarë po përdorin 5G

Koreja e Jugut ka plot 260,000 përdorues të shërbimeve 5G vetëm një muaj nga debutimi rrjetit të ri celular.

Rrjeti i parë 5G në Korenë e Jugut u lançua më 3 Prill për tu bërë vendi i parë që ofron teknologjinë e gjeneratës tjetër.

Lajmi gjithashtu jep pak e shumë një statistikë të përafërt rreth numrit të telefonëve Galaxy S10 5G duke qenë se është i vetmi smartfon në Kore me këtë teknologji.

KT, operatori celular i dytë më i madh në vend, tha se kishte pasur 100,000 përdorues të shërbimeve 5G duke e vendosur kështu në vend të parë. SK Telecom dhe LG Uplus, operatorët e parë dhe të tretë respektivisht, nuk dhanë shifra.

KT ka qenë kompania më agresive në ofertën 5G duke dhënë pako me internet pa kufi. Por operatorët Kore kanë filluar të kërkojnë hapësira të tjera përfitimi me 5G. SK Telecom thotë se ka nënshkruar kontrata 5G për qytetet inteligjente, makinat autonome dhe spitalet e ndërlidhura ndërsa LG Uplus me sukses ka testuar makinat me sistem vetëdrejtimi në rrjetin 5G.

Në Kore janë instaluar plot 54,202 antena 5G shumica e të cilave janë instaluar nga Samsung. Dominimi i Samsung me Galaxy S10 5G dhe pajisjet e rrjetit në shtëpi do ti shërbejë mësë miri ambicieve globale të Koresë si gjigand teknologj botëror. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë