Pensionistët të pakënaqur me trajtimin nga shteti, ankohen në Komisionin për Legjislacion

05.03.2019 14:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pensionistët të pakënaqur me trajtimin nga shteti, ankohen në Komisionin për Legjislacion

Sindikata e Pensionistëve kontribut-dhënës nuk po pajtohet me Ligjin për organizimin sindikal, i cili i përjashton ata. Sipas sindikalistëve, problem tjetër është edhe mosdiskutimi i çështjes së fondeve të plaçkitura nga Serbia në dialogun ndërmjet dy shteteve.

Këto ankesa pensionistët i adresuan tek komisioni parlamentar për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit, raporton Ekonomia Online.

Sylejman Meta nga Sindikata e Pensionistëve kontribut-pagues, tha se kërkesat e tyre po hasin në vesh të shurdhër.

“Jemi të themeluar në vitin 2002 të regjistruar në UNMIK. Që prej themelimin ne kemi halle dhe probleme të cilat mendojmë që edhe ju ka nevojë të i dini e ndoshta shumicën prej tyre i dini që kërkesat tona po hasin në vesh të shurdhër. Mesatarja e pensioneve kontribut-dhënësve është 77 euro prej themelimit tonë dhe kjo është një anomali që këta njerëz kanë kontribut për 40 vite”, tha Meta.

Pensionistët thonë se kanë probleme edhe me objektin dhe infrastrukturën ku qëndrojnë.

“Problemi tjetër është që objektit e pensionistëve që i kemi ndërtuar vetë, nuk kemi qasje aty, na jemi në baraka. Federata e pensionistëve ka kundërshtuar përjashtimin e pensionistëve me rastin e privatizimit të aseteve rreth 20 për qind”, u shpreh Meta.

Meta kërkoi nga komisioni që t’i marrin për bazë kërkesat e tyre, sipas tij, ministrat nuk po i kushtojnë vëmendje atyre.

“Vjen Ministri Abrashi dhe na thotë jepna pak hapësirë dhe ajo hapësirë po kalon shumë shpejtë. Ministri Skender Reçica, na ka dhënë menjëherë regjistrat e pensionistëve. I kam thënë Ministrit më vie keq që qenke në krye të informatikës në Kosovë. Ju si komision duhet me lutë kryeministrin të cilit ia kam bë kërkesën në nëntor nuk më thërret me u konsultuar. Ata nuk po na përkrahin neve dhe po luajnë me neve si maca me miun”, tha Meta, raporton Ekonomia Online.

Pasi Kryesia e Kuvendit ka proceduar tutje Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin për zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë, komisioni ani pse e kishte në rend dite, nuk e ka shqyrtuar.

“Diskutimi lidhur me mosprocedimin nga Kryesia e Kuvendit të Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 03/L-073 për Zgjedhjet e Përgjithshme në Republikën e Kosovës i ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin nr.03/L-256;  nuk do ta shqyrtojmë pasi që kryesia e ka proceduar javën e kaluar dhe nuk ka lënë vend”, tha kryetarja e komisionit, Albulena Haxhiu.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BE-ja reagon për gjuhën fyese të Bërnabiqit

BE-ja reagon për gjuhën fyese të Bërnabiqit

Vuçiq: Është rrënuar besimi me Perëndimin rreth Kosovës

Vuçiq: Është rrënuar besimi me Perëndimin rreth Kosovës

Berisha: Ju tregoj se si u vra Ahmeti Krasniqi – u ekzekutua nga Fatos Klosi dhe SHIK’u

Berisha: Ju tregoj se si u vra Ahmeti Krasniqi – u ekzekutua nga Fatos Klosi dhe SHIK’u

Haradinaj: Ishim të gatshëm për çdo situatë në veri

Haradinaj: Ishim të gatshëm për çdo situatë në veri

Berisha: Edi Rama nuk kurseu Rugovën as të vdekur, lexoi fjalimin e Rexhep Qosiqit

Berisha: Edi Rama nuk kurseu Rugovën as të vdekur, lexoi fjalimin e Rexhep Qosiqit

Vetëvendosje: 55 deputetë votuan për t’i zhvatur qytetarët për KEDS në emër të RTK’së

Vetëvendosje: 55 deputetë votuan për t’i zhvatur qytetarët për KEDS në emër të RTK’së

A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

Ish-deputeti i PDK-së paditë Kosovën, kërkon 65 milionë euro në arbitrazh

Ish-deputeti i PDK-së paditë Kosovën, kërkon 65 milionë euro në arbitrazh

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Bushati kritika Ramës për Kosovën: Mbështeti tezën serbe të shekullit të 19-të

Bushati kritika Ramës për Kosovën: Mbështeti tezën serbe të shekullit të 19-të

Pesë vjet punë, miliona euro të shpenzuara dhe punëtorë të vdekur – fakte interesante rreth Autostradës “Arbën Xhaferi”

Pesë vjet punë, miliona euro të shpenzuara dhe punëtorë të vdekur – fakte interesante rreth Autostradës “Arbën Xhaferi”

Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

Themelorja nuk pranon t’i hetojë aferat e korrupsionit në Telekom, rasti i kthehet Speciales

Themelorja nuk pranon t’i hetojë aferat e korrupsionit në Telekom, rasti i kthehet Speciales