Pensionistët të pakënaqur me trajtimin nga shteti, ankohen në Komisionin për Legjislacion

05.03.2019 14:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pensionistët të pakënaqur me trajtimin nga shteti, ankohen në Komisionin për Legjislacion

Sindikata e Pensionistëve kontribut-dhënës nuk po pajtohet me Ligjin për organizimin sindikal, i cili i përjashton ata. Sipas sindikalistëve, problem tjetër është edhe mosdiskutimi i çështjes së fondeve të plaçkitura nga Serbia në dialogun ndërmjet dy shteteve.

Këto ankesa pensionistët i adresuan tek komisioni parlamentar për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit, raporton Ekonomia Online.

Sylejman Meta nga Sindikata e Pensionistëve kontribut-pagues, tha se kërkesat e tyre po hasin në vesh të shurdhër.

“Jemi të themeluar në vitin 2002 të regjistruar në UNMIK. Që prej themelimin ne kemi halle dhe probleme të cilat mendojmë që edhe ju ka nevojë të i dini e ndoshta shumicën prej tyre i dini që kërkesat tona po hasin në vesh të shurdhër. Mesatarja e pensioneve kontribut-dhënësve është 77 euro prej themelimit tonë dhe kjo është një anomali që këta njerëz kanë kontribut për 40 vite”, tha Meta.

Pensionistët thonë se kanë probleme edhe me objektin dhe infrastrukturën ku qëndrojnë.

“Problemi tjetër është që objektit e pensionistëve që i kemi ndërtuar vetë, nuk kemi qasje aty, na jemi në baraka. Federata e pensionistëve ka kundërshtuar përjashtimin e pensionistëve me rastin e privatizimit të aseteve rreth 20 për qind”, u shpreh Meta.

Meta kërkoi nga komisioni që t’i marrin për bazë kërkesat e tyre, sipas tij, ministrat nuk po i kushtojnë vëmendje atyre.

“Vjen Ministri Abrashi dhe na thotë jepna pak hapësirë dhe ajo hapësirë po kalon shumë shpejtë. Ministri Skender Reçica, na ka dhënë menjëherë regjistrat e pensionistëve. I kam thënë Ministrit më vie keq që qenke në krye të informatikës në Kosovë. Ju si komision duhet me lutë kryeministrin të cilit ia kam bë kërkesën në nëntor nuk më thërret me u konsultuar. Ata nuk po na përkrahin neve dhe po luajnë me neve si maca me miun”, tha Meta, raporton Ekonomia Online.

Pasi Kryesia e Kuvendit ka proceduar tutje Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin për zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë, komisioni ani pse e kishte në rend dite, nuk e ka shqyrtuar.

“Diskutimi lidhur me mosprocedimin nga Kryesia e Kuvendit të Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 03/L-073 për Zgjedhjet e Përgjithshme në Republikën e Kosovës i ndryshuar dhe plotësuar me Ligjin nr.03/L-256;  nuk do ta shqyrtojmë pasi që kryesia e ka proceduar javën e kaluar dhe nuk ka lënë vend”, tha kryetarja e komisionit, Albulena Haxhiu.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi