Pendarovski: Çdo zgjidhje mes Prishtinës dhe Beogradit me garanci ndërkombëtare është e pranueshme

29.10.2019 14:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pendarovski: Çdo zgjidhje mes Prishtinës dhe Beogradit  me garanci ndërkombëtare është e pranueshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë se ai është thelbësisht kundër ndryshimeve të kufijve në Ballkan, por gjithashtu ka deklaruar se çdo zgjidhje e arritur nga Kosova dhe Serbia me një garanci ndërkombëtare është e vlefshme vetëm në atë rast.

Në një intervistë për Al Jazeera Balkans, ai tha se “çdo zgjidhje e arritur nga Beogradi dhe Prishtina është e pranueshme, se duhet të jetë e pranueshme për të gjithë botën dhe për fqinjët e saj, siç është Maqedonia Veriore, me kusht që të ketë disa garanci nga bashkësia ndërkombëtare, t`i përmbahet asaj dhe se nuk do të ketë asnjë efekt domino, transmeton Klan Kosova.

“Pra, ajo që Beogradi dhe Prishtina do të zgjidhin me një mbështetje të fortë, të faktorit ndërkombëtar, më i madhi në botë, duhet të jetë i vlefshëm vetëm midis Beogradit dhe Prishtinës, dhe të mos jetë një parim për vendet e tjera të këtij rajoni,” tha Pendarovski.

Sipas kabinetit të Presidentit të Maqedonisë Veriore, ai ka ripërsëritur se beson në parim se ndryshimi i kufijve në Ballkan mund të sjellë vetëm probleme, duke pasur parasysh historinë e vështirë, të gjatë dhe të dhimbshme të rajonit.
“Në parim, çdo kufi në botë që përpiqet të lëvizet, qoftë edhe në Amerikë dhe Kanada, do të shkaktojë turbullira politike. Në parim, unë jam kundër idesë për të lëvizur kufijtë përgjatë shpërndarjes etnike të popullatës, në Ballkan është një fushë e veçantë “, tha Presidenti i Maqedonisë Veriore, Stevo Pendarovski.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Debatet për masakrën e Reçakut, reagon Ambasada e SHBA: E papranueshme retorika nxitëse dhe rishikimi i historisë

Debatet për masakrën e Reçakut, reagon Ambasada e SHBA: E papranueshme retorika nxitëse dhe rishikimi i historisë

Zyberaj këshilltari i Pacollit: Ja identitetet e paramilitarëve serbë që kanë kryer masakra në Reçak

Zyberaj këshilltari i Pacollit: Ja identitetet e paramilitarëve serbë që kanë kryer masakra në Reçak

Enver Hoxha, mjeku që përmes fotografive ekspozoi krimet e luftës në Kosovë

Enver Hoxha, mjeku që përmes fotografive ekspozoi krimet e luftës në Kosovë

Johnson dhe Corbyn kanë zhvilluan debatin e fundit televiziv para zgjedhjeve

Johnson dhe Corbyn kanë zhvilluan debatin e fundit televiziv para zgjedhjeve

Infantino i shqetësuar: Pres thirrjen e FFK-së për ndërhyrje

Infantino i shqetësuar: Pres thirrjen e FFK-së për ndërhyrje

Përreth liqenit të Batllavës kërkohet kujdes i përhershëm i hapësirave

Përreth liqenit të Batllavës kërkohet kujdes i përhershëm i hapësirave

S’lejojnë punëtorët e MKRS-së, që as me polici të bëhet zhvendosja e tyre nga objekti

S’lejojnë punëtorët e MKRS-së, që as me polici të bëhet zhvendosja e tyre nga objekti

Në Serbi, nga aksident i rëndë përmbyset autobusi nga Maqedonia

Në Serbi, nga aksident i rëndë përmbyset autobusi nga Maqedonia

Valverde paralajmëron largimin e Vidalit: Barcelona ka shumë mesfushorë

Valverde paralajmëron largimin e Vidalit: Barcelona ka shumë mesfushorë

Ja pse nxënësit estonezë shkëlqejnë në testet ndërkombëtare ndërsa kosovarët jo

Ja pse nxënësit estonezë shkëlqejnë në testet ndërkombëtare ndërsa kosovarët jo

Macron e thotë troq: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë gati për nisjen e negociatave

Macron e thotë troq: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë gati për nisjen e negociatave

Bahtiri: Koalicioni ndodh posa Kurti të kthehet në Kosovë, MPB-ja i takon VV-së

Bahtiri: Koalicioni ndodh posa Kurti të kthehet në Kosovë, MPB-ja i takon VV-së

Parashikohet fituesi i rimeçit në mes Anthony Joshuas dhe Andy Ruizit

Parashikohet fituesi i rimeçit në mes Anthony Joshuas dhe Andy Ruizit

E zbulojnë planin e Vetëvendosjes, diplomatët të huaj thonë se kështu po punohet për bashkim me Shqipërinë

E zbulojnë planin e Vetëvendosjes, diplomatët të huaj thonë se kështu po punohet për bashkim me Shqipërinë

LVV ka të drejtë vetëm krijimin e koalicionit qeverisës, kështu po thotë Avdyli i LDK-së

LVV ka të drejtë vetëm krijimin e koalicionit qeverisës, kështu po thotë Avdyli i LDK-së

E kishin blerë “për pak para” kështjellën e shkatërruar franceze, çifti tani po fitojnë milionat pasi që e shndërruan në një “sallon dasmash”

E kishin blerë “për pak para” kështjellën e shkatërruar franceze, çifti tani po fitojnë milionat pasi që e shndërruan në një “sallon dasmash”