PDK synon vizat e pastaj ratifikimin e demarkacionit

21.10.2016 13:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PDK synon vizat e pastaj ratifikimin e demarkacionit

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme, Elmi Reçica ka treguar synimet e këtij Komisioni, përkitazi me deklaratën për liberalizimin e vizave.

Ky Komision pritet të mblidhet sot në ora 15:00, për të vendosur për versionin përfundimtar të deklaratës e cila do t’i dërgohet Brukselit.

Ideja, sipas tij, për nxjerrjen e kësaj deklaratë ka qenë e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli!

Reçica, thotë se do të kërkojnë nga Brukseli zyrtar qe të ndodhë liberalizimi i vizave dhe pastaj gradualisht siç shprehet ai do të tejkalohen mosmarrëveshjet rreth demarkacionit.

“Deklarata e përbashkët nuk nënkupton se duhet ndryshohen qëndrimet të asnjërës palë as pozitës dhe as opozitës. Por, besoj është e nevojshme qe në të dërgojmë sinjale pozitive në Bruksel dhe në qendra tjera se ne bashkëpunojmë pozitë dhe opozitë dhe jemi të interesuar qe të ndodhë liberalizimi.

Qe malin e Zi e shohim si shtet fqinjë dhe si shtet miqësor dhe sovraniteti i Malit të Zi nuk vjen në shprehje të rrezikohet prej Kosovës. Normal qe kemi kërkuar një çështje qe edhe BE ta ketë parasysh situatën në të cilën ndodhemi. Le të ndodhë liberalizimi dhe gradualisht sigurisht se do t’i tejkalojmë mos marrëveshjet rreth demarkacionit”, ka thënë Reçica për ‘Indeksonline’.

Reçica, i cili është edhe zëvendësshef i Grupit Parlamentar të PDK-së, shprehet optimist se deputetët e partive do të merren vesh për tekstin e kësaj deklaratë. Më këtë iniciative, ai beson se do të përfitonin më së shumti qytetarët e Kosovës.

“Faza e dytë pas nënshkrimit të marrëveshjes është të krijojmë grupe apo komunitete të përbëra nga pozita dhe opozita për të lobuar në qendra të vendimmarrjes dhe të sqarojmë e të garantojmë se liberalizimi nuk do të keqpërdoret nga qytetarët tanë”, ka përfunduar Reçica./Indeksonline/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Nis punimet AP e Interpolit, pritet votimi për presidentin e ri dhe për Kosovën

Nis punimet AP e Interpolit, pritet votimi për presidentin e ri dhe për Kosovën

Krasniqi mposht Landaetan, mbron titullin e Evropës

Krasniqi mposht Landaetan, mbron titullin e Evropës

Produkti serb me “Kosovë e Metohi” importohet nga kompania kosovare (Video)

Produkti serb me “Kosovë e Metohi” importohet nga kompania kosovare (Video)

Kosova e turpëron Maltën në triumfin e parë si mysafire në Ligën e Kombeve

Kosova e turpëron Maltën në triumfin e parë si mysafire në Ligën e Kombeve

Avdijaj dy gola të shpejtë, Kosova e pandalshme

Avdijaj dy gola të shpejtë, Kosova e pandalshme

Lufta për liberalizim përballë skepticizmit të BE-së

Lufta për liberalizim përballë skepticizmit të BE-së

Haradinaj: Asnjëherë Gjilani nuk ka qenë më i përkrahur me buxhet dhe me projekte

Haradinaj: Asnjëherë Gjilani nuk ka qenë më i përkrahur me buxhet dhe me projekte

Aktakuza e Thaçit ndaj Haradinajt: Shkeli Kushtetutën, rrezikoi Sigurinë, s’po i jep para Ekipit të Limajt

Aktakuza e Thaçit ndaj Haradinajt: Shkeli Kushtetutën, rrezikoi Sigurinë, s’po i jep para Ekipit të Limajt

Regjistrimi i popullsisë ngjall reagime në Maqedoni

Regjistrimi i popullsisë ngjall reagime në Maqedoni

Liburn Aliu denoncon Shpend Ahmetin se është përfshirë në ndërtime pa leje, e pyet a ka aksione në Albin Mall

Liburn Aliu denoncon Shpend Ahmetin se është përfshirë në ndërtime pa leje, e pyet a ka aksione në Albin Mall

A janë të sigurta kursimet pensionale?

A janë të sigurta kursimet pensionale?

Lavrov: Rusia do të pranojë zgjidhje për Kosovën, e cila është e pranueshme për Serbinë

Lavrov: Rusia do të pranojë zgjidhje për Kosovën, e cila është e pranueshme për Serbinë

Moderatori i njohur thotë se Burdushi i ofroi 5.000 deri në 10.000 euro për ta ftuar në emision

Moderatori i njohur thotë se Burdushi i ofroi 5.000 deri në 10.000 euro për ta ftuar në emision

Lajmi i Fundit: Shkon në katër numri i të vdekurve në aksidentin e mbrëmshëm në Mramor

Lajmi i Fundit: Shkon në katër numri i të vdekurve në aksidentin e mbrëmshëm në Mramor

Ambasada amerikane refuzon ta komentojë takimin Thaçi-Putin

Ambasada amerikane refuzon ta komentojë takimin Thaçi-Putin

Thaçi ftohet para Komisionit Hetues, kërkohet llogaria për paratë e lobimit

Thaçi ftohet para Komisionit Hetues, kërkohet llogaria për paratë e lobimit