PDK: Qeveria Kurti i dha goditjen e radhës SHBA-së, ‘Contour Global’ largohet nga investimi miliardësh në Kosovë

17.03.2020 16:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PDK: Qeveria Kurti i dha goditjen e radhës SHBA-së, ‘Contour Global’ largohet nga investimi miliardësh në Kosovë

PDK: Qeveria Kurti i dha goditjen e radhës SHBA-së, “Contour Global” largohet nga investimi miliardësh në Kosovë

Prishtinë, 17 mars 2020 – Partia Demokratike e Kosovës e konsideron humbje të madhe vendimin e kompanisë amerikane “Contour Global” për t’u larguar përfundimisht nga Kosova si dhe heqjen dorë nga ndërtimi i termocentralit “Kosova e Re”.

Kjo është një goditje e madhe për ekonominë, fuqinë e ardhshme energjetike të Kosovës dhe marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat sot janë në stadin më të keq të tyre.

Sjellja e Qeverisë Kurti në raport me njërin prej investimeve më të mëdha amerikane në vendin tonë është e papranueshme dhe po tregon që në javët e para për drejtimin e mbrapshtë që ka marrë. Fillimisht u refuzua kërkesa e qeverisë amerikane për heqjen e taksës me gjithë vendosjen e bllokadës për fondet amerikane dhe paralajmërimet për largimin e trupave amerikane nga Kosova. Ky kryeministër dhe kjo qeveri VV – LDK, po deklarohet publikisht kundër investimeve dhe interesave amerikane në vendin tonë.

Mungesa e vullnetit politik për ta shtyrë përpara këtë projekt të madh investimi, flet edhe për mungesën e vizionit të qeverisë së tanishme për të përkrahur investimet e huaja në Kosovë.

Kompania amerikane “Contour Global” kishte planifikuar të investonte 1.3 miliard për ndërtimin e termocentralit të ri gjatë pesë viteve të ardhshme, si dhe do të hapeshin mijëra vende pune dhe shumë angazhim për kompani lokale kosovare.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministri i Shëndetësisë: “Tubimet në numra të mëdhenj mund të shndërrohen në super-ngjarje të përhapjes së COVID-19”

Ministri i Shëndetësisë: “Tubimet në numra të mëdhenj mund të shndërrohen në super-ngjarje të përhapjes së COVID-19”

Liburn Aliu: “Atyre që dojnë të e coptojnë vendin ju themi, po provo ta mbajt se këtu na ke”

Liburn Aliu: “Atyre që dojnë të e coptojnë vendin ju themi, po provo ta mbajt se këtu na ke”

Alibeaj: Kufoma politike me emrin Edi Rama e nxori kokën më në fund!

Alibeaj: Kufoma politike me emrin Edi Rama e nxori kokën më në fund!

Cakaj në Preshëvë, viziton familjen e Jonuz Musliut: Mirënjohje për kontributin e tyre historik

Cakaj në Preshëvë, viziton familjen e Jonuz Musliut: Mirënjohje për kontributin e tyre historik

Reçica: 12 qershori mbetet datë e pandashme për dëshmorët dhe brezat që dhanë jetën për liri dhe bashkim

Reçica: 12 qershori mbetet datë e pandashme për dëshmorët dhe brezat që dhanë jetën për liri dhe bashkim

Maqedonia e Veriut heq gjendjen e jashtëzakonshme

Maqedonia e Veriut heq gjendjen e jashtëzakonshme

Kurti: “Do të mblidhen shumë kujtime e dëshmi të cilat do të vendosen në këtë muze që të ilustrohet dhuna e regjimit serb mbi patriotët shqiptar”

Kurti: “Do të mblidhen shumë kujtime e dëshmi të cilat do të vendosen në këtë muze që të ilustrohet dhuna e regjimit serb mbi patriotët shqiptar”

Infektohet me koronavirus kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës

Infektohet me koronavirus kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës

Ministri i tregtisë dhe industrisë Vesel Krasniqi viziton pikën e Marketit Meridian në Arbëri

Ministri i tregtisë dhe industrisë Vesel Krasniqi viziton pikën e Marketit Meridian në Arbëri

Osmani reagon ndaj akuzave se nuk e përmendi sot UÇK-në, thotë se deputetët po mashtrojnë

Osmani reagon ndaj akuzave se nuk e përmendi sot UÇK-në, thotë se deputetët po mashtrojnë

Hoti priti në takim ambasadorët e shteteve të QUINT-it

Hoti priti në takim ambasadorët e shteteve të QUINT-it

Motoristët që bën homazhe për nder të ditës së Çlirimit të Kosovës (Foto)

Motoristët që bën homazhe për nder të ditës së Çlirimit të Kosovës (Foto)

Dy femra me COVID-19 shkaktojnë aksident trafiku në kryeqytet

Dy femra me COVID-19 shkaktojnë aksident trafiku në kryeqytet

Janë mbjellur 1.133 lule si kujtim për fëmijët e vrarë gjatë luftës

Janë mbjellur 1.133 lule si kujtim për fëmijët e vrarë gjatë luftës

Kryeministri Avdullah Hoti në seacen solemne injorohet nga kryeparlamentarja Vjosa Osmani

Kryeministri Avdullah Hoti në seacen solemne injorohet nga kryeparlamentarja Vjosa Osmani

Osmani: 21 vjet më parë u realizua ëndrra dhe përkushtimi i brezave të tërë që luftuan për liri

Osmani: 21 vjet më parë u realizua ëndrra dhe përkushtimi i brezave të tërë që luftuan për liri