PDK në Podujevë: LDK dhe VV po u bëjnë presion votuesve gjatë procesit të votimi

29.11.2020 12:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PDK në Podujevë: LDK dhe VV po u bëjnë presion votuesve gjatë procesit të votimi

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) po akuzon Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) dhe Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) se në zgjedhjet lokale për kryetar të Podujevës janë duke shkelur rregullat zgjedhore në qendrat e votimit.

Asamblisti i PDK-së në Podujevë, Rafet Llapashtica, tha se në qendra të votimit shihen vëzhgues me llogo të LDK-së dhe numër të kandidatit, ndërsa ka akuzuar janë duke u përdorur edhe veturat zyrtare për të dërguar njerëzit për të votuar.

“Vëzhgues me llogo të subjekteve të LDK-së me numrin e kandidatit i cili është i kandiduar për kryetar komune shihen nëpër qendrat e votimit dhe kjo është e ndaluar. Sa për ilustrim ne kemi edhe foton nga vendi i ngjarjes ku shihen komisioner dhe vëzhgues të LDK të cilët i bartin maskat në vendvotim dhe kjo është e ndaluar. Veturat zyrtare që sot është ditë e diel dhe ato duhet të jenë në parking qofshin vetura lokale të ekzekutivit apo nga niveli qendror sot në të gjitha rrugët e Podujevës janë duke bartur struktura dhe votues të cilët mundohen t’i manipulojnë dhe t’i joshin që të votojnë subjektin e tyre. Po të shkojmë në parking aty sheh dy apo më tri vetura edhe të nivelit lokal, mirëpo ne kemi vërejtur edhe vetura të nivelit qendror që kryetari i degës ka intervenuar që sot të jenë në Podujevë”, tha ai.

Ai tha se përkrahësit e Lëvizjes Vetëvendosje janë duke bërë presion me flamuj dhe llogo afër qendrave të votimit, për çka tha se është e papranueshme.

“Militantët e Vetëvendosjes janë duke bërë presion me flamuj dhe llogo afër qendrave të vendvotimeve dhe kjo është e papranueshme, për arsye se Podujeva sot në ora 19 kur mbyllen vendvotimet do të ndryshojë kjo qeverisje, Podujeva do të ketë qeverisjen e re”, tha ai.

Llapashtica tha se si PDK janë duke i respektuar të gjitha rregullat zgjedhore.

Ai në emër të PDK-së u ka bërë thirrje qytetarëve që të shfrytëzojnë të drejtën e tyre për votuar.

Në garë për të parin e Podujevës janë tre kandidatë, LDK me Nexhmi Rudarin, LVV me Shpejtim Bulliqin dhe PDK me Naim Fetahu./M.Duraku/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë