PD-PS i kthehen konsensusit. SPAK votohet javën e ardhshme

30.09.2016 20:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PD-PS i kthehen konsensusit. SPAK votohet javën e ardhshme

Sherri për mbetjet nuk pengon palët politike të miratojnë me konsensus ligjin e ri për SPAK, Njësinë Antikorrupsion. Partia Demokratike u kthye në Komisionin parlamentar të reformës dhe deklaroi votën e saj pro ligjit javën e ardhshme.

Varianti final dhe i dakordësuar i njërit prej ligjeve më të rëndësishëm të reformës në drejtësi, ai për SPAK, rregullon funksionimin e Prokurorisë së Posaçme, Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe gjykatave speciale, përgjegjëse për luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit në nivele të larta.

“Projektligjet janë gati për seancën plenare të ditës së enjte”, u shpreh Vasilika Hysi.

Miratimi me konsensus i ligjit me bashkautorësi amerikane ktheu në Komisioni edhe opozitën.

“Mund të themi që është një sukses i madh për luftën kundër korrupsionit”, tha Oerd Bylykbashi.

Dy javë më parë opozita ngriti shqetësimin se ligji i jepte mundësi qeverisë të ndikonte apo kontrollonte emërimin e gjyqtarëve, prokuroreve apo punonjësve të SPAK-ut. Një nen që, sipas opozitës, binte ndesh me kushtetutën.

“Antikushtetutshmëri që çonin drejt kapjes të këtyre instrumenteve të rëndësishëm të luftës antikorrupsion nga qeveria, ku Edi Rama do të caktonte organet e hetimit dhe të gjykimit që do të gjykonin kryeministrin dhe ministrat e tij”, u shpreh Bylykbashi.

Çështja është zgjidhur duke e hequr nga ligji rolin e inspektoratit të pasurive dhe drejtorinë qeveritare që bën kontrollin e figurës së anëtarëve të SPAK-ut.

Kjo përgjegjësi i është lënë një strukture të posaçme që zgjidhet me short nga Gjykata Speciale, Byroja Kombëtare e Hetimit dhe Prokuroria e Posaçme.

Ligji për SPAK-un është i vetmi që do të kalojë me konsensus në 6 tetor nga paketa e 6 ligjeve bazë për reformën në drejtësi.

/ Top Channel

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zimbabve, Presidenti Mugabe jep dorëheqjen

Zimbabve, Presidenti Mugabe jep dorëheqjen

PZAP të enjten vendos a do të shkojë Prishtina në rinumërim

PZAP të enjten vendos a do të shkojë Prishtina në rinumërim

Nitaj thotë se AAK-ja është në majën e piramidës politike – e pranon se kryeministri ndikoi në fitore

Nitaj thotë se AAK-ja është në majën e piramidës politike – e pranon se kryeministri ndikoi në fitore

Hoxhaj: Serbia s’mund të kërkojë dialog, kur vazhdon të bëjë presion për tërheqjen e njohjeve për Kosovën

Hoxhaj: Serbia s’mund të kërkojë dialog, kur vazhdon të bëjë presion për tërheqjen e njohjeve për Kosovën

Ky është fenomeni që po shkatërron rininë shqiptare, shifrat janë shqetësuese!

Ky është fenomeni që po shkatërron rininë shqiptare, shifrat janë shqetësuese!

Haradinaj kërkon përkrahjen e Japonisë për UNESCO dhe Interpol

Haradinaj kërkon përkrahjen e Japonisë për UNESCO dhe Interpol

Enver Sekiraqës i vazhdohet paraburgimi

Enver Sekiraqës i vazhdohet paraburgimi

Dënohet me kusht kryetari në detyrë i Komunës së Dragashit, Salim Jenuzi

Dënohet me kusht kryetari në detyrë i Komunës së Dragashit, Salim Jenuzi

“Jemi në pritje të vendimit politik për FSK-në”

“Jemi në pritje të vendimit politik për FSK-në”

Zimbabve, proces për shkarkimin e Presidentit Mugabe

Zimbabve, proces për shkarkimin e Presidentit Mugabe

Bashkësia Islame e shqetësuar për dy xhamitë ilegale në Dragash

Bashkësia Islame e shqetësuar për dy xhamitë ilegale në Dragash

Apeli vërteton pafajësinë e dy mjekëve

Apeli vërteton pafajësinë e dy mjekëve

Ministrja Reshitaj mori pjesë në lansimin e projektit për menaxhimin e Lumit Sitnica

Ministrja Reshitaj mori pjesë në lansimin e projektit për menaxhimin e Lumit Sitnica

Meta: Qeveria e Kosovës dhe opozita të gjejnë zgjidhje për Demarkacionin

Meta: Qeveria e Kosovës dhe opozita të gjejnë zgjidhje për Demarkacionin

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, anëtarë të Komisionit Parlamentar për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrje të FSK-së vizituan Ministrinë dhe FSK-në

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, anëtarë të Komisionit Parlamentar për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrje të FSK-së vizituan Ministrinë dhe FSK-në

Gjinekologut turk Ahmet Payasli i ndalohet puna në Prishtinë

Gjinekologut turk Ahmet Payasli i ndalohet puna në Prishtinë