Patriotizmi i ekzagjëruar

01.09.2016 08:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Patriotizmi i ekzagjëruar

Shkruan Besnik Kalisi
Për t’i dhënë kuptim patriotizmit, është dashuria ndaj vendit ose nacionalizmi urretje ndaj popujve tjerë, ku, në thelb kanë të njejtin kuptim.
Gjatë historis, ne shqiptaret kemi qenë pre e çdo fuqie pushtuese dhe nga pafuqia jonë, vetem kemi bërë rezistencë nga shpirti patriotik dhe nuk jemi asimiluar sot e asaj dite!
Por, sot ne jemi të “çliruar”, kemi shtetin tonë dhe pothuasje krejt kompetencat janë në duar tona mbrenda shtetit, jetojmë të lirë, kemi ndryshu stilin e jetesës, jemi “civilizuar” , por një gjë ende nuk po mundemi me ndryshu, që është “Patriotizmi i ekzagjeruar apo euforik”.
Duke u nisur nga ky fakt, si qeveritarët ashtu edhe armiqët tanë, janë duke e shfrytëzuar pambarimisht këtë “emocion” që kur n’a kaplon, ne e humbim toruan.
Momentin kur politikanët tanë bëjnë marrveshje të fshehta apo ndodhen në një pozitë jo të lakmueshmë dhe për t’i mbuluar këto, ata thirrën në nacionalizëm duke bërë tubime mbarkombëtare, duke biseduar për Shqipërinë e madhe etj etj, dhe ne të hipnotizuar nga këto përralla, politikanët vetëm se i’a arrijnë qëllimeve manipuluese!
Armiqën tanë këtë patriotizmin tonë, e shfrytëzojnë duke bërë provokime qoftë në deklarata apo me thumbime, dhe pas deklaratave të tyre gjendja në Kosovë bëhet alarmante, ku, kjo vetëm sa i shkon në favor shtetit të tyre para syve të botës.
Këto veprimet tona vetëm sa i japin një imazh negativ vendit tone, ku dihen qëllimet tona për t’u futur në Europ.
Duhet cekur, se edhe Edi Rama i provokoj shumë rënde në një takim zyrat në beograd, bile atë pas ndeshjës futbollistike shumë të tensionuar por reagimet serbe ishin shumë të kujdesshme karshi botës, ku, për këtë u kujdesen diplomatët serb.
Tjetra, ne shqiptarët me duket se kuptojmë patriotizmin vetëm kur bëhet fjalë armiku dhe rreziku tjetër qëndron së jemi edhe patriot të pavetëdishëm, ku, siç thonte Fatos Lubonja në një emision “që shqiptari e ndërton shtëpinë e tij pa leje dhe mbi kulëm vendos flamurin kuq e zi,, dhe po t’a mendoj kjo është absurde!
Duhet t’a duam vendin tonë me punë, duke luftuar korrupcionin e jo me i’u bashkangjit, t’i paguajmë tatimet dhe të luftohen mospaguesit, mos të pritet gjithçka nga policët por të gjithë të bëhemi policë etj, dhe duhet t’a mbrojmë me fanatizem!
Në një ligjerat hoxhë Jakup Hasipi tashmë i ndjer thonte që, “patriot është ai i cili e largon një mbeturin nga rruga,,!
Meqenëse tashmë kanë ndryshuar gjërat, duhet që patriotizimit t’i qasemi në një mënyrë tjetër e t’i shprehim dashuri me punë, e jo të kemi urrejtje ndaj vendeve tjera sepse më shumë e dobëson armikun duke punuar për vendin tënd, se sa duke urrejtur “n’kolltuk” apo duke i thurrur parrulla armiqësore që fjalët vetëm se i merr ajri!
Sot jetojmë në botën diplomatike, ku gjërat zhvillohen me strategji dhe plane afatgjate, e jo me gjaknxehtësi dhe eufori e emocion!
Nëse ne kujdesemi për vendin tonë dhe reagojmë ndaj çdo padrejtësie që n’a bëhet, atëher shumë politikan që sot janë në rolin udhëheqësiv dhe shume të tjerë që kandidojnë pa kritere të mirfillta, duke e ditur se nuk ka reagim të qytetarëve dhe pa përgjigjësi, ata fare nuk do të kandidonin duke e ditur se çfar i pret!
Më shumë se kurr n’a duhen diplomat gjakftohtë dhe më shumë se kurr ne duhet t’i shkojmë pas.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Këndvështrim, Si lindën HERONJTË e UÇK-së!?

Këndvështrim, Si lindën HERONJTË e UÇK-së!?

Një BE e zgjeruar që përfshin Ballkanin Perëndimor në tërësi

Një BE e zgjeruar që përfshin Ballkanin Perëndimor në tërësi

Kisha Ortodokse, tregu i Varoshit dhe speci i Leskovcit!

Kisha Ortodokse, tregu i Varoshit dhe speci i Leskovcit!

Të nënshtruar dhe të poshtëruar nga Blerim Devolli

Të nënshtruar dhe të poshtëruar nga Blerim Devolli

Edi Rama ka nevojë për ultimatum nga Brukseli, jo legjitimim

Edi Rama ka nevojë për ultimatum nga Brukseli, jo legjitimim

Si duhet përfaqësuar Kosova në dialog me Serbinë?

Si duhet përfaqësuar Kosova në dialog me Serbinë?

Shansi i përbashkët i anëtarësimit të shteteve të Ballkanit Perëndimor në BE

Shansi i përbashkët i anëtarësimit të shteteve të Ballkanit Perëndimor në BE

Lotët e krokodilit për 6 gylenistët e deportuar në Turqi dhe kujtimet për shqiptarët e ekstraduar në Maqedoni! Shpërqendrim i vëmendjes!

Lotët e krokodilit për 6 gylenistët e deportuar në Turqi dhe kujtimet për shqiptarët e ekstraduar në Maqedoni! Shpërqendrim i vëmendjes!

Operacioni kundër FETO-s në Kosovë

Operacioni kundër FETO-s në Kosovë

Puçi i Erdoganit kundër Haradinajt, më i dokumentuar se ai i Gulenit kundër Erdoganit

Puçi i Erdoganit kundër Haradinajt, më i dokumentuar se ai i Gulenit kundër Erdoganit

”Drogë nga fëmijë – për fëmijët”

”Drogë nga fëmijë – për fëmijët”

Deputetët që votojnë asociacionin, tradhtojnë vendin e kombin

Deputetët që votojnë asociacionin, tradhtojnë vendin e kombin

BE-ja penalizon qytetarët për mëkatet e klasës politike!

BE-ja penalizon qytetarët për mëkatet e klasës politike!

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Mos i rreni qytetarët, se keni përnime

Mos i rreni qytetarët, se keni përnime

Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!