Patriotizëm medicinal 👌.

18.04.2020 22:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Patriotizëm medicinal 👌.

Nga Kimete Berisha

NĂ«se Ă«shtĂ« e vĂ«rtetĂ« (siç ka thĂ«nĂ« ish shefi i SHIK-ut nĂ« ShqipĂ«ri, Fatos Klosi) se ‘kur ShqipĂ«ria nuk i jepte armĂ« UÇK-sĂ«, shqiptarĂ«t kanĂ« blerĂ« armĂ« nga depot e armatimit tĂ« SerbisĂ«’, atĂ«herĂ« ku ka paradoks mĂ« tĂ« madh se ky!

Blen armĂ« nga armiku, qĂ« me armĂ«n e tij m’u mbrojtĂ« nga Ai.
Por, duket paradoks edhe mĂ« i madh, nĂ«se e shikon kĂ«tĂ« marifet nga ana serbe: serbi i shet armĂ« armikut shqiptar pĂ«r t’u ‘vrarĂ«’ nga Ai.

(PĂ«r ushqime mos tĂ« flasim, ato janĂ« blerĂ« nga serbĂ«t gjatĂ« luftĂ«s, dhe aty s’ka pas asnjĂ« dilemĂ« morale.
Buka-bukë, armiqësia-armiqësi).

– Goxha njĂ«farĂ« paradoski Ă«shtĂ« edhe ky:
Armiku publik serb t’i falĂ« sot 1000 teste pĂ«r ta zbuluar armikun e padukshĂ«m global.

Ky donacion para se ta zbuloj koronavirusin, e ka zbuluar se: ‘Testi i armikut tim Ă«shtĂ« armiku im’.

– Ato teste nuk do tĂ« mund tĂ« refuzoheshin sepse republika jonĂ« Ă«shtĂ« multietnike, nĂ« KosovĂ« jetojnĂ« edhe serbĂ«, tĂ« cilĂ«t i mirĂ«presin ato teste.
Parimisht ndihma nuk refuzohet.

Shoh shumĂ« shkrime edhe kundĂ«r ndihmave tĂ« Erdoganit, tĂ« cilit disa shqiptarĂ« (pronarĂ« portalesh), nuk ia harrojnĂ« PerandorinĂ« Osmane dhe vazhdimisht e ushqejnĂ« ‘armiqĂ«sinĂ«’ me tĂ« kaluarĂ«n tonĂ« historike.

Prandaj, neve na ndodh sot gjithë ky trishtim: sepse, jetojmë në të kaluarën.

ArmiqĂ«sitĂ« e vjetra nuk harrohen. Por, çudi dhe shyqyr qĂ« e harruat sĂ« paku PerandorinĂ« Romake. S’di pse e harruat, se ajo ‘armiqĂ«si’ ka mundur tĂ« jetĂ« ‘atraktive’ nĂ«se do ta ushqenit me rregull!

– Kjo ndihma e SerbisĂ« me teste do tĂ« mund tĂ« keqinterpretohej si e refuzuar shumĂ« mĂ« shumĂ« seç keqinterpretohet sot si e pranuar.

– Keqinterpretohet nga ata qĂ« deri nĂ« mesnatĂ« e pritĂ«n nĂ« njĂ« kĂ«mbĂ« ‘ListĂ«n Serbe’ tĂ« kthehet nga Beogradi (ku kishte shkuar pĂ«r tĂ« marrĂ« leje nga Vuçiqi), pĂ«r ta bĂ«rĂ« Haradinajn KryeministĂ«r.
Nga Vuçiçi varej qeveria Haradinaj.

A më e madhe është kjo ndihmë serbe apo 1000 teste.
Testet shpenzohen. Harxhohen.
Pra, kemi tĂ« bĂ«jmĂ« me ‘tradhti shpenzuese’, jo me ‘tradhti’ historike, qĂ« e krijoi qeverinĂ« e KosovĂ«s.

Pra, ish qeveria Haradinaj qĂ« u bĂ« me aminin e Vuçuçit, nuk Ă«shtĂ« ‘izdajica’.
E, qeveria Kurti qĂ« nuk u bĂ« me aminin e Vuçiçit Ă«shtĂ« ‘izdajica’!

Çka e bëri tradhtare qeverinë Kurti?
E bën 1000 teste.
Lirë 🙆‍♀️.

Por, derti të çon te dera e hasmit.

Shqiptarët shërohen në Beograd, nuk e konsiderojnë ilaçin si akt tradhtie, sepse gjithmonë ilaçin shqiptarët e kanë lyp
gjithkund pa paragjykime, pa komplekse dhe pa dallime fetare e politike: muslimani në kishë, i krishteri në xhami, kudo, sepse sëmundja nuk ka përkatësi kombëtare e fetare.

Të vjen me vjell kur i sheh sot do burra e do gra, të cilët që nga paslufta e kanë pasaportën e Serbisë;
– qĂ« bĂ«jnĂ« politikĂ« dhe tregti me serbĂ«t;
– qĂ« dashurohen nĂ« serbĂ«t dhe qĂ« kanĂ« shoqĂ«ri tĂ« ngushtĂ« me ta;
– ata qĂ« e kanĂ« vjedhĂ« buxhetin e KosovĂ«s, ata sot bĂ«jnĂ« patriotizĂ«m me 1000 teste.

‘PatriotizĂ«m medicinal’ Ă«shtĂ« ky…kĂ«tĂ« nuk e ka marrĂ« parasysh as Hipokrati.

P.S.
A më keq është me ta refuzu kërkesën për ndihmë, apo me pranu ndihmën pa e kërkuar!
🤷‍♀️
Veç Cicero kish ditĂ« m’u pĂ«rgjegj nĂ« kĂ«so dilema ‘luksoze’.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën