Pasardhësi i mundshëm i Angela Merkel dështon në zgjedhjet lokale

13.09.2020 21:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pasardhësi i mundshëm i Angela Merkel dështon në zgjedhjet lokale

Demokratët e krishterë gjermanë janë fituesit e zgjedhjeve lokale në landin Nordrhein-Westfalen, sipas sondazheve të zgjedhjeve të dielën, por morën më pak vota sesa në zgjedhjet e mëparshme, të cilat mund të prishin ambiciet e Armin Laschet për të pasuar kancelaren Angela Merkel në krye të Gjermanisë.

Kryeministri aktual i Nordrhein-Westfalen, Armin Laschet paraqitet si një kandidat për të vazhduar politikën e kancelares gjermane dhe në zgjedhjet lokale ai shpresonte të përmirësonte rezultatin e Bashkimit Demokristian (CDU) dhe kështu të forconte shanset për të marrë partinë në zgjedhjet e partisë në dhjetor.

Por sondazhet e daljes së televizionit WDR tregojnë se mbështetja për CDU ka rënë 1.5 për qind që nga zgjedhjet e fundit lokale të mbajtura më 2014, në një total prej 36 për qind.

Socialdemokratët (SPD) fituan 23.5 për qind, me rënie 7.9 për qind, ndërsa Të Gjelbrit janë të tretët me 19 për qind, me 7.3 për qind më shumë se gjashtë vjet më parë.

Hulumtimet tregojnë se votuesit e konsiderojnë të keq menaxhimin e Laschet me pandeminë COVID-19 në këtë shtet federal më të populluar gjerman.

Më shumë se 14 milionë njerëz kishin të drejtë të votonin në zgjedhjet e këshillit të qytetit të dielën.

CDU mban një kongres partie në dhjetor për të zgjedhur një udhëheqës të ri dhe fituesi mund të jetë kancelari i ardhshëm gjerman.

Merkel, e cila ndodhet në pushtet që nga viti 2005, ka njoftuar se nuk do të kandidojë përsëri në zgjedhjet federale, të cilat duhet të mbahen më së voni deri në tetor 2021.

Zgjedhjet e sotme tregojnë se Laschet ka një rrugë të vështirë përpara nëse dëshiron të bëhet kryeministër. Një shumicë e gjermanëve, 31 për qind, duan Markus Soeder, udhëheqës i partisë motër bavareze të CSU, për kancelarin e ardhshëm, tregoi një sondazh i Bild am Sonntag në fillim të shtatorit.

Në vendin e dytë është ministri i Shëndetësisë Jens Spahn me 14 për qind mbështetje, i treti është Friedrich Merz me 13 për qind, dhe në vendin e katërt Laschet me tetë për qind.

Vetë Markus Soeder deri më tani nuk ka treguar interes për postin e kancelarit, kështu që ai tha për Frankfurter Allgemeine Zeitung se “vendi i tij është në Bavari”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pasardhësi i mundshëm i Angela Merkel dështon në zgjedhjet lokale

Pasardhësi i mundshëm i Angela Merkel dështon në zgjedhjet lokale

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës

Fabrizi: Raundet e ardhshme të dialogut Kosovë-Serbi, edhe më të vështira

Fabrizi: Raundet e ardhshme të dialogut Kosovë-Serbi, edhe më të vështira

Haki Abazi: Etem Arifi po e sfidon të gjithë sistemin shtetëror

Haki Abazi: Etem Arifi po e sfidon të gjithë sistemin shtetëror

Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë

Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë

Njeriu i Putinit kandidat për të parin e shërbimit inteligjent malazez

Njeriu i Putinit kandidat për të parin e shërbimit inteligjent malazez

Mustafa: Kryeministrin e udhëzon Kushtetuta, jo liderët e tri partive

Mustafa: Kryeministrin e udhëzon Kushtetuta, jo liderët e tri partive

​Viti i ri shkollor- kështu do të duken shkollat nga brend

​Viti i ri shkollor- kështu do të duken shkollat nga brend

Ismajli: Gjendja e sotme dëshmon për një rënie të madhe të infeksionit në Gjilan

Ismajli: Gjendja e sotme dëshmon për një rënie të madhe të infeksionit në Gjilan

Borrell: BE s’mund të konsiderohet forcë gjeopolitike nëse nuk e stabilizon Ballkanin

Borrell: BE s’mund të konsiderohet forcë gjeopolitike nëse nuk e stabilizon Ballkanin

Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima në 24 orët e fundit

Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima në 24 orët e fundit

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

Vetëvendosjes vazhdojnë t’i bashkohen bashkatdhetarët në SHBA

Vetëvendosjes vazhdojnë t’i bashkohen bashkatdhetarët në SHBA

KMDLNj: Përdorimi i forcës nga policët në shpërputhje të plotë me rrezikun

KMDLNj: Përdorimi i forcës nga policët në shpërputhje të plotë me rrezikun

7 vdekje dhe 71 raste të reja me COVID-19

7 vdekje dhe 71 raste të reja me COVID-19

​LVV: 100 ditët jolegjitime dhe të paligjshme e Qeverinë Hoti

​LVV: 100 ditët jolegjitime dhe të paligjshme e Qeverinë Hoti