Pas telefonëve është radha e laptopëve me ekrane që palosen

14.05.2019 10:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas telefonëve është radha e laptopëve me ekrane që palosen

Prodhuesi më i madh në botë i kompjuterëve vendosi për të hipur në trenin e ekraneve me palosje. Gjatë konferencës Lenovo Accelerate, kompania u dha pjesëmarrësve një pamje të parë të laptopit me ekran me palosje.

Pajisja pa emër është pjesë e linjë së laptopëve ThinkPad X1 dhe kompania thotë se është një zëvendësues i qartë i laptopëve të sotme jo thjeshtë një pajisje shtesë.

Laptopi ka ekran 13.3-inç me raport 4:3 kur është në modalitetin me ekran të plotë.

Kur paloset shndërrohet në një laptop me ekran 9.6-inç. Ashtu si Samsung Galaxy Fold vjen me ekran OLED përbërë prej polimeri. Ekrani është prodhuar nga LG Display.

Kjo pajisje ka tastierën në ekranin e dytë dhe është tastierë me prekje. Por gjithashtu mund të përdoret si tablet dhe ti bashkëngjitet një tastierë bluetooth.

Një tjetër element dizajni që LG duhej ta kishte të konsideratë është bateria. Nuk mund ta ndante në dy sepse laptopi do të ishte tepër i rëndë. Prototipi aktual ka vetëm një bateri në njërën prej anëve.

Me këtë laptop Lenovo vë theksin tek produktiviteti. Në fakt është një ThinkPad për bizneset me Windows. Fuqizohet nga procesor Intel edhe pse Lenovo nuk e ka specifikuar se cili do të jetë.

Pajisja ka qenë në punim prej mëse tre vitesh thotë Lenovo. Për tu siguruar për qëndrueshmërinë e tij Lenovo ka aplikuar disa testime ekstreme, sidomos tek boshti. Çmimi nuk dihet e as dita kur do të dalë në shitje. Por Lenovo i ka vendosur vetes objektivin e gjashtë mujorit të dytë të 2020-ës.

Komentet i bëri Lenovo pasi Galaxy Fold pësoi një problem serioz me ekranin që palosej duke dhe si rezultat Samsung e tërhoqi nga tregu pa një datë të dytë.

Megjithatë pajisjet me ekrane të palosen janë këtu për të qëndruar. Huawei gjithashtu ka përgatitur një telefon me ekran me palosje. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas telefonëve është radha e laptopëve me ekrane që palosen

Pas telefonëve është radha e laptopëve me ekrane që palosen

Samsung konfirmon rikthimin e Galaxy Fold

Samsung konfirmon rikthimin e Galaxy Fold

ATU blen kompaninë e pestë më të madhe në vend të internetit fiks Digicom

ATU blen kompaninë e pestë më të madhe në vend të internetit fiks Digicom

UEFA pritet ta përjashtojë Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve

UEFA pritet ta përjashtojë Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve

Kosova dhe Shqipëria zvogëlojnë roamingun nga qershori

Kosova dhe Shqipëria zvogëlojnë roamingun nga qershori

Reklamimi dixhital gjeneron mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në vit

Reklamimi dixhital gjeneron mbi 100 miliardë dollarë të ardhura në vit

Qendra e Shërbimeve të IT: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Maqedoni në edicionin e 7 të ICT Awards

Qendra e Shërbimeve të IT: Intervistë me Shërbimin Publik të Vitit në Maqedoni në edicionin e 7 të ICT Awards

Interneti, 59% e shqiptarëve e përdorin për Facebook e Instagram

Interneti, 59% e shqiptarëve e përdorin për Facebook e Instagram

Shkatërrohet grupi i cili vodhi 2.4 milionë dollarë në kriptomonedha përmes kartave SIM

Shkatërrohet grupi i cili vodhi 2.4 milionë dollarë në kriptomonedha përmes kartave SIM

iPhone e rinj do të ketë tre kamera të pasme dhe karikim të “kundërt”

iPhone e rinj do të ketë tre kamera të pasme dhe karikim të “kundërt”

Të Dielen Bitcoin u ngjit në 7,500 dollarë

Të Dielen Bitcoin u ngjit në 7,500 dollarë

iOS 13 sjell një lajm për keq për besnikët e Apple

iOS 13 sjell një lajm për keq për besnikët e Apple

Më 15 Qershor nis reduktimi i tarifave roaming Shqipëri-Kosovë

Më 15 Qershor nis reduktimi i tarifave roaming Shqipëri-Kosovë

Bitcoin pranë kufirit të 7,000 dollarëve

Bitcoin pranë kufirit të 7,000 dollarëve

WhatsApp do të ndalojë së funksionuari për këta përdorues

WhatsApp do të ndalojë së funksionuari për këta përdorues

Qendra Laboratorike ICTSlab organizon për fëmijët 7-14 vjeç ICT Summer Bootcamp

Qendra Laboratorike ICTSlab organizon për fëmijët 7-14 vjeç ICT Summer Bootcamp