Pas telasheve, PDK-ja në Skenderaj zgjedh Sami Lushtakun për kryetar dege

21.04.2019 18:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas telasheve, PDK-ja në Skenderaj zgjedh Sami Lushtakun për kryetar dege

Në një proces që s’ka shkuar pa telashe, që nga fillimi, ai ka thënë të ketë marrë besimin e mbi 90 për qind të anëtarësisë. E ka dhënë kumtin në profilin e tij në Facebook, e ka thënë se do të jetë kryetar i të gjithëve.

“Faleminderit delegatëve në Kuvendin e Degës për besimin me mbi 90% të votave, që edhe për një mandat të jem Kryetar i Degës së PDK-së në Skenderaj. Do të jem kryetar i të gjithëve!”, ka shkruar shkurt Lushtaku.

Më 16 prill, Lushtaku kishte shpallur kandidaturën për të mbajtur fronin e të parit në bastionin e PDK-së, e ku nuk udhëheqë me Komunën, meqë në zgjedhjet e kaluara lokale atje kishte garuar si i pavarur Bekim Hamëz Jashari, e PDK-ja nuk kishte vënë fare kandidat.

“Duke u bazuar në rregulloren për zgjedhjet e brendshme të Partisë Demokratike të Kosovës; Duke falënderuar të gjithë qytetarët për besimin dhe mbështetjen e vazhdueshme; Duke parë vullnetin e anëtarësisë së PDK-së në Skenderaj; Duke shprehur besimin për të vazhduar së punuari në shërbim të të gjithë qytetarëve pa dallim; sot, zyrtarisht, pranë komisionit kompetent, paraqita kandidaturën time për Kryetar të Degës së PDK-së në Skenderaj”, kishte shkruar Lushtaku më 16 prill.

Por dy ditë para kësaj, më 14 prill, Koha.net kishte raportuar për përleshje fizike në PDK-në e Skenderajt.

Përplasjet janë shënuar midis grupit të Sami Lushtakut dhe atij të Nuredin Lushtakut që e mbështet kryetarin e komunës, Bekim Jashari.

Sipas burimeve, përleshja fizike ka ndodhur gjatë një tubimi të organizuar me synimin për t’i zhvilluar zgjedhjet në seksionin e Klinës së Epërme. Pas saj, procesi zgjedhor është ndërprerë.

Në incidentin e Kuvendit të PDK-së, në Klinë të Epërme, ish-kryetari i Skënderajt, Sami Lushtaku ka qenë protagonist kryesor. KTV-ja kishte mësuar nga burimet e afërta me ngjarjen se Lushtaku, e kishte kërcënuar delegatin Murat Mecini për prishjen e Kuvendit.

Ai i ka thënë Mecinit se do ta “tërhiqte zvarrë”, sipas vetë denoncimit që ky i fundit e ka bërë në Stacionin Policor të Skënderajt.

I kontaktuar nga “Kohavisioni”, Mecini kishte thënë se nuk dëshiron të komentojë asgjë, dhe ka sugjeruar që të mos kontaktohet më. Ai është pjesë e krahut të Bekim Jasharit e Bekim Haxhiut, që është në konflikt të vazhdueshëm me krahun e Sami Lushtakut.

Për shkak të incidentit, Policia e Kosovës qe interesuar që ta intervistojë Lushtakun, dhe ia ka lënë ftesën në shtëpi, sepse nuk e ka gjetur aty.

Tensione në degën e PDK-së në Skenderaj ka pasur që prej kohës kur kjo parti vendosi të mos dalë me kandidat për kryetar komune, por e përkrahu kandidaturën e Bekim Jasharit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


E moshuara hidhet nga ndërtesa në Prishtinë, dërgohet për tretman në QKUK

E moshuara hidhet nga ndërtesa në Prishtinë, dërgohet për tretman në QKUK

Flasin ushtarët e UÇK-së: Edhe një jetë do të luftonim për Kosovë

Flasin ushtarët e UÇK-së: Edhe një jetë do të luftonim për Kosovë

Sunday Times: Kina kishte gjetur koronavirusin 7 vjet më parë

Sunday Times: Kina kishte gjetur koronavirusin 7 vjet më parë

Hoti: Masat e reja hynë në fuqi nga e hëna

Hoti: Masat e reja hynë në fuqi nga e hëna

Bilanc shqetësues! Virusi kthehet frikshëm në Ballkan

Bilanc shqetësues! Virusi kthehet frikshëm në Ballkan

Vdes inspektori i Komunës së Rahovecit nga koronavirusi

Vdes inspektori i Komunës së Rahovecit nga koronavirusi

Kurti: Zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje

Kurti: Zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje

Qeveria e Kosovës do të lejojë testimet për COVID-19 edhe jashtë Prishtinës

Qeveria e Kosovës do të lejojë testimet për COVID-19 edhe jashtë Prishtinës

Shkencëtarët: COVID-19 transmetohet përmes ajrit, OBSH duhet të ndryshojë rekomandimet

Shkencëtarët: COVID-19 transmetohet përmes ajrit, OBSH duhet të ndryshojë rekomandimet

Zbulohet vrima e zezë 8 mijë herë më e madhe se ajo që njohim

Zbulohet vrima e zezë 8 mijë herë më e madhe se ajo që njohim

Reagon Shoqata e Gastronomëve pasi Qeveria Hoti paralajmëroi masat e reja

Reagon Shoqata e Gastronomëve pasi Qeveria Hoti paralajmëroi masat e reja

Ish-kryespiuni britanik: Koronavirusi, rezultat i eksperimenteve

Ish-kryespiuni britanik: Koronavirusi, rezultat i eksperimenteve

Sindikata e Infermierëve mirëpret masat shtesë të qeverisë së Kosovës kundër Covid-19

Sindikata e Infermierëve mirëpret masat shtesë të qeverisë së Kosovës kundër Covid-19

​Netanyahu: Izraeli në gjendje të jashtëzakonshme për shkak të COVID-19

​Netanyahu: Izraeli në gjendje të jashtëzakonshme për shkak të COVID-19

​Nagavci akuzon Qeverinë Hoti për dështim të menaxhimit me pandeminë COVID-19

​Nagavci akuzon Qeverinë Hoti për dështim të menaxhimit me pandeminë COVID-19

​PRAK: Menaxhimi i COVID-19, drejt humbjes së kontrollit

​PRAK: Menaxhimi i COVID-19, drejt humbjes së kontrollit