Pas shkrirjes së Ministrisë së Punës, Kurtit i kërkohet të trajtojë me prioritet politikat sociale

12.02.2020 08:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas shkrirjes së Ministrisë së Punës, Kurtit i kërkohet të trajtojë me prioritet politikat sociale

Instituti për Zhvillimin e Politikave Sociale me anë të një letre të hapur i ka kërkuar kryeministrit Albin Kurti që politikat sociale dhe mirëqenien e familjes t’i trajtojë me prioritet.

Në këtë letër të hapur, të publikuar të martën, ky institut ka ngritur shqetësime për mosekzistimin e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, si një ministri e vetme, në strukturën e re qeverisëse. Sipas tyre, ende nuk është e qartë se ku do të bartet departamenti përkatës, i cili merret me politikat sociale dhe familjen, shkruan sot “Koha Ditore”.

Sipas ristrukturimit të ministrive në Qeverinë e re, në Ministrinë e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike, e cila do të udhëhiqet nga Rozeta Hajdari, do të fuzionohen Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, ajo e Zhvillimit Ekonomik, Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, si dhe dikasteri i Ndërmarrësisë i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë.

Gazeta ka kërkuar përgjigje lidhur me planin për funksionimin e këtyre dikastereve në një të vetme, nga Zyra për medie e Qeverisë dhe nga zyrtarë të kabinetit të kryeministrit Albin Kurti, por ata që nga e hëna nuk kanë kthyer përgjigje.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Gjykata në Hagë ende pa vendim për lirimin e përkohshëm të të paraburgosurve

Gjykata në Hagë ende pa vendim për lirimin e përkohshëm të të paraburgosurve

Vdes i prekuri me koronavirus nga veriu i Mitrovicës

Vdes i prekuri me koronavirus nga veriu i Mitrovicës

Presidenti i pamëshirshëm urdhëron vrasjen e atyre që nuk i binden masave për koronavirusin

Presidenti i pamëshirshëm urdhëron vrasjen e atyre që nuk i binden masave për koronavirusin

COVID-19 i merr jetën zyrtarit të parë në qeverinë serbe

COVID-19 i merr jetën zyrtarit të parë në qeverinë serbe

Zeka: Qeverinë do ta bëjnë LDK, AAK e Nisma – kryeministër Avdullah Hoti

Zeka: Qeverinë do ta bëjnë LDK, AAK e Nisma – kryeministër Avdullah Hoti

Thaçi paralajmëron fundin e karrierës politike, tregon se mund t’ia nisë një pune tjetër

Thaçi paralajmëron fundin e karrierës politike, tregon se mund t’ia nisë një pune tjetër

Thaçi mesazh të ashpër BE’së: S’e takoj Lajcakun nëse vjen me qëndrim mosnjohës ndaj Kosovës

Thaçi mesazh të ashpër BE’së: S’e takoj Lajcakun nëse vjen me qëndrim mosnjohës ndaj Kosovës

Ambasadori italian mirëpret heqjen e taksës: Dialogu duhet të fillojë sa më shpejt

Ambasadori italian mirëpret heqjen e taksës: Dialogu duhet të fillojë sa më shpejt

90 vjeçarja vdes pasi refuzon ventiluesin: Kam pasur një jetë të mirë, jepja këtë më të rinjve

90 vjeçarja vdes pasi refuzon ventiluesin: Kam pasur një jetë të mirë, jepja këtë më të rinjve

Hasani: Thaçi duhet t’i shkruajë VV’së për qeverinë e re

Hasani: Thaçi duhet t’i shkruajë VV’së për qeverinë e re

Haziri: Heqja e taksës u bë pa u koordinuar me Amerikën, veprimi i sotëm do të ketë prapë pasoja

Haziri: Heqja e taksës u bë pa u koordinuar me Amerikën, veprimi i sotëm do të ketë prapë pasoja

Rama falënderon Vuçiqin për lejimin e kalimit të kamionëve nga Kosova drejt Serbisë, së bashku do të fitojmë luftë

Rama falënderon Vuçiqin për lejimin e kalimit të kamionëve nga Kosova drejt Serbisë, së bashku do të fitojmë luftë

LAJMI I FUNDIT: 13 raste të reja me koronavirus

LAJMI I FUNDIT: 13 raste të reja me koronavirus

Pacientja me koronavirus në QKUK në gjendje të rëndë, mjekët s’e dinë se si është infektuar

Pacientja me koronavirus në QKUK në gjendje të rëndë, mjekët s’e dinë se si është infektuar

Haradinaj: Njerëzit rreth Kurtit po e ndërtojnë një Maduro nga ai

Haradinaj: Njerëzit rreth Kurtit po e ndërtojnë një Maduro nga ai

Hoxhaj: Reciprociteti gjysmak dhe fiktiv i bën dëm Kosovës dhe Serbinë e bën të duket viktimë

Hoxhaj: Reciprociteti gjysmak dhe fiktiv i bën dëm Kosovës dhe Serbinë e bën të duket viktimë