Pas rikthimit në “normalitetin e ri” Evropa është në një fazë të re të rihapjes – por si do të duket kontinenti?

05.05.2020 00:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas rikthimit në “normalitetin e ri” Evropa është në një fazë të re të rihapjes – por si do të duket kontinenti?

Miliona njerëz në të gjithë Evropën po i ktheheshin jetës normale hënën, ndërsa shumë vende në të gjithë kontinentin filluan të rihapen pas disa javësh ose muajve të mbylljeve të lidhura me coronavirusin. Por jo të gjithë janë të kënaqur me atë se si duket “normalja e re”.

Në këtë drejtim, siç shkruan në një shkrim të CNN, përcjell Telegrafi, bizneset italiane po pyesin se si do të mbijetojnë pasi kufizimet janë lehtësuar, por jo plotësisht.

Ndërkohë, nxënësit po kthehen në shkolla duke respektuar distancën shoqërore në Gjermani, ku dyqanet e reja të rihapura të berberit po përballen me kërkesa të mëdha.

E belgët mund të përdorin edhe një herë transportin publik, por maskat e fytyrës janë të detyrueshme, ndërsa dyqanet e vogla po rihapen në Greqi dhe Portugali.

“Faza 2” e planit të Italisë për të lehtësuar kufizimet filloi të hënën, me më shumë se 4 milionë njerëz që pritej të ktheheshin në punë, disa shërbime të transportit publik u rivendosën dhe shumë biznese janë gati të rihapen, njoftoi në Facebook kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte. “Si kurrë më parë, e ardhmja e vendit do të jetë në duart tona”.

Megjithëse industri të tilla si tekstili dhe prodhimi po fillojnë përsëri, shumë dyqane jo thelbësore mbeten të mbyllura.

Ndërsa baret dhe restorantet lejoheshin të rihapeshin nga e hëna, ata mund të ofrojnë vetëm “marrje të kafesë dhe ikje”.

Franco, pronari i bar-kafe Il Bello Cafe në Romë, tha se lehtësimi i pjesshëm i kufizimeve nuk do të ishte i mjaftueshëm për shumë ndërmarrje.

“Unë sapo e rihapa sot, por as nuk ia vlen. Ka shumë pak punë për ne, pak njerëz po hyjnë, por gjithashtu një bar nuk ka të bëjë vetëm me blerjen e një kafeje, ose kapuçino, është për një bisedë. Është shoqërore”, ka thënë Franco, i cili nuk pranoi të jepte mbiemrin. “Qeveria bën atë që duhet të bëjnë për pandeminë, por puna jonë është diçka tjetër – nuk shkon me këto masa”.

Ai tha se ai ende ishte duke paguar qira, energji elektrike dhe gaz, por vetëm duke bërë punë 30% të asaj që bënte para mbylljes.

“Stafi im është i shqetësuar, po kështu jam unë”.

Qeveria italiane tha se për të rihapur plotësisht dyqanet, baret dhe restorantet duhet të ngadalësojë shkallën e riprodhimit të coronavirusit në 0.5, domethënë që çdo italian i infektuar infekton më pak se një person tjetër (një vlerë “R0” prej 1, për shembull, do të thotë se çdo person i infektuar po infekton një person tjetër).

Ndërsa për të rihapur teatrot, konventat dhe stadiumet, Italia dëshiron që numri të jetë sa më i afërt me 0. Aktualisht shifra është rreth 0.6-0.7 në shkallë vendi.

Pronarët e restoranteve, bareve dhe dyqaneve në të gjithë Italinë ishin javën e kaluar duke “dorëzuar çelësat e tyre” te kryetarët e bashkive lokale në protestë për rihapjen e ngadaltë, dhe Conte kërkoi falje të premten për një vonesë në pagesat e ndihmës financiare për bizneset e prekura nga pandemia.

Në këtë drejtim, një letër e përbashkët nga 13 nga 20 rajonet italiane të mërkurën e kaluar i kërkoi qeverisë “të garantojë mundësinë e rihapjes së aktiviteteve për të gjithë ata që respektojnë masat e parashikuara” me dekretin e bllokimit. “Është e qartë se shëndeti është objektivi i parë thelbësor, por nuk mund të jetë i vetmi”, shtoi letra.

Por siç shkruan CNN, përcjell Telegrafi, zhgënjime kishte edhe në vendet e tjera.

Floktarët gjermanë u hapën të hënën pas mbylljes me javë, por klientët nuk janë në gjendje të futen – ata tani kanë nevojë për një termin dhe në Berlin duhet të plotësojnë një pyetësor.

Një sallon në Hamburg tha se ishte “tejmbushur” nga klientët, ndërsa Udo Walz, një floktar i yjeve në Berlin, tha për CNN që sallonet e tij u prenotuan për tre javët e ardhshme.

Sallonet duhet të respektojnë rregullat e distancës sociale, kështu që Walz tha se çdo e dyta karrige duhet të mbetet bosh, e cila funksionon për të pasi ai ka sallone të mëdha.

Ndërsa Walz-it nuk i është dashur të pushojë nga puna asnjë prej 86 punonjësve të tij, ai pranoi se ata kanë humbur financiarisht.

“Paga e tyre u ul pak, por ne kemi një ekip të shkëlqyeshëm”.

Edhe vendet e tjera evropiane janë duke larguar gradualisht kufizimet.

Spanja lejoi njerëzit jashtë për ushtrime solo këtë fundjavë për herë të parë në shtatë javë.

Portugalia hapi dyqanet e vogla të hënën dhe njerëzit në Belgjikë mund të udhëtojnë me transport publik por duhet të veshin maska, raporton AFP.

Trafiku u rrit në rrugët greke të hënën ndërsa dyqanet e vogla përfshirë sallonet e flokëve, dyqanet e luleve dhe libraritë u rihapën dhe linjat e formuara jashtë shitësve të pajisjeve elektrike, raportoi Reuters.

Greqia, e cila është vlerësuar për përgjigjen e saj ndaj coronavirusit, po planifikon të mirëpresë përsëri turistët këtë verë.

Ndërkohë, Mbretëria e Bashkuar nuk ka relaksuar ende kufizimet por gjithashtu po bën plane për t’u rikthyer në punë.

Një plan i qeverisë po shikon fillimet, duke maksimizuar punën nga shtëpia dhe masat higjienike.

Ministri i transportit në Mbretërinë e Bashkuar, Grant Shapps tha që më shumë transport publik do të jetë në dispozicion së shpejti, megjithëse ai sugjeroi që njerëzit do të inkurajoheshin të ecnin ose të përdornin biçikletat për në punë.

Sugjerimi u prit me shqetësim nga tre sindikatat kryesore të Britanisë, të cilët thanë në një letër drejtuar Kryeministrit të hënën se tani nuk ishte koha për të vënë në dispozicion më shumë trena sepse nuk kishte asnjë marrëveshje se si të mbrohen punëtorët dhe pasagjerët.

Ndërsa Evropa rihapet, pyetja e madhe është se si do të duket kontinenti dikur i gjallë ndërsa kalojmë në një të ardhme tjetër, që prisnim së fundmi të gjithë. Me siguri ka ndryshuar përgjithmonë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”