Pas njoftimit për kufizimin e kohëzgjatjes së vizave për studentë kosovarë, SHBA del me sqarim shtesë

24.09.2020 22:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas njoftimit për kufizimin e kohëzgjatjes së vizave për studentë kosovarë, SHBA del me sqarim shtesë

Këshilltari politik në Këshillin Amerikan për Emigracion, Aaron Reichlin-Melnick, ka folur rreth vizave të studentëve në SHBA.

Ai me anë të një postimi në rrjetin social Twitter ka shkruar se studentët nga disa shtete të botës do ta kenë të limituar vetëm deri në dy vjet marrjen e vizave për në SHBA.

Lexo Edhe:
Zafir Berisha tregon publikisht passwordin e Facebook’ut e tij
“Në propozimin e ri të Departamentit të Sigurisë së Brendshme, nëse keni lindur apo jeni qytetar i njërit prej këtyre vendeve në këtë hartë, nuk do të mund të merrni vizë katër vjeçare në SHBA, ndërsa viza e studentëve limitohet maksimumi deri në dy vjet”.

Pas këtij postimi ka reaguar deputetja Mimoza Kusari-Lila, e cila ka thënë se është lëshuar njoftimi nga Departamenti Amerikan për Siguri Kombëtare se është vendosur kufizim i kohës për të cilën mund të aplikojnë studentët nga Kosova për vizë Amerikane.

“Kosova është në mesin e shteteve nga Afrika dhe Azia e cila është vlerësuar se shtetasit e saj e tejkalojnë kohën e qëndrimit të tyre përtej afatit të vizës valide në SHBA. Andaj Administrata e Presidentit Trump që nga viti i kaluar ka filluar përgatitjen e një kufizimi më të ashpër për këto shtete”.

“Njoftimi zyrtar u publikua sot, ndërsa duket se ka qenë i përgatitur para 4 Shtatorit, por ja që delegacioni i Kosovës në SHBA “nuk ka pasë mundësi” ta adresojë si duhet se ishin duke e nënshkru Ujmanin dhe mini Schengenin”.

“Por nuk lidhje, janë mësuar Kosovarët me apliku dhe ri-apliku për viza, me rëndësi fotot e mira i kemi. Normalizim se jo mahi!”, ka shkruar Kusari-Lila në rrjetin social Facebook.

Jo liberalizim siç u tha, por sot u lëshua njoftimi nga Departamenti Amerikan për Siguri kombtare se është vendosur…Posted by Mimoza Kusari on Thursday, 24 September 2020

Reichlin-Melnick më vonë është sqaruar në një cicërimë tjetër duke thënë se ” Kjo është një nga ato cicërimat që u bë virale papritur, dhe natyrisht pasi e postova e kuptova që aksidentalisht e bëra atë të tingëllojë shumë më keq duke mos cekur mundësinë e zgjatjes së statusit, i cili do të ishte i lejuar edhe pas dy vjetësh. Nuk duhet të kisha thënë ndalim”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

Mustafa sfidon Osmanin: Provoje pa LDK sa vota do të marrësh

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

​Mustafa: Jemi të gatshëm për zgjedhje pavarësisht rezultatit të sondazheve

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Nesër protestohet kundër përgjysmimit të dënimit ndaj kriminelit serb Darko Tasiq

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

Haki Abazi ‘zi e terr’ kundër PDK e LDK: Po bëhen gati për mega-hajninë e dimrit

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

​Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton dot arrestimit

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Kryeziu: Rritja e Vetëvendosjes është produkt i besimit qytetar

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

Murati del me sqarim: Etem Arifi s’ka marrë pjesë në votimin e Qeverisë Kurti

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

​6 punëtorë me koronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë Kosovë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Lajçak: Dialogu është në binarë, por nuk është autostradë e shpejtë

Opozita kundër gjendjes së krizës, akuzon për manipulim politik

Opozita kundër gjendjes së krizës, akuzon për manipulim politik

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

Tahiri: Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për ta luftuar antigjipsizmin

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

​Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfëra në Kosovë dhe reformat e MPMS-së

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19

14 viktima dhe 555 raste të reja me COVID-19

Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend

Haradinaj i gëzohet vendimit të PDK’së për Ligjin e Rimëkëmbjes, fton të votohet në Kuvend

Përfundon seanca, Kryetarja e Gjykatës tregon kur merret vendimi

Përfundon seanca, Kryetarja e Gjykatës tregon kur merret vendimi