Pas nivelit më të ulët në 12 vitet e fundit, sërish rritet euro kundruall lekut

15.08.2019 16:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas nivelit më të ulët në 12 vitet e fundit, sërish rritet euro kundruall lekut

Monedha e përbashkët eruopiane u rrit edhe gjatë ditës së sotme përkundrejt lekut. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro është këmbyer sot me 121.11 lekë, me një rritje të lehtë në raport me monedhën vendase.

Ndonëse si pasojë e flukseve sezonale, euro në fillim të këtij muaji shënoi nivelin më të ulët rekord në 12 vitet e fundit, ekspertët e këmbimit valutor argumentojnë se aktualisht çmimi i këmbimit po reflekton lëvizjet në tregun e lirë.

Aktoret kryesorë në tregun valutor thanë për Monitor se kanë pasur volume të transaksioneve dhe se përveç prurjeve në valutë njëkohësisht është rritur edhe qarkullimi i lekut në ekonomi. Një prej faktorëve lidhet me sezonin e pushimeve verore ku pjesa më e madhe e individëve planifikojnë pushimet. Në të njëjtën kohë ka pasur kërkesë në rritje për të këmbyer lekun në valutë nga të gjithë ata individë që kanë planifikuar pushimet jashtë. Sipas ekspertëve këto janë lëvizje normale në tregun e këmbimit valutor.

Edhe monedhat e tjera kanë rikuperuar ndaj lekut vendas. Sipas Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan është këmbyer me 108.52 lekë. Edhe paundi britanik fitoi pikë ndaj lekut duke u këmbyer me 131.23, apo rreth 0.5 pikë më shumë se një ditë më parë/Monitor.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas nivelit më të ulët në 12 vitet e fundit, sërish rritet euro kundruall lekut

Pas nivelit më të ulët në 12 vitet e fundit, sërish rritet euro kundruall lekut

Policia mbyll disa klube nate dhe konfiskon armë e vetura të dyshimta në Klinë

Policia mbyll disa klube nate dhe konfiskon armë e vetura të dyshimta në Klinë

Aeroporti: Fluturimet e planifikuara do të realizohen në kohë

Aeroporti: Fluturimet e planifikuara do të realizohen në kohë

Gashi kërkon nga Komuna e Prishtinës hapësirë për ndërtimin e shtatores së Vokrrit dhe statujës së Kelmendit

Gashi kërkon nga Komuna e Prishtinës hapësirë për ndërtimin e shtatores së Vokrrit dhe statujës së Kelmendit

Thaçi: Falënderojmë Italinë për mbështetjen e vazhdueshme që i ka dhënë Kosovës

Thaçi: Falënderojmë Italinë për mbështetjen e vazhdueshme që i ka dhënë Kosovës

Dënohet me tre vjet burgim pasi vodhi 149 përforcues të autostradës

Dënohet me tre vjet burgim pasi vodhi 149 përforcues të autostradës

Veseli nga Letnica me mesazhe bashkimi për shqiptarët

Veseli nga Letnica me mesazhe bashkimi për shqiptarët

Burg shtëpiak për istogasin, e dhunoi tri ditë rresht një femër dhe më pas e trafikoi

Burg shtëpiak për istogasin, e dhunoi tri ditë rresht një femër dhe më pas e trafikoi

Ministri Yagcilar priti në takim lamtumirës Ambasadorin O’Connell

Ministri Yagcilar priti në takim lamtumirës Ambasadorin O’Connell

Kallëzim penal ndaj 22 policëve për deportimin e shtetasve turq

Kallëzim penal ndaj 22 policëve për deportimin e shtetasve turq

Haradinaj: Nuk jam servil me ndërkombëtarët

Haradinaj: Nuk jam servil me ndërkombëtarët

Tragjike: 3-vjeçari kosovar vdes duke shkuar në çerdhe në Gjermani

Tragjike: 3-vjeçari kosovar vdes duke shkuar në çerdhe në Gjermani

Daçiq del kundër QUINT-it, thotë se me fushatën kundër Kosovës e ka habitur edhe Putinin

Daçiq del kundër QUINT-it, thotë se me fushatën kundër Kosovës e ka habitur edhe Putinin

Serwer pas deklaratës së QUINT-it: S’ka ndonjë urgjencë për dialogun me Serbinë

Serwer pas deklaratës së QUINT-it: S’ka ndonjë urgjencë për dialogun me Serbinë

Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Ismajli: Reshjet dhe erërat e fuqishme gjatë ditës së djeshme me dëme materiale, por jashtë rrezikut për jetën e qytetarëve

Ismajli: Reshjet dhe erërat e fuqishme gjatë ditës së djeshme me dëme materiale, por jashtë rrezikut për jetën e qytetarëve