Pas largimit të Britanisë së Madhe, si do ta plotësoj Bashkimi Evropian boshllëkun që ka lënë në buxhet?

25.02.2020 10:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas largimit të Britanisë së Madhe, si do ta plotësoj Bashkimi Evropian boshllëkun që ka lënë në buxhet?

Takimi i parë i nivelit të lartë të Bashkimit Evropian që nga BREXIT-i rrezikon të përfundojë në kaos, me gjithë mosmarrëveshjet e vendeve anëtare, për mënyrën se si do të mbushet boshllëku i mprehtë buxhetor i shkaktuar nga humbja e kontributeve britanike.

Buxheti triliona eurosh është një gur themeli i politikës së BE-së që lejon fermerët të konkurrojnë kundër importeve nga ekonomitë në zhvillim, ndihmon shtetet më të varfra të integrohen me ato të pasura dhe të mbështesin projekte që nxisin bashkëpunimin. Por ai është gjithashtu shkaku për tensionet që vazhdojnë në bllok dhe tre vite pas negociatave të tejzgjatura të BREXIT-it, përcjell Telegrafi.

“Ka një rrugë përpara për të gjetur një marrëveshje gjatë këtij samiti. Kjo rrugë mund të zgjasë disa ditë e disa netë, por unë jam gati”, tha presidenti francez Emmanuel Macron, duke shtuar se ai do të shpenzonte sado kohë të duhej për të dalë me një marrëveshje ambicioze.

Rezultati i betejës do të sinjalizojë nëse Evropa është e gatshme të shpenzojë më kolektivisht për të çuar më tej qëllimet e saj, nëse dëshiron të përparojë me inovacionin në industritë tradicionale dhe nëse është e gatshme të ushtrojë forcën e saj financiare, për të detyruar vendet anëtare si Hungaria dhe Polonia të respektojnë sundimin e ligjit.

Largimi i Britanisë së Madhe nga BE-ja lë një boshllëk prej të paktën 60 miliardë euro në buxhetin që duhet të mbushet ose duke shkurtuar shpenzimet ose duke i bërë të tjerët të paguajnë më shumë. Por përparësitë e ndryshimit të kufijve të BE-së, gjithashtu kërkojnë më shumë para për çështje si kriza klimaterike dhe emigracioni. Në thelb, BE-ja tashmë është e ndarë në dy kampe: ata që duan të shpenzojnë më shumë dhe ata që deri diku ngecin me shlyerjen e faturës.

Holanda, Austria, Danimarka dhe Suedia kanë argumentuar për mbajtjen e tavanit të shpenzimeve në 1 për qind të të ardhurave kombëtare bruto të BE-së dhe për një sistem të përhershëm të zbritjeve për të kufizuar kontributet e tyre. Ata duan të përqendrohen në përparësitë e reja dhe të frenojnë shpenzimet në zonat tradicionale, ndaj kanë bërë thirrje për kushte më të ashpra për respektimin e sundimit të ligjit.

Në anën tjetër qëndrojnë rreth 16 vende jugore dhe lindore që e shohin fondin rajonal si një mjet kryesor për t’i ndihmuar ata të arrijnë fqinjët më të pasur të perëndimit. Ata duan një tavan shpenzimesh më afër 1.1 për qind të propozuar nga Komisioni Evropian. Parlamenti Evropian ka bërë thirrje për një tavan rreth 1.3 për qind dhe ka kërcënuar se do të prishë ndonjë marrëveshje nëse kjo nuk arrihet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Bota pas koronavirusit

Bota pas koronavirusit

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti flet për “të fortët e LDK-së” dhe “nënshtrimin e tyre ndaj agjendës së presidentit”

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Kurti: Po e fillojmë zbatimin gradual të reciprocitetit si zëvendësim për tarifën

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Haradinaj: Qeveria Kurti u shkarkua, nuk dha dorëheqje – ka hapësirë për formimin e qeverisë së re

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Koronavirusi/ Shumë shpejt do të arrihet shifra e 1 milion të…

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Kurti i hakmerret Kelmendit: I shkarkon vajzën nga pozita e këshilltares në Ambasadë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

Hiqet taksa 100 për qind, fillon reciprociteti me Serbinë

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

AKK i reagon mullisëve: Ndalimi i organizuar i prodhimit është shkelje e ligjit

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Syla: I papranueshëm anashkalimi i luftëtarëve të papunë nga pakoja qeveritare, propozoj 100 euro në muaj shtesë

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit

Reshitaj u bën thirrje ordinancave private që materialet shëndetësore t’i dhurojnë për QKMF-të në luftën kundër koronavirusit