Pas iPad Apple rifreskon kompjuterët iMac

19.03.2019 18:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas iPad Apple rifreskon kompjuterët iMac

Kjo javë po shndërrohet në mjaft intensive për Apple. Ditën e djeshme kompania prezantoi dy iPad të rinj ndërsa sot tha se edhe iMac do të rifreskohet.

Modeli 21.5-inç vjen me gjeneratën e tetë të procesorëve me gjashtë bërthama Intel Core i5 plus një kartë grafike 4GB AMD Radeon Pro Vega 20. Modeli më i shtrenjtë do të ketë procesorë me gjashtë bërthama Core i7.

Modeli bazë fillon me një procesor dy bërthamësh të gjeneratës së shtatë Core i5 dhe shkon deri në gjeneratën e tetë me katër bërthama.

Ndërsa modeli 27-inç do të ofrohet minimalisht me procesor Core i5 me gjashtë bërthama. Opsionale janë çipet Core i7 të gjeneratës së tetë dhe një i gjeneratës së nëntë me tetë bërthama Core i9. Modeli 27-inç gjithashtu vjen me kartën grafike 8GB Radeon Pro Vega 48 me një performancë prej 7.3 teraflops.

Pjesa tjetër e kompjuterëve nuk ka ndryshuar nga gjenerata e kaluar e iMac. Dizajni është i njëjti që nga portat tek ekrani Retina 4K në 21.5-inç dhe 5K në 27-inç.

Çmimet gjithashtu ngelen të njëjtë me modelin bazë 1,099 dollarë të 21.5-inç iMac i cili nuk ka ndryshuar. Ndërsa modelet e reja 21.5-inç fillojnë nga 1,499 dollarë ndërsa 27-inç nga 1,799 dollarë. Modeli më i shtrenjtë 27-inç kushton 2,299 dollarë. iMac e rinj mund të porositen nga ky moment. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pas iPad Apple rifreskon kompjuterët iMac

Pas iPad Apple rifreskon kompjuterët iMac

Vizaton profile identike fytyrash, me të dy duart në të njëjtën kohë – në tabelën prapa krahëve (Video)

Vizaton profile identike fytyrash, me të dy duart në të njëjtën kohë – në tabelën prapa krahëve (Video)

Firefox 66 bllokon videot të luhen automatikisht me zë

Firefox 66 bllokon videot të luhen automatikisht me zë

Mikpritja e përditshme që një qen i madh ia bën pronarit (Video)

Mikpritja e përditshme që një qen i madh ia bën pronarit (Video)

Vazhdojnë paqartësitë rreth Brexit-it

Vazhdojnë paqartësitë rreth Brexit-it

Rita Ora mbjell pemë në Indonezi, ia dedikon gjyshërve

Rita Ora mbjell pemë në Indonezi, ia dedikon gjyshërve

Xiaomi fitim rekord, sytë drejt ekspansionit global

Xiaomi fitim rekord, sytë drejt ekspansionit global

Paratë e fëmijëve po i shpenzonte me tri gra të tjera, bashkëshortja i hakmerret keq burrit (Video)

Paratë e fëmijëve po i shpenzonte me tri gra të tjera, bashkëshortja i hakmerret keq burrit (Video)

Gjemania për herë të parë hap tenderin për frekuencat 5G

Gjemania për herë të parë hap tenderin për frekuencat 5G

iPad Mini i ri ka të njëjtën çmim por procesor dhe ekran më të mirë

iPad Mini i ri ka të njëjtën çmim por procesor dhe ekran më të mirë

Robotët kanë filluar të parkojnë makinat në aeroportet Franceze

Robotët kanë filluar të parkojnë makinat në aeroportet Franceze

Kush janë rrjetet sociale që përdoren më të shumti nga njerëzit e famshëm

Kush janë rrjetet sociale që përdoren më të shumti nga njerëzit e famshëm

Njihuni me dy telefonët e ZTE me kamera të pazakonta

Njihuni me dy telefonët e ZTE me kamera të pazakonta

SHBA kërkon të ndërtojë superkompjuterin më të fuqishëm në botë

SHBA kërkon të ndërtojë superkompjuterin më të fuqishëm në botë

MySpace humbet 50 milion këngë ngarkuar gjatë viteve 2005-2013

MySpace humbet 50 milion këngë ngarkuar gjatë viteve 2005-2013

Kinezi pagoi 1.2 milion euro për një pëllumb, tri herë më shumë se rekordi i paguar për këtë shpezë garuese (Foto)

Kinezi pagoi 1.2 milion euro për një pëllumb, tri herë më shumë se rekordi i paguar për këtë shpezë garuese (Foto)