Pas gjashtë vitesh pritje Apple sjell modelet e reja Mac Pro dhe kushtojnë një pasuri

04.06.2019 12:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas gjashtë vitesh pritje Apple sjell modelet e reja Mac Pro dhe kushtojnë një pasuri

Apple ka vendosur ti japë fund pritjes 6 vjeçare duke prezantuar një kompjuter të ri Mac Pro me çmim fillestar prej 5,999 dollarësh. Kompjuteri del në shitje në Vjeshtë dhe vjen me procesorë me 28 bërthama Intel Xeon, deri në 1.5TB RAM dhe tetë kanale PCI së bashku me konfigurim modular.

Mac Pro gjithashtu mund të vijë me Modulin MPX, një sistem grafik i përshtatur i cili ka në përbërje një çift kartash AMD Radeon Pro Vega II.

Makineria ka qenë në punim që prej Prillit 2017 kur Apple tha se do të rimendonte plotësisht Mac Pro. Kompania shpreson që me produktin e ri të tërheqë kreativët dhe zhvilluesit të cilët kanë blerë versionin e fundit të Mac Pro lançuar në Dhjetor 2013.

Krahas tij Apple gjithashtu prezantoi një ekran të ri Pro Display XDR i cili kushton 4,999 dollarë. Ai ka një panel 32-inç 6K HDR LCD dhe është dizajnuar për video editorët profesionistë të cilët përdorin monitorë profesionalë.

Ky ekran ofron deri në 1,600 nits shkëlqim dhe është i kalibruar për gamën P3 të ngjyrave dhe teknologjinë 10-bit. Së bashku kompjuteri dhe monitori kushtojnë plot 12,000 dollarë.

Me atë çmim mund të blini një makinë të përdorur dhe të mirë si 2010 Audi S5 Coupe, 2009 Volvo XC90 apo edhe një 2009 BMW 135i Coupe. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve