Pas bisedës me Merkelin, Vuçiq i gatshëm të dialogojë me Kosovën për barrierat jo-tarifore

18.03.2020 18:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas bisedës me Merkelin, Vuçiq i gatshëm të dialogojë me Kosovën për barrierat jo-tarifore

Kreu i shtetit serb, Aleksander Vucic, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, kanë diskutuar sot rreth çështjes së dialogut Kosovë-Serbi dhe gjithashtu për situatën e krijuar nga pandemia COVID-19.

Në një deklaratë të përbashkët për media të publikuar ne faqen zyrtare të Qeverisë Gjermane, thuhet se presidenti serb, Vucic, është zotuar se do të punojë për krijimin e një situate të favorshme për rinisjen sa më të shpejtë të bisedimeve Kosovë-Serbi.

Edhe Merkel dhe Vuçiq janë pajtuar se duhet një rinisje sa më e shpejtë e dialogut për normalizim të raporteve Prishtinë-Beograd.

Siç potencon deklarata, Vuçiq ka pranuar që të futet në një dialog të nëdrmjetësuar nga Bashkimi Evropian rreth tregtisë dhe barrierave jo-tarifore mes Kosovës dhe Serbisë.

Një gjë e tillë është mirëpritur nga kancelarja gjermane, Angela Merkel. Biseda e sotme Vuçiq-Merkel është mundësuar përmes një video-konference, meqë udhëtimi i Vuçiq drejt Berlinit ishte anuluar si pasojë e situatës së krijuar nga COVID-19.

Eleminimi i barrierave jo tarifore, ka qenë edhe një prej kërkesave të Albin Kurtit, si kundërpeshë për largimin e taksës 100 %.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia zbaton urdhrat, qeveria e kënaqur me respektimin e kufizimit të lëvizjes

Policia zbaton urdhrat, qeveria e kënaqur me respektimin e kufizimit të lëvizjes

Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik

Heqja e taksës, veç sot nga Serbia kanë hyrë 20 maune me mallra në Kosovë

Heqja e taksës, veç sot nga Serbia kanë hyrë 20 maune me mallra në Kosovë

Fondacioni “Labinot Tahiri” dhuron 200 pako ushqimore për familjet në nevojë në Mitrovicë

Fondacioni “Labinot Tahiri” dhuron 200 pako ushqimore për familjet në nevojë në Mitrovicë

Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet

Rotary Club Gjilani i dorëzon Komunës donacion me libra e mjete shkollore

Rotary Club Gjilani i dorëzon Komunës donacion me libra e mjete shkollore

Çfarë ndikimi mund të ketë pandemia e coronavirusit në ndryshimet klimatike?

Çfarë ndikimi mund të ketë pandemia e coronavirusit në ndryshimet klimatike?