Pas betejës me të ftohtit dhe ngujimit në Antarktik, alpinistët shqiptarë arrijnë në Tiranë

31.12.2018 12:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas betejës me të ftohtit dhe ngujimit në Antarktik, alpinistët shqiptarë arrijnë në Tiranë

Mrika Nikqi, alpinistja 17-vjeçare si dhe babai i saj, Arianiti tashmë kanë arritur në tokën shqiptare.

Pas një sage të gjatë dhe luftës së madhe me të ftohtin që mbretëronte në Antarktik, dyshja ka arritur në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë.

Sportistët janë pritur në aeroportin e “Nënë Terezë” prej familjarëve dhe miqve që kishin dal të prisnin.

Alpinistët pritet që gjatë ditës të arrijnë edhe në vendlindjen e tyre në Pejë, ku do të priten prej shumë dashamirësve të këtij sporti.

Theksojmë se Mrika së bashku me babanë e saj Arianitin kanë qenë për 21 ditë pjesë e kontinentit të akullt në temperatura -40 C, ku 11 ditë kanë qenë të bllokuar.

Ata në fund kanë arritur të ngjisin majën më të lartë të Antarktikut, Vinson Massif 4.892 Imb, dhe kanë falënderuar të gjitha atë që i ndihmuan për këtë arritje, por edhe për ndihmën për tu zhbllokuar nga Kampi bazë.

“Ndihem shumë e nderuar dhe e lumtur që, duke e përfaqësuar kombin tim, me dt. 16. 12. 2018, ora 21:30, vetëm 10 ditë pasi mbusha 17 vjet, së bashku me partnerin tim të ngjitjeve, babain Arianit Nikqi, e nën udhëheqjen shumë profesionale të kompanisë amerikane Climbing the Seven Summits prirë nga Mike Hamill, arrita të ngjitem në Vinson Massif 4.892 lmb, majen më të lartë të kontinentit të Antarktikut, i njohur si kontinenti i akullt dhe më i thati në rruzullin tokësor”, ka pohuar Mrika. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Rusia do të “shkëputet” nga interneti

Rusia do të “shkëputet” nga interneti

12 njerëzit që kanë mahnitur botën me përmasat e tyre trupore – e sigurtë se do të impresionoheni edhe ju!

12 njerëzit që kanë mahnitur botën me përmasat e tyre trupore – e sigurtë se do të impresionoheni edhe ju!

Mirante – nga problemet në zemër, deri në Ligën e Kampionëve

Mirante – nga problemet në zemër, deri në Ligën e Kampionëve

Çfarë kanë rezervuar emrat e mëdhenj për Kongresin Mobil Botëror?

Çfarë kanë rezervuar emrat e mëdhenj për Kongresin Mobil Botëror?

PSG bën një hap drejt çerekfinales, nënshtron Unitedin në Old Trafford

PSG bën një hap drejt çerekfinales, nënshtron Unitedin në Old Trafford

Të flesh mirë dhe qetë, 11 këshillat e ekspertit

Të flesh mirë dhe qetë, 11 këshillat e ekspertit

Roma fiton në ‘Olimpico’ ndaj Portos, por kualifikimi do të vendoset në ‘Dragao’

Roma fiton në ‘Olimpico’ ndaj Portos, por kualifikimi do të vendoset në ‘Dragao’

Video loja që po çmend internetin thyen rekordet e Fortnite

Video loja që po çmend internetin thyen rekordet e Fortnite

Notat e lojtarëve, Roma 2-1 Porto: Zaniolo yll i mbrëmjes

Notat e lojtarëve, Roma 2-1 Porto: Zaniolo yll i mbrëmjes

Leopardi i zi fotografohet në Afrikë, për herë të parë në 100 vjet! (Foto)

Leopardi i zi fotografohet në Afrikë, për herë të parë në 100 vjet! (Foto)

De Rossi: Gjasat 51-49 për ne, Zaniolo do të bëhet kampion i madh

De Rossi: Gjasat 51-49 për ne, Zaniolo do të bëhet kampion i madh

Adobe Lightroom rrit cilësinë e imazheve duke përdorur inteligjencën artificiale

Adobe Lightroom rrit cilësinë e imazheve duke përdorur inteligjencën artificiale

Macja reagoi më se e habitur, derisa shikonte në televizion një dokumentar me kafshë (Video)

Macja reagoi më se e habitur, derisa shikonte në televizion një dokumentar me kafshë (Video)

Solskjaer: Duhet të mësojmë nga kjo përvojë

Solskjaer: Duhet të mësojmë nga kjo përvojë

Të brendshmet, 6 gabimet që femrat nuk duhet të bëjnë

Të brendshmet, 6 gabimet që femrat nuk duhet të bëjnë

Buffon: PSG e bëri të duket e lehtë fitorja ndaj United

Buffon: PSG e bëri të duket e lehtë fitorja ndaj United