Pas arrestimit të Assange Ekuadori përballet me 40 milionë sulme kibernetike

16.04.2019 22:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas arrestimit të Assange Ekuadori përballet me 40 milionë sulme kibernetike

Qeveria e Ekuadorit thotë se pas vendimit për të lejuar arrestimin e themeluesit të WikiLeaks Julian Assange ka rënë pre e sulmeve kibernetike.

Ministri Ekuadorian i Informacionit dhe Teknologjisë Patricio Real pretendon se uebsajtet e institucioneve janë përballur me 40 milionë sulme kibernetike pak ditë pas liruan Julian Assange.

Sulmet DDoS përmbyten disa uebsajte përfshirë zyrën e Presidentit Moreno, Ministrisë së Brendshme dhe Bankës Qendrore.

Sipas tyre nuk dihet origjina e vërtetë e sulmeve edhe pse shumica e tyre vinin nga SHBA, Britania, Austria, Franca, Brazili, Gjermania, Holanda, Rumania e madje edhe Ekuadori.

Gjithashtu nuk ka pasur tentativa për të vjedhur apo fshirë të dhëna. Ekuadori ka qenë aleati më i madh i Assange nën lidershipin e ish presidentit Rafael Correa i cili i dha azilin pasi themeluesi i WikiLeaks vendosi të hynte në ambasadën e Ekuadorit në Londër.

Ai disa herë kishte refuzuar kërkesat e Britanisë për arrestimin e Assange në ambasadë. E gjitha ndryshoi kur president u zgjodh Moreno. Ai e shikonte Assange si një problem të trashëguar dhe ambasada gradualisht kishte filluar ti kufizonte aksesin në internet dhe shumë privilegje të tjera.

Ishte kërcënuar disa herë me përjashtim nga ambasada një vit përpara se të vinte arrestimi i tij. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Honda dhe Toyota/ Marrin çmim për makinat e gjelbra në panairin e makinave në Los Angeles

Honda dhe Toyota/ Marrin çmim për makinat e gjelbra në panairin e makinave në Los Angeles

10 trajnerët më të paguar, Mourinho është i pesti

10 trajnerët më të paguar, Mourinho është i pesti

Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Kaq orë ecje në javë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Ekskluzive/ Kampion mes skamjes, boksieri Klevis Çelaj rrëfen jetën mizerabël

Soni Malaj  plot stil dhe elegancë

Soni Malaj plot stil dhe elegancë

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Dua Lipa paraqitet me shumë stil

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Kida nuk e ka ndërmend të ndalet

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Genta Ismaili shijon dëborën, ekspozon format e bukura trupore

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Merrni Vitamina B12 për të forcuar trurin dhe kujtesën, ja ushqimet ku gjendet

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Tuna publikon imazhe nga seti i ri fotografik

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Young Zerka ka një informacion të rëndësishëm për fansat

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Kosova e mbyll ciklin eliminator për ‘Euro 2020’ e pafuqishme kundër Anglisë

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Anglia ngrit epërsinë ndaj Kosovës

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

Tifozët anglezë me plis të bardhë në kokë këndojnë nëpër rrugët e Prishtinës: “Serbinë e rrahin kudo që shkon!”

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer

37 vjeçarja tregon se si njolla e vogël që iu shfaq në hundë, i rezultoi të ishte kancer