Pas 8 muajsh Android 9 Pie arrin 10% adoptim

08.05.2019 21:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas 8 muajsh Android 9 Pie arrin 10% adoptim

Google i la njerëzit në errësirë në lidhje me adoptimin e Android Pie prej mese një gjysmë viti por më në fund ka vendosur të japë të dhëna.

Android Pie po bën më mirë sesa paraardhësit. Sipas statistikave të publikuara nga Google, 10.4% e përdoruesve aktivë ishin në Pie pas tetë muajsh nga debutimi.

Mund të mos u duket shumë por ju deshën 10 muaj Oreo që të arrinte 10% të përdoruesve. Megjithatë ky mbetet sistemi operativ më popullor me 28.3% të përdoruesve dhe u rrit me 7% tre mujorin e kaluar ndërsa Nougat ra me 10 pikë përqindjeje në 19.2%.

Shumica e përdoruesve të versioneve të vjetra kanë filluar të largohen prej tyre megjithatë KitKat ende ka 6.9% të përdoruesve gjashtë vite nga debutimi.

Por mos prisni statistika të shpeshta nga Google. Gjiganti i kërkimi është distancuar nga zakoni i vjetër i publikimit të statistikave mujore në favor të statistikave për çdo tre mujor.

Kjo qasje pritet të japë më shumë qartësi se cili version Android po rritet dhe cila po vuan. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë