Pas 27 vjetësh, rivarroset në vendlindje kosovari i cili ishte i zhdukur

12.09.2019 17:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pas 27 vjetësh, rivarroset në vendlindje kosovari i cili ishte i zhdukur

Sot në fshatin Gurbardh të Komunës së Malishevës, është bërë rivarrimi i Rifat Berishës, i cili ishte zhdukur 27 vite më parë në Bosnje Hercegovinë, gjatë luftës në atë vend, transmeton Klan Kosova.

Pas kërkimeve të vazhdueshme të familjes për 27 vite më radhë, janë gjetur eshtrat e tij dhe janë kthyer dje në vendlindje, ndërsa sot, është bërë rivarrimi i tij.

Në ceremoninë e rivarrimit, krahas familjarëve, miqve dhe afërmve të tjerë, morën pjesë edhe Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, Prenk Gjetaj, nga Komisioni Qeveritar për të Pagjeturit, si dhe përfaqësues të subjekteve politike në Malishevë.

Në fjalën e rastit, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, tha se shqiptarët janë përballur me gjëra të tilla me shekuj.

“Shqiptarët, me shekuj i ka përcjellë ky fat, që të zhduken në luftëra të ndryshme, ku shumë prej tyre, nuk janë gjetur asnjëherë, por Rifatin e ka thirr toka e vet dhe falë këmbëngulësisë së familjes, është gjetur dhe u kthye që eshtrat e tij të prehen në tokën ku ka lindur”, ka thënë Begaj.

Sipas Komunës së Malishevës, nga lufta e fundit vazhdojnë të jenë edhe 38 persona të zhdukur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rotarianët gjilanas vendosin shporta për mbeturina në një pjesë të qytetit të Gjilanit

Rotarianët gjilanas vendosin shporta për mbeturina në një pjesë të qytetit të Gjilanit

Qeveria heq kufizimet kohore për fluturimet nga ANP “Adem Jashari”

Qeveria heq kufizimet kohore për fluturimet nga ANP “Adem Jashari”

KFOR-i dhe Policia e Kosovës kryejnë patrullim të përbashkët në Karaçevë

KFOR-i dhe Policia e Kosovës kryejnë patrullim të përbashkët në Karaçevë

Mustafa mirëpret takimin në Washington: Kosova nuk e ka humbur asnjëherë besimin në ShBA-në

Mustafa mirëpret takimin në Washington: Kosova nuk e ka humbur asnjëherë besimin në ShBA-në

Gashi: Ky projektligj mund të jetë gjithçka tjetër, por vetëm Ligj për Rimëkëmbje nuk është

Gashi: Ky projektligj mund të jetë gjithçka tjetër, por vetëm Ligj për Rimëkëmbje nuk është

Peticion online për anulimin e testit të maturës mbi 8000 nënshkrime për…

Peticion online për anulimin e testit të maturës mbi 8000 nënshkrime për…

KDI: Ndërtimi i konsensusit politik – i domosdoshëm para takimit të dialogut në Uashington

KDI: Ndërtimi i konsensusit politik – i domosdoshëm para takimit të dialogut në Uashington

LVV mbështet projektligjin për pandeminë

LVV mbështet projektligjin për pandeminë

Borxhi publik i Kosovës mbi 1.3 miliard euro

Borxhi publik i Kosovës mbi 1.3 miliard euro

6 të vdekur dhe 146 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

6 të vdekur dhe 146 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

​Qeveria nis procedurat për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Zgjedhje

​Qeveria nis procedurat për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Zgjedhje

Lutfi Haziri i rekomandon Qeverisë që në shtator të rikthejë nxënësit në shkolla

Lutfi Haziri i rekomandon Qeverisë që në shtator të rikthejë nxënësit në shkolla

OVL-UÇK dorëzon kërkesën për ndryshimin e Ligjit për Specialen

OVL-UÇK dorëzon kërkesën për ndryshimin e Ligjit për Specialen

Dogana konfiskon 65 mijë euro të kontrabanduara

Dogana konfiskon 65 mijë euro të kontrabanduara

Vjollca Shala emërohet U.D. e Kryeshefit Ekzekutiv të Postës

Vjollca Shala emërohet U.D. e Kryeshefit Ekzekutiv të Postës

Qytetarët në Maqedoninë e V. kundërshtojnë shtrenjtimin e energjisë elektrike

Qytetarët në Maqedoninë e V. kundërshtojnë shtrenjtimin e energjisë elektrike